Podsumowanie 2023 i prognozy na 2024: social media (cz. 3)

fot. unsplash.com/@battenhall

2023 w social mediach to rok dynamicznego rozwoju i wyzwań. Podsumowujemy najbardziej wpływowe kampanie i trendy, które kształtowały media społecznościowe oraz przyglądamy się innowacjom i zmianom, jakie przyniesie nadchodzący rok 2024.

Social media podsumowują i prognozują: Wojtek Żywolt z More Bananas, Gabriela Łacińska z Labcon, Katarzyna Jarnutowska z Resolution (OMD Group), Iwa Oberman z Ancymony, Karolina Kornacka z Altavia Kamikaze + K2, Maciej Dziedzic z Neon Shake.


Tu przeczytasz pozostałe części podsumowania roku 2023.

Wojtek Żywolt
social media specjalista & trener, More Bananas

Najciekawsze kampanie i działania marek i firm w social mediach w 2023 r.

Moją uwagę przykuł Kaufland Polska ze swoją kampanią employer brandingową „Kaufland – więcej niż myślisz”. Marka realizuje ją za pomocą takich mediów społecznościowych jak Meta (Facebook, Instagram), LinkedIn, TikTok i YouTube. W krótkich spotach możemy poznać Pana Benefita, który przedstawia cztery pozapłacowe benefity, po które najczęściej sięgają pracownicy sieci (są to Pan Opieka Medyczna, Pan Karta Sportowa, Pan Bon oraz Pan Wyprawka Dla Maluszka). Materiał został opublikowany na oficjalnym profilu firmy na YouTubie.


Coraz więcej marek wykorzystuje social media, aby budować wizerunek pracodawcy czy aktywnie rekrutować. Niektóre marki nawet… rymują o swoich pracownikach! W nowej odsłonie kampanii „Biedronka to my. Codziennie” sieć docenia swój zespół w nietuzinkowy sposób – wykorzystuje trzynastozgłoskowiec. Spoty pojawiały się zarówno w telewizji, jak i mediach społecznościowych (m.in. Facebook, Instagram czy YouTube).


W social mediach w 2023 było także… różowo! Stało się to za sprawą premiery „Barbie”. Użytkownicy mogli zrobić selfie za pomocą Barbie Selfie Generatora oraz korzystać z różnych promocji (m.in. w sieciach pizzerii Pizza Hut). W sieci pojawiło się sporo RTM-ów, a także różowo-czarnych wpisów. prócz premiery „Barbie”, na kulturalny rynek trafił również „Oppenheimera”. Wiele firm i marek tworzyło dwukolorowe kolaże zdjęć, oto przykład facebookowego posta Tymbarka oraz instagramowej relacji Muzeum Narodowego w Krakowie.


Zmiany i trendy, które dominowały w social mediach w 2023 r.

Jednym z trendów mijającego roku były wideo i short video. Coraz więcej platform społecznościowych zachęca użytkowników do tworzenia nagrań do muzyki dostępnej w podręcznej bibliotece utworów. Możemy wykorzystywać w tym celu Instagrama, TikToka, Twitcha czy YouTube’a.

Firmy stawiały na autentyczność i stosowały jak najmniej filtrów, a pomagała im w tym francuska aplikacja społecznościowa BeReal. Użytkownicy mają tylko 2 minuty, aby zrobić zdjęcie (ujęcie z przedniej i tylnej kamery telefonu), a żeby zobaczyć wpisy pozostałych osób, należy opublikować własnego BeReala. Obecnie z platformy korzystają marki x-kom czy Kazar Studio.

Niewątpliwie social media stały się cennym instrumentem kampanii profrekwencyjnych. Były to chociażby „Nie śpij, bo cię przegłosują” czy „TO TWÓJ WYBÓR”. W różnych serwisach opublikowano wideo, statyczne posty i relacje, aby zachęcić jak największą liczbę osób do udziału w głosowaniu podczas wyborów. I udało się, frekwencja z 2023 była najwyższa w historii (74,38%). Media społecznościowe zmieniły krajobraz polityki, bowiem dotychczas kampanie wyborcze opierały się o telewizję, radio, prasę czy outdoor.

Wyzwania i zmiany czekające social media w 2024 r.

