Podsumowanie 2023 i prognozy na 2024: strategia (cz. 1)

fot. unsplash.com/@markfb

Rok 2023 w marketingu to czas wyjątkowych kampanii i wielu zmian i trendów. Podsumowujemy te najbardziej istotne, które kształtowały obszar strategiczny w minionym roku oraz przyglądamy się innowacjom i zmianom, jakie przyniesie nadchodzący rok 2024.

Strategię podsumowują i prognozują: Adam Kozłowski z Monday Group, Dominik Siadak z ASAP&ASAP, Agata Szustak z Zenith, Daniel Adamus z Spark Foundry, Adam Kręgielewski z Labcon.


Tu przeczytasz pozostałe części podsumowania roku 2023.

Adam Kozłowski
VP monday digital, creative & strategy director, Monday Group

3 najciekawsze kampanie i działania marek i firm w 2023 r.

Platforma streamingowa Tubi w genialny sposób pokazała, że ma bezkonkurencyjny content, który wciąga. Zaczęli spotem „The Interface Interruption”, wyemitowanym podczas tegorocznego Super Bowl. Transmisję ze studia komentatorskiego przerywa „przypadkowe” przełączenie się do aplikacji Tubi. Trochę jakby ktoś przypadkowo usiadł na pilocie… albo nieprzypadkowo przełączył się do aplikacji Tubi. Odważne, dysruptywne, budzące emocje, angażujące. Kolejne dwa spoty kampanii bardziej bezpośrednio adresowały przekaz. Wielkie króliki odrywały ludzi od codziennych czynności i wrzucały ich do nor, w których czekał na nich magiczny świat filmów i seriali dostępnych na Tubi.


O ile w trendach nie można nie wspomnieć (uwaga spoiler!) o AI, to rozmawiając o kampaniach zrealizowanych w 2023 r. nie można nie wspomnieć o Barbie. Perfekcyjny miks nostalgii, crossów z licznymi markami (np. DreamHouse Barbie i Kena dostępne na AirBnB, rolki od Impala, ale też XBox i Forza Horizon) i budżetu marzeń. Cała kampania jest jak z Barbie i dałoby się złożyć na jej podstawie niezły casebook z inspiracjami. Tak bym ją traktował. Mimo że mówimy tu o atomowych budżetach, to nadal warto prześledzić poszczególne egzekucje i kampanię jako całość właśnie ku inspiracji. A jeśli chodzi o kwestie atomowe, to kapitalnie rozegrano kontrast w stosunku do drugiej głośnej premiery tego roku – Oppenheimera. Nikt nie pytał, ale… jeśli chodzi o film, to wolę Oppenheimera.

Flock Freight i kampania promująca zaawansowane rozwiązania, algorytmy i technologie, pozwalające na optymalizację łańcuchów dostaw. A tak bardziej po ludzku: z Flock Freight bez problemu przewieziesz shitload, a nawet fuckload towarów. Bo przestrzeń ładunkowa to nie szklanka – niewykorzystana zawsze jest w połowie pusta, a to za%^&$ta strata. To piękny przykład kampanii, która pokazuje, że warto robić rzeczy inaczej, nawet jeśli jesteś w b2b, a do tego w logistyce. Pokazuje, że jako stratedzy i kreatywni, patrząc na klientów, powinniśmy widzieć ludzi przed stanowiskami. A to oznacza, że nie zawsze musimy ich zaproduktować, zaargumentować, zabenefitować do rozważenia Twojego B. Czasem można ich zabawić, zaskoczyć, za… dobra, wiecie, o co mi chodzi. A całą resztę zaserwować, kiedy już uda się zwrócić ich uwagę. Za kampanię odpowiadała agencja Maximum Effort Ryana Reynoldsa. To w sumie wiele tłumaczy.

I wreszcie… „Przetargowe Bingo” – ważna i potrzebna kampania zrealizowana przez SAR. Komu z nas choć raz nie zdarzyło się skreślić pola w przetargowym bingo, niech pierwszy rzuci flamastrem… Konstruktywnie samokrytyczna, promująca mądre, profesjonalne i partnerskie praktyki przetargowe. Zarówno po stronie firm, jak i agencji. To ważne, bo skuteczny przetarg = skuteczny biznes.

Zmiany i trendy, które dominowały w 2023 r.

Strategicznym faux pas byłoby nie wspomnieć o AI. Więc wspominam: AI. Sztuczna inteligencja była jednym z najgorętszych trendów 2023 roku. I będzie hot w 2024. Prawdopodobnie też w 2025.

