ChatGPT przywrócił funkcję przeszukiwania internetu, zyskując dostęp do najnowszych informacji

fot. Unsplash

ChatGPT znowu umożliwia przeszukiwanie internetu, oferując swoim użytkownikom dostęp do najświeższych informacji w czasie rzeczywistym.

Kilka miesięcy temu ChatGPT wprowadził możliwość przeszukiwania sieci poprzez wyniki z wyszukiwarki Bing. Niemal od razu narzędzie to zostało skrytykowane przez wydawców, którzy zauważyli, że pozwala ono na dostęp do treści zamkniętych za paywallem. Wywołało to falę kontrowersji i ostatecznie funkcję tę wyłączono.

Pod koniec października br., ChatGPT przywrócił jednak możliwość przeszukiwania sieci, ale już z istotnymi modyfikacjami. Dzięki temu narzędzie zyskało dostęp do najświeższych informacji, eliminując jednocześnie wcześniejsze wady. Wtyczka została tak zmodyfikowana, aby nie naruszać praw wydawców. Jak tłumaczą przedstawiciele OpenAI, możliwe jest teraz wykluczenie danej strony z indeksowania przez crawlery OpenAI, dzięki czemu treści z niej nie będą się pojawiać w wynikach wyszukiwania w ChatuGPT.

Opcja przeszukiwania sieci przez ChatGPT stawia wydawców przed dylematem. Z jednej strony, technologia ta jest niezwykle użyteczna dla użytkowników, którzy mogą w łatwy sposób uzyskać dostęp do najnowszych informacji wraz z podaniem źródła do strony wydawcy. Z drugiej strony, wydawcy muszą zastanowić się, czy chcą, aby ich treści były łatwo dostępne dla sztucznej inteligencji, która będzie je przetwarzać na rozmaite sposoby.

Niektórzy wydawcy już teraz blokują crawlery OpenAI i innych firm technologicznych, aby ich materiały nie zostały wykorzystane przez rozwiązania AI do nauki. Obawiają się oni również, że coraz większa liczba osób będzie korzystać z ChatuGPT i podobnych mu technologii do pozyskiwania informacji, co może wpłynąć na spadek liczby czytelników ich serwisów w dłuższej perspektywie.

Interakcja głosowa z ChatemGPT

OpenAI nie ustaje w innowacjach i ogłasza wprowadzenie do ChatuGPT dwóch nowych funkcji: rozpoznawania obrazów oraz interakcji głosowej. Po pierwsze użytkownicy będą mogli prowadzić rozmowy głosowe z asystentem, co znacznie uprości komunikację z nim. Dodatkowo, możliwość dodawania obrazów otwiera nowe horyzonty dla korzystania z chatu. Wystarczy zrobić zdjęcie np. zabytku, by dowiedzieć się więcej o jego historii, czy sfotografować zawartość lodówki, by otrzymać propozycje na kolację wraz z przepisami.