Social media nieustannie się rozwijają, a wraz z nimi zmieniają się nie tylko sposoby nabywania produktów i usług, ale i sposoby komunikacji oraz konsumowania treści. Wyzwanie na 2024 rok? Dopasowanie przekazów reklamowych do właściwych grup odbiorców, równocześnie uwzględniając ich rosnące potrzeby. Młodsze pokolenia są bardzo świadome, wiedzą czego chcą i jakich produktów/usług poszukują.

Pandora Gate może odcisnąć piętno na branży influencer marketingu. Wierzę, że agencje reklamowe będą baczniej przyglądać się influencerom, zaś firmy przestaną zwracać uwagę wyłącznie na liczby obserwujących, a skupią się na jakościowej komunikacji.

Wpływ i wykorzystanie AI w social mediach w 2023 r. i jak może się to zmienić w nadchodzącym 2024

Narzędzia oparte o AI usprawniają pracę. Dzięki nim możemy chociażby zaczerpnąć inspiracji, przeredagować teksty czy przygotować materiały graficzne. Jednak warto pamiętać, że sztuczna inteligencja może się mylić i posiadać niepełne dane. AI budzi również wiele wątpliwości w kontekście prawa autorskiego.

Czy powinniśmy się jej bać? Nie. Czy zabierze nam pracę? Raczej znacząco w niej pomoże! W social mediach od dawna obserwujemy marki, które wykorzystują AI chociażby do tworzenia efektów i filtrów na Instagramie, Snapchacie czy TikToku. Użytkownicy mogą być postarzeni, odmłodzeni, zmienić kolor oczu, zmodyfikować swój głos, przymierzyć ubrania, a nawet zaaranżować wnętrza swojego mieszkania. Przedsiębiorstwa, które zrozumieją i wykorzystają możliwości AI, zwiększą swoją pozycję na rynku (zarówno w 2024 roku, jak i kolejnych latach).

Gabriela Łacińska
social media manager, Labcon


Najciekawsze kampanie i działania marek i firm w social mediach w 2023 r.

  • Moim zdaniem jedną z lepszych kampanii 2023 roku jest Zhakowany koncert w Roblox, zrealizowany przez Game Changer i GONG dla ING Bank Śląski. To przykład połączenia świetnego pomysłu z przyciągającą realizacją i gigantycznym buzzem wśród młodych, do których tradycyjnym markom bardzo trudno jest dotrzeć i mówić tak, by słuchali. A tej kampanii zdecydowanie się udało!
  • TikTok już na dobre rozgościł się w mediach społecznościowych, co widać po coraz ciekawszych i angażujących pomysłach. Jednym z takich przykładów jest zrealizowana przez Labcon kampania „Z natury dla natury. Czytała Krystyna Czubówna” dla Żywiec-Zdrój wykorzystująca najbardziej znany głos w Polsce! Filmy z influencerami nawiązywały do naturalnych, przyrodniczych filmów i doskonale wpisywały się w charakter platformy, poruszając ważny temat ekologii.
  • Ta jesień była ważnym momentem dla Polski. A kampania Inicjatywy Głos Kobiet „To Twój wybór. Idź na wybory” podkreślała wagę wydarzenia i zachęcała do pójścia do urn, w szczególności młode Polki. Kampanie dotyczące wyborów mogą wzbudzać dyskusje i wątpliwości, jednak nawoływanie do zwiększania frekwencji niewątpliwie jest działaniem słusznym i ważnym dla losów kraju.

Zmiany i trendy, które dominowały w social mediach w 2023 r.

Zdecydowanie najbardziej gorącym i zajmującym branżę reklamową tematem jest AI. To sztuczna inteligencja wprowadziła niemałe zamieszanie do świata reklamy, otwierając nas na ogrom możliwości. Usprawnianie, organizowanie i tworzenie contentu za sprawą AI to zdecydowanie największy trend 2023 roku.

Wyzwania i zmiany czekające social media w 2024 r.

W przyszłym roku marki powinny zwrócić uwagę na coraz bardziej uważnych użytkowników platform społecznościowych. Przez różnego rodzaju dziennikarskie śledztwa, coraz większą świadomość i poszukiwanie jakościowego contentu, ostrożnie i z dystansem podchodzą do współprac z influencerami. Odbiorcy szukają jakości, osób pełnych pasji, którymi warto się inspirować. Dlatego wyzwaniem 2024 roku mogą być ostrożnie dobrane współprace, wpisujące się właśnie w ten trend.