ESG, CSR, kampanie społeczne, kampanie diversity & inclusion… w 2023 r. biurka członków jury branżowych konkursów uginały się pod ciężarem kampanii, które adresowały problemy społeczne. Trudno się dziwić – z jednej strony konsumenci oczekują od marek działań tego typu, a zaangażowanie społeczne staje się ważnym czynnikiem zakupowym. Z drugiej strony… chwytliwy, dotykający czegoś istotnego, poruszający koncept przykuwa uwagę i pozwala marce zaistnieć w świadomości konsumenta. Win-win… win. Ten ostatni „win” – obok klientów i marki – to beneficjenci tych działań. Korzyści wizerunkowe i interes brandu nie wykluczają się, a marki o zdefiniowanej strategii brand purpose rosną szybciej i zarabiają więcej. Parafrazując słowa prof. Bartoszewskiego: są rzeczy, które się opłaca i są rzeczy, które warto… są też takie, które i opłaca się, i warto. To ostatnie to brand purpose.

Gaming dojrzał… a marki nieendemiczne (czyli te spoza gamingowo-techowej bańki) dojrzały gaming. Z perspektywy marketerów gaming kilka lat temu był niszą. Jeszcze wczoraj był ciekawostką. Dziś łokciami rozpycha się w strategiach i mediaplanach, które za cel obierają sobie dotarcie do GenZ. Jutro będzie po prostu rozrywką, a do tego egalitarną jak seriale i książki.

Wyzwania czekające w 2024 r.

Dalsze układanie sobie życia z AI. Rozwój sztucznej inteligencji i coraz powszechniejsze wykorzystanie jej w pracy kreatywnej to sporo możliwości, ale również pakiet wyzwań. Kwestie praw autorskich, rozwój umiejętności promptowania wśród teamów agencyjnych, „proof reading” AI i konieczność ustawienia odpowiednich bezpieczników, które uchronią kampanie przed halucynacjami sztucznej inteligencji. „Hallucinate” to słowo 2023 r. wg redakcji Cambridge Dictionary. Przypadek?

Jeśli chodzi o 2024 r., to myślę, że będzie niepewnie, ale za to stabilnie. W niepewnych czasach trudno jest planować z wyprzedzeniem, tym bardziej kluczowe będą bliskie, partnerskie i oparte na zaufaniu relacje z klientami. Budżety raczej nie będą nas rozpieszczać.

Dominik Siadak
chief strategy officer / partner agencji ASAP&ASAP

3 najciekawsze kampanie i działania marek i firm w 2023 r.

Jestem zakochany w kampanii palenisk ogrodowych z USA, która wykorzystała Snoop Dogga. Wystarczyło wrzucić do mediów hasło wypowiedziane przez rapera „I’m giving up smoking“, by ruszyła lawina zainteresowania. Media, jak to mają w zwyczaju, nadinterepretowały przekaz podsycony postami w social mediach opublikowanymi przez Snoop Dogga. Przez cały świat przelała się fala setek artykułów, wpisów i komentarzy w internecie, TV i radiu dotyczących rezygnacji Snoopa z palenia jointów. Faza „reveal“ odsłoniła karty po kilku dniach, gdy ponowna fala newsów przybyła z komunikatem „Snoop nie rzuca palenia, a występuje w kampanii bezdymnych palenisk ogrodowych“. Prosta, a zarazem genialna strategia w starym viralowym stylu. Oszukali cały świat, ale nie na tyle, aby zbulwersować opinię publiczną. Oczywiście kilku fanów wkurzyli, ale więcej zyskali niż stracili. Paleniska ogrodowe wypracowały rozgłos niemożliwy do osiągnięcia tradycyjnymi formami reklamowymi.

Delikatnie mówiąc, nie jestem fanem globalnych kampanii lokalizowanych na poszczególne rynki. W większości przypadków wychodzą niedopasowane do grupy docelowej i kontekstu kulturowego potworki. Mam z tego roku jeden wyjątek, który bardzo przykuł moją uwagę. Kampania marki Opel #YesOfCorsa – fajna, bo hasło jest nieprzetłumaczalne na inne języki, podobnie jak duża część VO w spocie – i super. Analizując, do kogo jest skierowany przekaz, pozostawienie oryginalnego języka angielskiego buduje moc kreacji. Nowoczesna forma wizualna, wysoka jakość materiałów, prostota przekazu – wszystko się klei. Polska lokalizacja jest dość komiczna, ale już bazowy koncept bawi się kiczem, dlatego „dziwność“ polskiego VO zupełnie nie boli. Mam tylko wrażenie, że taka kampania globalna, to wyjątek potwierdzający regułę.


