„Przewodnik po sztucznej inteligencji 2024” od Grupy Roboczej AI IAB Polska już dostępny

fot. Canva | mat. prasowe

Rozwój sztucznej inteligencji powoduje radykalne zmiany w światowej gospodarce, generując potencjalnie nawet 7-procentowe wzrosty światowego PKB* . AI otwiera również niespotykane dotąd możliwości także dla branży digitalowej. Szalona dynamika rozwoju narzędzi AI i wzrostu ich popularności sprawia, że branża zadaje sobie pytania już nie tylko o to, jak nowe technologie zmienią sposób prowadzenia działań marketingowych, ale także o bezpieczeństwo i aspekty prawne. Opracowany przez Grupę Roboczą AI IAB Polska najnowszy „Przewodnik po sztucznej inteligencji 2024” pomoże zgłębić temat tym agencjom i marketerom, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie sztucznej inteligencji, a także tym, którzy zdążyli się z nią już trochę zaprzyjaźnić.

Listopad 2022 roku – Chat GPT zdobył milion użytkowników w pięć dni, czyli szybciej niż jakakolwiek platforma do tej pory. Obecnie ma 100 milionów aktywnych użytkowników dziennie* i jest jednym z wielu modeli językowych dostępnych na rynku. Od kilku lat możemy zaobserwować ogromną dynamikę rozwoju w obszarze AI – codziennie powstaje mnóstwo startupów opierających się na AI, jak i narzędzi, również tych wspierających działania marketingowe. Jak się w tym odnaleźć i w pełni wykorzystać potencjał AI w digitalu?

Wiele firm podkreśla, że rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji towarzyszą im już od dłuższego czasu w obszarach takich jak monitoring treści czy algorytmy rekomendacji – mówi Maciej Leonard Żybula, zastępca szefa Grupy Roboczej AI IAB Polska, founder, CEO Bees & Honey. – Czy AI wywoła równie gwałtowne zmiany jak kiedyś maszyna parowa, komputer czy telefon komórkowy? Dziś wiemy tylko tyle, że korzystanie z jej rozwiązań staje się nieodzowne we współczesnym świecie digitalu i że wymaga pewnych kompetencji. W opracowanym przez Grupę Roboczą AI IAB Polska przewodniku w klarowny sposób wyjaśniamy możliwości narzędzi AI w różnych obszarach marketingu, ale również analizujemy jej rozwój na długo przed powstaniem chata GPT i spoglądamy w przyszłość, na trendy rynkowe, tak by stworzyć możliwie najpełniejszy obraz aktualnej sytuacji i uchwycić jej dynamikę – dodaje ekspert IAB Polska.

Ryzyka AI – po pierwsze bezpieczeństwo

Większość dostępnych aktualnie narzędzi AI nie gwarantuje zachowania poufności danych, zaś dostawcy systemów zastrzegają sobie prawo do korzystania z wprowadzanych przez użytkowników treści, choćby w celu dalszego szkolenia systemów. Temat bezpieczeństwa jest zatem jednym z dominujących wątków poruszanych w kontekście AI, nie zabrakło go także w „Przewodniku po sztucznej inteligencji 2024”.

Publikacja porusza zagadnienia z zakresu ryzyk związanych z bezpieczeństwem danych oraz regulacji i sankcji prawnych. Praktyczny wymiar dbania o bezpieczeństwo w firmie wprowadzającej AI autorzy przybliżyli na przykładzie case study Allegro. Wiodąca w Europie Środkowo-Wschodniej platforma e-commerce powołała specjalny zespół w celu zbadania potencjału i zastosowania technologii AI w wewnętrznych procesach oraz tych mających wpływ na jakość oferowanych usług.

O czym jeszcze w poradniku?

Publikacja ta przekrojowy zbiór zagadnień zawierający blisko 120 stron opisów i analiz narzędzi AI przydatnych w konkretnych obszarach marketingu. To również wprowadzenie w arkana AI, począwszy od języka, definicji i omówienia rodzajów sztucznej inteligencji, będąc jednocześnie merytorycznym, pełnym konkretów materiałem również dla tych, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki z AI.

W poradniku można znaleźć zarówno analizę narzędzi i technik opartych na AI, które mogą odmienić strategie kampanii reklamowych, personalizować doświadczenia klientów, optymalizować procesy analizy danych, jak i możliwości narzędzi AI w różnych obszarach marketingu – od strategii, badań i researchu, przez copywriting, grafikę, wideo, na mediach i performance skończywszy.

To również rzut oka w przeszłość i przyszłość AI (m.in. o historii i trendach), standardy rynkowe i zagadnienia prawne – tak przemyślany zestaw tematów tworzy kompleksowe wprowadzenie w świat narzędzi AI, które powinno stać się must have każdego marketera.

Przewodnik po sztucznej inteligencji 2024 został stworzony przy użyciu AI i jest dostępny bezpłatnie w dwóch wersjach: jako klasyczny pdf oraz interaktywny dokument online, który zawiera animacje i filmy.

*Goldman Sachs, Generative AI could raise global GDP by 7%, 2023 r.
**Notta, Chat GPT Statistics [dostęp z dnia 06.05.2024 r.