Wpływ i wykorzystanie AI w social mediach w 2023 r. i jak może się to zmienić w nadchodzącym 2024

Marki i agencje, które w tym roku zaczynały wykorzystywać AI to zdecydowani pionierzy na polskim rynku. Te zmiany wprowadzane były bardzo dynamicznie i zauważalnie, nie tylko w wielkich kampaniach, ale też w pod postacią nowych formatów czy nawet w postach na profilach marek. Myślę, że w 2024 roku AI będzie wciąż obszarem, z którego należy się szkolić, żeby w pełni wykorzystywać możliwości, funkcjonalności i optymalizować pracę. W nadchodzącym roku możemy spodziewać się większej obecności AI w komunikacji, która staje się agency-friendly, a klienci i użytkownicy oczekują wręcz wprowadzania właśnie takich innowacji.

Katarzyna Jarnutowska
social media expert w Resolution (OMD Group)

Najciekawsze kampanie i działania marek i firm w social mediach w 2023 r.

Po pierwsze – Allegro, które co roku na Święta Bożego Narodzenia wypuszcza reklamy, które poruszają nasze serca. Z perspektywy social mediów warto wspomnieć, że Allegro do promocji swoich reklam wykorzystuje również TikToka, za pomocą którego teaseruje nadchodzące kampanie. Słusznie, bo aktualnie platforma zatrzymuje użytkownika na średnio kilkadziesiąt minut dziennie.

Wśród kampanii emitowanych na Mecie warto wspomnieć o komunikacji reklamowej Soda Stream, w której zastosowano synchronizację z Weather Ads. Za pomocą Weather Ads i automatycznych reguł (które działają z dokładnością do 30 minut) przeprowadzono kampanię promującą używanie maszynki Soda Stream. Elementem triggerującym działanie było uruchamianie kreacji z odpowiednim komunikatem ściśle związanym z aktualną pogodą. Dzięki temu przekaz, który widział użytkownik był perfekcyjnie dopasowany do warunków atmosferycznych. I tak w przypadku występowania opadów deszczu użytkownik widział kreację z hasłem: „Wypełnij swoją wodę deszczem bąbelków”, z kolei gdy pogoda dopisywała, hasło brzmiało: „Gorąco? Sięgnij po ekspresowe orzeźwienie.” To bardzo innowacyjne podejście, które w prosty sposób przyciąga uwagę użytkowników.

Doceniam również kampanię promującą serial Canal+ – Belefer 3. Przeprowadzona w social mediach akcja zachęcała do zeskanowania QR kodu przenoszącego do telefonu zaginionego Kacpra. Po zeskanowaniu kodu użytkownik otrzymywał dostęp do telefonu chłopaka, który skrywa więcej tajemnic niż nam się wydaje. A na pewno wie o nas więcej niż nasi przyjaciele. Dzięki tej akcji każdy mógł wcielić się w rolę detektywa i sprawdzić, jak wiele wyciągnie informacji z telefonu.

Zmiany i trendy, które dominowały w social mediach w 2023 r.

Mijający rok upłynął pod znakiem automatyzacji i usprawniania codziennej pracy. Chciałabym skupić się na jednej, moim zdaniem dość znaczącej, zmianie jaka zaszła w Mecie: Advantage i Advantage+. Celem obu automatyzacji jest zwiększenie skuteczności prowadzonych kampanii dzięki podniesieniu skuteczności reklam oraz optymalizacjom. Automatyzacje te mają usprawnić codzienną pracę, a wśród zmian, jakie zaszły na platformie należy wskazać:

  • Ulepszenie materiału reklamowego Advantage+
  • Umiejscowienia Advantage+
  • Targowanie szczegółowe Advantage
  • Advantage Look a Like

Jak widać, sporo możemy powierzyć automatyzacji i skuteczności algorytmów, a więc trend ograniczania roli czynnika ludzkiego w tworzeniu reklam jest aktualny. Nie oznacza to jednak przejęcia pełnej kontroli przez sztuczną inteligencję. Finalna decyzja, które rozwiązania zostaną wprowadzone zależy od marketera. Zachęcam jednak do testowania różnych rozwiązań wprowadzanych przez Metę. Korzystanie z rozszerzonych look a like czy szczegółowego targetowania przynosi bardzo dobre wyniki w kampaniach. Algorytm skutecznie dobiera użytkowników, którzy z największym prawdopodobieństwem dokonają konwersji.