A co, jeżeli cała strategia kampanii nie wypali? Jeżeli wszystkie założenia, misternie budowane miesiącami przez zespół strategów, trzeba schować do szuflady na dzień przed startem kampanii? Witajcie w świecie Rockstar i GTA VI. Wielkie odliczanie do publikacji trailera jednej z najbardziej oczekiwanych gier na świecie trzeba było nagle przerwać i szybko opublikować filmik przed czasem, bo ktoś wrzucił na TikToka filmik wcześniej. Efekt? Jeszcze więcej rozgłosu i ponad 120 milionów wyświetleń na YouTubie w pierwsze dwa dni. Czy to oznacza, że pierwotna strategia nie miała sensu? I tak, i nie. Moment publikacji faktycznie miał drugorzędne znaczenie, ale już strategiczne założenia dotyczące konceptu na trailer w ogromnej mierze odpowiadają za marketingowy sukces. Trailer wykorzystał sentyment do wcześniejszych wersji gry łączący go z social mediowymi inspiracjami z dzisiejszych czasów. Poszczególne sceny trailera były inspirowane prawdziwymi, wyjątkowo pojechanymi, organicznymi viralami z YouTube’a, TikToka czy Twittera. Inspiracje były na tyle mocne, że wytatuowany więzień pozwał Rockstar o bezprawne wykorzystanie jego wizerunku. Twórcy Rockstar zaczęli piękną zabawę ze społecznością skupioną wokół GTA, a społeczność odwdzięcza się setkami własnych filmów analizujących trailer GTA VI, dodając ogromne earned media do wyników zasięgowych kampanii.

Zmiany i trendy, które dominowały w 2023 r.

Rok 2023 to jeszcze mocniejszy skręt budżetów marketingowych w kierunku digitalu. Klienci stawiali przede wszystkim na efektywność i policzalność wyników, digital był więc najrozsądniejszym wyborem dla nich. Pozytywną zmianą względem lat poprzednich jest wzrost budżetów produkcyjnych. Klienci zauważyli, że same wydatki na media już nie wystarczają i trzeba wybić się formą i komunikatem, a to wymaga autorskiej kreacji foto i wideo w wysokiej jakości. Cieszymy się również ze zwiększenia poziomu edukacji digitalowej po stronie klientów. Myślenie lejkiem na poziomie strategii narzędziowej jest zrozumiałe dla większości, dzięki czemu nie musimy przekonywać ich do oczywistych rozwiązań, a możemy skupić się na szczegółach oraz dopracowaniu strategii i egzekucji. Co więcej, widzimy coraz częstsze angażowanie agencji na poziomie wypracowywania bazowych kierunków strategicznych wraz z angażowaniem w proces badawczy. Takie podejście skutkuje zwiększeniem efektywności finalnych materiałów kampanijnych. Oczywiście presja klientów na efektywność kosztową była w 2023 r. ogromna, co w połączeniu z inflacją było sporym wyzwaniem dla agencji. Na szczęście, przy otwartej głowie i elastycznym podejściu, kampanie digitalowe zawsze pozwalają znaleźć optymalny, złoty środek.

Wyzwania czekające w 2024 r.

Kilka lat temu storytelling był na fali. Wszystkie agencje o nim mówiły i wdrażały, gdzie tylko się dało. W ostatnich latach umierał w ciszy, wypierany coraz krótszymi formatami reklamowymi – bumpery 6s, formy 3s na FB, 15s jako ekstrawagancja, a 30s w digitalu jako format rzadko rekomendowany. W 2023 r. coś pękło, coraz głośniej zaczęto mówić o braku możliwości przekazania kluczowych komunikatów w ekstremalnie krótkich formatach. Sam YouTube zaczął ewangelizować agencje i klientów na temat angażujących treści reklamowych. Storytelling powrócił i czuję, że rok 2024 będzie jego ponownym rozkwitem. Nie uciekniemy od najkrótszych form reklamowych – część konsumentów tylko tak przyjmie jakikolwiek komunikat reklamowy – ale coraz częściej będziemy widzieć ciekawe dłuższe realizacje marketingowe, które chce się oglądać.

AI to temat rzeka, rok 2024 będzie odmieniał frazę „sztuczna inteligencja“ przez wszystkie przypadki. W kontekście strategii, AI będzie pomagała szybciej i precyzyjniej budować struktury narzędziowe oraz komunikacyjne.

