Grok – nowy chatbot AI od Elona Muska ma stać się rywalem dla ChatuGPT

fot. Unsplash.com

Elon Musk poinformował, że jego startup xAI uruchamia własnego chatbota opartego na sztucznej inteligencji, który może stać się rywalem dla popularnego ChatuGPT.

Przewagą Groka – tak został nazwany chatbot – ma być dostęp do najświeższych informacji, a to dzięki wykorzystaniu m.in. danych z sieci społecznościowej X, w tym treści postów, o ile użytkownik wyrazi taką zgodę poprzez zaktualizowaną umowę z serwisem. Jednak biorąc pod uwagę ChatGPT z opcją przeszukiwania internetu z Bing, aspekt ten może nie być aż tak znaczący.

Głównym wyróżnikiem Groka natomiast może stać się fakt, że chatbot ma ograniczyć cenzurowanie i filtrowanie odpowiedzi czy też wymijanie ich udzielania na wrażliwe tematy. Efektem tego mają być one dokładniejsze i zgodne z prawdą. Dodatkowo chatbot ma udzielać odpowiedzi w bardziej sarkastycznym tonie i z poczuciem humoru.

W ciągu najbliższych miesięcy do chatbotu dodawane mają być nowe funkcje. Będzie on także mocno trenowany i rozwijany, aby zwiększyć swoje możliwości – obecnie wykorzystany w chatbocie model Grok-1 pozostaje mniej zaawansowany niż, chociażby konkurencyjny GPT-4.

Obecnie Grok jest w fazie beta, testowany przez wybrane firmy w USA, jednak w najbliższej przyszłości powinien być dostępny dla użytkowników serwisu X w ramach płatnego abonamentu Prfemium+.