Google, Ipsos: 73% Polaków wierzy, że AI zmieni nasze codzienne życie w ciągu pięciu lat [raport]

fot. unsplash.com/@iammottakin

Google zaprezentował wyniki przeprowadzonego przez Ipsos badania AI – „Nasze życie z AI: rzeczywistość dzisiaj i obietnica jutra”, które objęło również Polskę.

Jak wynika z danych Google, w Polsce zapytania związane z AI w wyszukiwarce Google wzrosły o 300% w ostatnim roku i 1020% w ciągu pięciu lat. Polacy interesowali się podstawami AI oraz jej praktycznym wykorzystaniem, z widocznym wzrostem zapytań o 5000% w kategoriach związanych z korzystaniem z AI.

Z kolei badanie przeprowadzone przez Ipsos na zlecenie Google wykazało, że 73% Polaków wierzy, że AI zmieni nasze codzienne życie w ciągu pięciu lat. Respondenci uważają, że AI wpływa już na sposób wyszukiwania informacji (70%), naukę (65%) i pracę (61%). Największe pozytywne wpływy AI spodziewane są w diagnozowaniu i leczeniu chorób (67%) oraz dostępie do informacji (70%).

Ponad 60% respondentów wierzy, że AI pomoże im zrozumieć skomplikowane tematy. Większość przewiduje znaczący wpływ AI na miejsca pracy i gospodarkę w ciągu pięciu lat.

W kwestii nadzorowania rozwoju AI, Polacy ufają bardziej instytucjom akademickim (71%) i firmom technologicznym (70%) niż rządowi (43%).

Więcej informacji o badaniu dostępnych jest na blogu Google Polska, natomiast pełny raport można pobrać tutaj.

*Badanie „Nasze życie z AI: rzeczywistość dzisiaj i obietnica jutra” było prowadzone przez firmę Ipsos w okresie od 19 października do 6 listopada 2023 roku na zlecenie Google.