Na końcu wspomnę o okrutnym potworze siedzącym w szafie, która pod koniec 2024 roku może się otworzyć. Zmiany prawne dotyczące cookies mogą bardzo namieszać. Aktualnie odbywają się testy nowych narzędzi mających zastąpić tradycyjne wykorzystanie cookiesów – jest to wciąż wielka niewiadoma. Zmiany mogą być opłakane zarówno z punktu widzenia e-handlu, który nie będzie potrafił domykać sprzedaży, jak i samych konsumentów, którzy w morzu komunikatów zostaną zalani treściami zupełnie nie pasującymi do ich stylu życia i wyznawanych wartości.

Agata Szustak
senior media strategy & innovations manager w Zenith

3 najciekawsze kampanie i działania marek i firm w 2023 r.

Rok 2023, a szczególnie jego druga połowa, pokazały w akcji trendy, o których rozmawiało się na mediowych salonach. Na szczególne wyróżnienie podium z pewnością zasługują oddolne strategie komunikacji zachęcające do udziału w wyborach parlamentarnych, które zakończyły się historycznie najwyższą 75% frekwencją, szczególnie wśród Zetek i kobiet. Marsze i kampania profrekwencyjne promowane na Tik Toku czy Instagramie, młodzi politycy wchodzący w buty influencerów czy wreszcie streaming w czystej postaci, czyli YouTube’owy kanał Sejmu RP, udowodniły, że zaszła zmiana pokoleniowa, a Zetki faktycznie napędzają trendy.

Warto zwrócić więc uwagę na strategie komunikacji skierowane do nich w sposób, w jaki z Zetkami/Alfami rozmawiać należy.

Konsekwentne, choć bardzo różnorodne kampanie banków, niejednokrotnie nagradzane w konkursach branżowych, czyli edukacja o cyberbezpieczeństwie ING i zhakowany koncert w Roblox; pierwsze kroki w świecie finansów i Misja Kieszonkowe BNP Paribas, czy też wykorzystanie idoli młodego pokolenia i ich pasji: Dawida Podsiadło, Sanah czy Roberta Makłowicza przez Credit Agricole.

Wedel dla młodych, czyli Smak Da, dedykowanej młodym serii materiałów, stworzonych przy współpracy z idolem pokolenia Z – RAU. Łamanie, gryzienie, topienie w klimacie GIFów, pikseli i grafik z lat 90, zgodnie z nostalgią y2k, a do tego nietypowe przepisy. Kampania dostrzeżona zarówno w Effie, jak i Mixx Awards.

Doritos for the Bold, czyli wyrażanie siebie przez pasje. Marka przygotowała spoty reklamowe w oparciu o materiały większych i mniejszych influencerów traktujące o ich pasjach, podkreślające, tak bliskie Zetkom, łamanie konwencji i promujące wiarę w siebie. A to wszystko z kanałach dopasowanych do młodego pokolenia – różnej maści wideo, guerilla OOH czy festiwalach muzycznych.

Wyzwania czekające w 2024 r.

To oczywiście trendy napędzane przez młodych – kolejny rok boomu wideo i audiostreamingu i rosnąca rola coraz mocniej rozdrobnionego wideo w strategiach komunikacji. To również rozwój technologii AI i wirtualnej rzeczywistości. Fascynacja AI przykryła dyskusję o sustainability i śladzie węglowym, też z racji swojej dość dużej emisyjności. Ważnym strategicznie punktem, coraz częściej spotykanym w strategiach marek są retail media, a zdecydowanie mniej istotnym stał się Metaverse.
W 2024 r. zapewne zobaczymy reklamy na platformach streamingowcych, czyli telewizja linearna zyska nowy wymiar, a działania AI zyskać powinny ramy prawne, aby moc ich bezpiecznie używać. W Polsce po aferze #pandoragate o regulację prosi się też rynek influencerski. Czy te trendy zrewolucjonizują strategie komunikacji? Raczej nie, ale rok 2023 pokazał, że autentyczność i wspólnota, czyli hasła klucze charakteryzujące Zetki, wcale nie są wyssane z palca. I można wykorzystać to, że młodzi siedzą na streamie, komentując filmiki z którymi się identyfikują. Nie bez przyczyny 44% uważa, że wideo pozwala im przetrwać dzień.

Daniel Adamus
senior digital strategy & innovation manager, Spark Foundry

3 najciekawsze kampanie i działania marek i firm w 2023 r.

