Zobaczyć technologię – Comarch wkracza do świata metaverse

fot. mat. prasowe

Comarch wchodzi na rynek metaverse, czyli wirtualnego świata, który łączy w sobie elementy rzeczywistości rozszerzonej i Internetu rzeczy. Od teraz klienci firmy mogą odbyć wirtualną wizytę w jednym z centrów danych Comarch i na własne oczy zobaczyć, jak wygląda napędzająca je technologia – bez względu na lokalizację.

Comarch to jedna z wiodących firm na polskim i europejskim rynku IT, która obecnie dysponuje aż 16. ośrodkami data center na całym świecie. Są to wyspecjalizowane centra danych, których głównym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i ochrona danych klientów przedsiębiorstwa. Jedno z nich z nich znajduje się w Krakowie, tuż przy siedzibie głównej Comarchu.

Aby zaprezentować atuty placówki, firma postanowiła przenieść jej wnętrze do świata wirtualnej rzeczywistości. W ten sposób krakowski koncern IT wkracza na rynek metaverse (zbiorcze określenie technologii łączących rzeczywistość wirtualną, rozszerzoną i mieszaną), dodatkowo umacniając swoją pozycję lidera technologicznych innowacji. Rozwiązanie to ma przybliżyć ofertę Comarch klientom z różnych zakątków świata, a także zapoznać ich z technologią i sprzętem – jak np. systemy wspomagające typu UPS czy nowoczesne generatory prądu – które umożliwiają działanie placówek data center w nieprzerwany i bezpieczny dla klientów sposób.

Zastanawialiśmy się, w jaki sposób moglibyśmy pokazać nasze data center klientom, którzy ze względów lokalizacyjnych nie mogą zajrzeć do serwerowni w USA, czy Europie. Początkowo myśleliśmy o rozwiązaniach opartych na wirtualnych spacerach, ale one są już przestarzałe, a my chcieliśmy przedstawić Comarch jako firmę innowacyjną. Sprawdziliśmy, co jest dostępne aktualnie na rynku i tak narodził się pomysł pokazania naszych data center w metaverse – mówi Marcin Trzaskowski, dyrektor ICT Comarch, który był inicjatorem i koordynatorem projektu.

Razem z firmą XR Wizards, specjalizującą się w rozwiązaniach metaverse, Comarch stworzył więc cyfrową wersję krakowskiego data center dostępną do zwiedzania za pomocą gogli do wirtualnej rzeczywistości. Jest to dokładne odwzorowanie placówki wraz z serwerownią i infrastrukturą oraz wirtualną salą konferencyjną z ekranem do wyświetlania prezentacji. Dzięki temu zwiedzający mogą odbyć spacer po korytarzach DC i sprawdzić, jak centrum danych Comarch wygląda w skali 1:1, a także uczestniczyć w wirtualnym spotkaniu w czasie rzeczywistym, bez względu na ich faktyczną lokalizację.

Jak powstała cyfrowa wersja krakowskiego data center?

Zaczęliśmy od zeskanowania budynku za pomocą drona i wykonania rekonstrukcji fotogrametrycznej. Na tej bazie nasz zespół grafików 3D stworzył wirtualną makietę budynku i otoczenia. Następnie, wykorzystując setki zdjęć, pomiarów i panoram 360 3D, odwzorowaliśmy pomieszczenia data center z dbałością o najdrobniejsze detale. Naszym celem było nie tylko stworzenie makiety, ale również umożliwienie interaktywnej eksploracji wirtualnej przestrzeni w naturalnej skali – opisuje szczegóły pracy nad projektem Rafał Siejca z XR Wizards.

Dla Comarch projekt przeniesienia data center do rzeczywistości cyfrowej to szansa na przybliżenie oferty IT szerszemu gronu klientów, a także zwiększenie zainteresowania proponowanymi rozwiązaniami. Jest to też wyraz zaangażowania we współtworzenie nowych technologii i wejścia do świata metaverse, którego potencjał na polskim rynku ciągle pozostaje niewykorzystany.