PZG uruchomi w dniu wyborów wideolinię dla osób głuchych

Polski Związek Głuchych zapewnia dostępność do tłumaczy polskiego języka migowego (PJM) dla osób głuchych, dzięki uruchomieniu w dniu wyborów specjalnej Wideoinfolinii.

– Walczymy na każdym kroku o traktowanie osób z niepełnosprawnościami na równi z innymi. Państwo zobowiązane jest do zapewnienia dostępności, tak aby każdy obywatel mógł brać udział w życiu publicznym, bez względu na swoje ograniczenia. Niestety w dniu wyborów, które jest świętem demokracji, osoby głuche są wykluczone – mówi Krzysztof Kotyniewicz, prezes Polskiego Związku Głuchych.

Dla osób głuchych naturalnym językiem jest polski język migowy. Dostępność do tłumacza języka migowego dla osób głuchych ma ogromne znaczenie, gdyż daje im poczucie pewności i samodzielności w funkcjonowaniu, w tym również w podejmowaniu niezależnych decyzji.

Apel do władz Państwowych przygotowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich i organizacje społeczne o dostępność wyborów dla wszystkich i zwracanie uwagi na potrzeby środowiska osób z niepełnosprawnościami, w tym osób głuchych, nie przyniosły oczekiwanych efektów. Zabrakło spełnienia postulatów Rzecznika Praw Obywatelskich i strony społecznej. Z tego względu Zarząd Główny Polskiego Związku Głuchych postanowił uruchomić specjalną Wideoinfolinię, tak aby osoby głuche mogły uczestniczyć w procesie wyborczym na równi z osobami słyszącymi.

Wyborca będzie miał dostęp do tłumacza PJM za pomocą dedykowanej strony internetowej i aplikacji na urządzeniu mobilnym.


Dostęp do tłumacza PJM online będzie bezpłatny dla osób głuchych. Specjalna Wideoinfolinia będzie działała tylko 15.10.2023 r. w godz. 7:00-21:00. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.pzg.org.pl

Za koncepcję komunikacyjną i wizualną akcji odpowiada agencja Change Serviceplan (Group One).