W mijającym roku 2023 r. mieliśmy do czynienia z wieloma ciekawymi kampaniami i działaniami marek, które wyróżniały się innowacyjnymi strategiami marketingowymi. Oto trzy z nich, które moim zdaniem są szczególnie godne uwagi:

  1. Kampania „The Other Side” marki LEGO, to przykład wykorzystania marketingu immersyjnego do stworzenia wciągającego doświadczenia dla konsumentów. Kampania ta polegała na stworzeniu wirtualnego świata LEGO, do którego użytkownicy mogli się przenieść i przeżyć przygody z ich ulubionymi postaciami. Kampania została zrealizowana z wykorzystaniem technologii VR i AR i była dostępna na stronie internetowej LEGO oraz w aplikacji mobilnej.
  2. Akcja „Real Magic” marki Coca-Cola, to z kolei przykład wykorzystania marketingu zorientowanego na emocje do stworzenia pozytywnych doświadczeń dla konsumentów. Kampania ta polegała na stworzeniu serii reklam, które pokazywały ludzi z różnych środowisk, którzy łączą się w oparciu o wspólną miłość do Coca-Coli. Kampania była realizowana w różnych kanałach, w tym telewizji, internetu i mediów społecznościowych.
  3. Kampania „adidas x Parley” to marketing odpowiedzialny społecznie, który służy do promowania pozytywnych zmian w świecie. Kampania ta polegała na współpracy marki adidas z organizacją Parley for the Oceans w celu produkcji butów z plastiku wyłowionego z oceanów. Kampania była realizowana z wykorzystaniem różnych kanałów marketingowych, w tym telewizji, internetu i mediów społecznościowych.

Zmiany i trendy, które dominowały w 2023 r.

Wzrost znaczenia marketingu immersyjnego. Konsumenci coraz częściej oczekują wciągających i interaktywnych doświadczeń marketingowych. Marki wykorzystują technologie takie jak VR, AR i rozszerzoną rzeczywistość (XR), aby stworzyć dla konsumentów bardziej realistyczne i angażujące doświadczenia. Warto tu wymienić kampanie Nike, L’Oreal czy odświeżoną aplikację IKEA do przymierzania produktów przed zakupem. Kolejny trend to rosnąca popularność marketingu zorientowanego na emocje. Konsumenci są coraz bardziej odporni na tradycyjne formy marketingu, które są zbyt nachalne lub nieangażujące. Marki wykorzystują marketing zorientowany na emocje, aby stworzyć pozytywne i angażujące doświadczenia dla konsumentów, które budują więź emocjonalną. Szczególne znaczenie ma to dla Generacji Z oraz Alpha, których rosnąca siłą nabywcza będzie kształtowała w nadchodzących latach zachowania marek. Moim osobistym faworytem, chociaż bardzo niszowym, jest komunikacja do subskrybentów prowadzona przez markę Delta Hub – angażują się w regularną konwersację z użytkownikiem sprawiając, że nie ma się poczucia rozmowy z maszyną oraz, co tak ważne, potrafią zaangażować również człowieka do poznania potrzeb swoich konsumentów.

Zauważalny jest także wzrost znaczenia marketingu odpowiedzialnego społecznie. Konsumenci coraz bardziej oczekują od marek, że będą odpowiedzialne społecznie, a marki chcą budować zaufanie konsumentów, więc idą w tym kierunku. Trend proekologiczny zaczyna jednak być polaryzujący społecznie przez radykalizację działaczy środowiskowych, tak więc możemy się też spodziewać, że część marek opowie się do niego w kontrze.

Wyzwania czekające w 2024 r.

W nadchodzącym roku 2024 marki będą musiały zmierzyć się z następującymi wyzwaniami w zakresie innowacyjnych strategii marketingowych:

Rosnąca złożoność kanałów marketingowych. Konsumenci coraz częściej korzystają z różnych kanałów marketingowych, w tym telewizji, internetu, mediów społecznościowych i aplikacji mobilnych. Marki muszą być w stanie dotrzeć do konsumentów na wszystkich tych kanałach, aby tworzyć spójne doświadczenia marketingowe.

Zmieniające się zachowania konsumentów. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i wymagający. Oczekują od marek, że będą oferować im wartościowe i angażujące doświadczenia. Marki muszą być w stanie dopasować swoje strategie marketingowe do zmieniających się zachowań konsumentów.