W prowadzonych w ostatnim roku kampaniach w Resolution (OMD Group) zauważyłam znaczący spadek CPM i większe ROASy w kampaniach używających rozrzedzonej grupy odbiorców za pomocą optymalizacji Mety. Za to z dużą dozą ostrożności podchodzę do automatycznego ulepszania materiałów reklamowych, gdyż modyfikowanie komponentów w zakresie dodawanych grafik nie sprawdza się. Również automatyczne dodawanie muzyki do statycznego formatu nie zawsze jest zgodnie z preferencjami klienta.

Wyzwania i zmiany czekające social media w 2024 r.

Zmianą, którą odbędzie się jeszcze na początku przyszłego roku jest wprowadzona w listopadzie płatna subskrypcja Mety. Dzieje się to za sprawą regulacji Unii Europejskiej dotyczącą ograniczenia możliwości personalizowania przekazów reklamowych bez zgody użytkownika. Rozwiązanie ma pozwolić, aby każdy użytkownik samodzielnie podjął decyzję czy chce przekazywać dane o sobie, swoich preferencjach i zachowaniach. Czy należy bać się drastycznych spadków potencjałów grup docelowych? Wydawać by się mogło, że ludzie postawią na zachowanie swojej prywatności, jednak koszt subskrypcji Mety bez reklam może być głównym czynnikiem do wybrania opcji bezpłatnej.

Z własnego doświadczenia nie widzę znaczących zmian, jeśli chodzi o szacowaną liczbę grup odbiorców. Trzeba jednak trzymać rękę na pulsie i monitorować znaczące dla nas grupy użytkowników.

Wpływ i wykorzystanie AI w social mediach w 2023 r. i jak może się to zmienić w nadchodzącym 2024

Wykorzystywanie AI w social mediach nie jest już rozpatrywane jako trend czy ciekawostka, a rozwiązania, po które coraz chętniej sięgają marketerzy. Co zaskakujące, już nie tylko generowanie tekstów reklamowych, tworzenie obrazów czy filmów jest w „kompetencjach” AI. Sztuczna inteligencja stworzyła nawet „bezproblemowego influencera”, który zrealizuje współpracę. Takie działania mogą obniżyć koszty działań influencer marketingu i pozwolić również mniejszym markom na współpracę z cyfrowym twórcą. Czy 2024 będzie rokiem, w którym marki zechcą generować influencerów AI na wyłączność? Uważam, że to będzie chwilowy trend, bo marki będą skupiać się na wiarygodności, a więc postawią na wykorzystywanie mikroinfluencerów z wąską i zaangażowaną społecznością.

Iwa Oberman
copywriterka, agencja Ancymony

Najciekawsze kampanie i działania marek i firm w social mediach w 2023 r.

Polskie marki, fundacje, influencerki i artystki szczególnie zaangażowały się w tym roku w kampanie profrekwencyjne. Na profilach pojawiły się rolki, stories, ilustracje, memy i wszelkie treści zachęcające do udziału w wyborach parlamentarnych. Patrząc na rekordową frekwencję, działania w socialach z pewnością przyczyniły się do tego sukcesu. Jedną z najbardziej angażujących akcji była #glosuje23challenge w ramach kampanii Kobiety na wybory.

Barbenheimer i fala czarno-różowego kontentu. Sieć dosłownie wybuchła. Stylizacje Barbie na Pintereście, promocja produktów w kolorze czarnym i różowym na Instagramie, filtry i nakładki na profilowe, relacje z udziału w dwóch seansach filmowych. Istna mania. Trudno było przejść obojętnie.

Pepsi Polska zwraca się do gen Z i tworzy Pepsi Space – platformę, do dzielenia się swoją twórczością. Ambasador marki – Bedoes 2115 zachęca do udziału: „… teraz zamiast reklam pojawią się tu najlepsze foty, odklejki i pasje”. Najlepsze prace pojawiły się na Instagramie Pepsi Polska oraz w outdoorze, dając najlepszym twórcom jeszcze większy rozgłos. W temacie vox popów warto też sprawdzić TT od Tymbark.

Wyzwania i zmiany czekające social media w 2024 r.