Rosnąca konkurencja. Rynek marketingowy jest coraz bardziej konkurencyjny. Marki muszą znaleźć sposoby, aby wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę konsumentów.
Oto kilka konkretnych przykładów, jak te wyzwania mogą wpłynąć na marketing w 2024 roku:
Marki będą musiały skupić się na tworzeniu spójnych doświadczeń marketingowych na wszystkich kanałach. Do tego przyda się wykorzystanie danych i analiz, aby zrozumieć, jak konsumenci korzystają z różnych kanałów, i tworzyć treści i reklamy, które są dostosowane do tych kanałów.

Podstawą działań marketingowych będzie budowanie więzi emocjonalnych z konsumentami. Oznacza to, że marki będą musiały tworzyć treści i reklamy, które są angażujące i poruszające.
Nie obejdzie się bez innowacji. Oznacza to, że marki będą musiały eksperymentować z nowymi technologiami i strategiami marketingowymi, aby wyróżnić się na tle konkurencji.
Nie są to zjawiska nowe, a raczej umacnianie się trendów, które przechodzą w zjawiska trwałych zmian – tak więc olbrzymie brawa dla wszystkich marek, które zaczęły proces adaptacji zawczasu oraz ostatni dzwonek dla nieprzekonanych!

Adam Kręgielewski
head of strategy and social media Labcon

3 najciekawsze kampanie i działania marek i firm w 2023 r.

  1. Durex edukujący seksualnie na Discordzie
    Przykład kampanii zrealizowanej na świetnie dobranej do tego platformie — zapewniającej anonimowość i dopasowanej do grupy docelowej (47% użytkowników Discorda to osoby młodsze niż 19 lat), przy zapewnieniu odpowiedniej wartości merytorycznej, dzięki partnerstwu Grupy Ponton.
  2. ING i zhakowany koncert w Roblox
    Kolejna efektywna odsłona kampanii ING pokazująca, jak dobrze ta marka rozumie media i sposób komunikacji młodych ludzi. Zorganizowany tam koncert Paliona, który oglądało na żywo kilkadziesiąt tysięcy osób, zhakowano — aby zwrócić uwagę na problem cyberbezpieczeństwa.
  3. Kampanie profrekwencyjne (zbiorczo)
    Na szczególne wyróżnienie w tym zestawieniu zasługują kampanie profrekwencyjne, w których realizację zaangażowało się wiele osób i firm z branży marketingowej. To również dzięki nim frekwencja w wyborach parlamentarnych w Polsce była najwyższa od 1989 roku.

Zmiany i trendy, które dominowały w 2023 r.

Z perspektywy konsumenckiej inflacja. Wzrost cen wpłynął zarówno na nastroje konsumenckie, jak i zakupowe wybory Polaków. W nawiązaniu do inflacji również wiele marek w tym roku starało się projektować swoje działania, np. „opakowując” ofertę promocyjną w antyinflacyjne przekazy.

Z perspektywy branży reklamowej generatywne AI — narzędzia umożliwiające tworzenie tekstów, obrazów, wideo, a także wniosków z analiz, czy większych elementów strategii w oparciu o możliwości sztucznej inteligencji. Ten rok pokazał, że AI potrafi zmultiplikować nasze umiejętności na niespotykaną dotychczas skalę

Wyzwania czekające w 2024 r.

W kontekście rosnącej popularności narzędzi AI niezbędna może okazać się samoregulacja branży marketingowej — określenie dobrych standardów i naświetlenie negatywnych praktyk. Przykłady nieetycznego wykorzystania AI w marketingu znane już z polskiego rynku (np. wykorzystanie technologii deepfake do tworzenia treści wideo i audio) świadczą o konieczności podjęcia niezbędnych działań, w tym także mocniejszej edukacji konsumentów. Innym wyzwaniem związanym z wykorzystaniem generatywnego AI jest tworzenie obrazów i wideo w duchu DEI, z czym sztuczna inteligencja nie zawsze sama dobrze sobie radzi. Dodatkowo niezależnie od tych kwestii, wykorzystywanie zewnętrznych narzędzi AI w procesach kreatywnych prowadzonych przez agencje powinno być w moim przekonaniu bardziej transparentne i kontrolowane.

Koniec 2024 roku to także zapowiadany przez Google koniec ery 3rd party cookies. W tym kontekście marki powinny na poważnie zacząć myśleć o tym, co dalej. Na znaczeniu może zyskiwać lojalizacja konsumentów, którzy już dziś są „blisko marki” i szeroko rozumiane advocacy.

Tu przeczytasz pozostałe części podsumowania roku 2023.