Dużym wyzwaniem dla odbiorców może być pojawienie się influencerów wygenerowanych przez AI. Dopiero co byliśmy świadkami ruchu bodypositive i zwrotu w stronę naturalności i różnorodności, a w sieci pojawiają się postaci o co najmniej idealnym wyglądzie, zarabiające nawet dziesiątki tysięcy dolarów miesięcznie, kreujące kolejny trend w wizerunku (tym razem dosłownie – nierealny). Marki – właściciele (?) influencerów odnotują pewnie plusy – nie trzeba bookować kalendarza, a powierzone zadania są realizowane zgodnie z briefem.

Wyzwaniem dla wielu marek mogą być też rosnące wymagania pokolenia Zet. Zoomerzy stawiają na zaangażowanie w sprawy istotne, transparentność, ekologię, interakcję, sprawczość, twórczość. Z punktu widzenia zakupów przez social media – zbudowanie lovebrandu, a może raczej love and trustbrandu, może być istotnym czynnikiem wpływającym na zwiększenie sprzedaży.

Wpływ i wykorzystanie AI w social mediach w 2023 r. i jak może się to zmienić w nadchodzącym 2024

AI może wspierać branżę w tworzeniu treści – pisanych czy wizualnych, ale w każdym z przypadków – warto tę informację zawrzeć – tak, jak zrobił to HalfPrice w swojej kampanii wizerunkowej. AI staje się też dużym sprzymierzeńcem w moderacji i automatyzacji kontaktu z konsumentem.

Ze zdumieniem patrzę na kreacje fejkowych influencerów i powrót do nierealnych w rzeczywistym świecie kanonów piękna oraz tego, jak łatwo można wygenerować nieprawdziwe treści. Czy to będzie zmora przyszłego roku, która odbije się na postrzeganiu własnego ja? Jak powiedział klasyk, którego wypowiedź wbiła się w top lipsynców na TT: „… zobaczymy, czas pokaże, czas pokaże”.

Karolina Kornacka
head of content & social media, Altavia Kamikaze + K2

Najciekawsze kampanie i działania marek i firm w social mediach w 2023 r.

Na świecie z przyjemnością i zainteresowaniem podglądałam kampanie promujące filmy Barbie i Oppenheimer. Gra przeciwieństwami pod każdym względem, bezbłędnie została przyjęta przez użytkowników social mediów, którzy sami tworzyli memy, rolki, tiktoki oparte na przeciwieństwach różu i czerni, robiąc kampanię viralową.

W Polsce niesamowita była kampania profrekwencyjna przed wyborami. Targetem byli młodzi ludzie z prawem wyborczym, którzy nie chcieli zaangażować się w wybór polskiego rządu. W kampanię zaangażowało się wiele podmiotów: fundacje, influencerzy, agencje reklamowe.

Maciej Dziedzic
senior digital strategist, Neon Shake

Podsumowanie trendów marketingowych w social mediach 2023

Trendy w social mediach ewoluują w zawrotnym tempie. Rok 2023 przyniósł nowe wyzwania i możliwości, które ukształtowały obraz mediów społecznościowych. Poniżej przedstawiamy trendy, które szczególnie dały o sobie znać.

Sztuczna inteligencja (AI) w służbie mediów społecznościowych

AI staje się nieodłącznym elementem dzisiejszego marketingu, nie tylko jako narzędzie ułatwiające pracę, ale również jako kluczowe źródło optymalizacji. Rozwój narzędzi opartych na sztucznej inteligencji pozwala na bardziej precyzyjne targetowanie, personalizację treści oraz automatyzację procesów. Warto jednak zaznaczyć, że choć AI może wspomagać, to nie zastąpi kreatywności i intuicji social media managerów. Wprowadzenie możliwości tworzenia własnych botów otwiera nowe perspektywy, umożliwiając jeszcze skuteczniejsze tworzenie treści.

Threads na rynku europejskim

Wejście Threads na rynek europejski stanowi poważną konkurencję dla istniejących platform społecznościowych, szczególnie dla X. Aplikacja ta oferuje innowacyjne podejście do komunikacji, umożliwiając użytkownikom bardziej intymne dzielenie się treściami z wybranymi grupami. To wyzwanie dla tradycyjnych platform, zmuszając je do dostosowania się do nowych oczekiwań użytkowników. Threads jest powiązane z Instagramem. Użytkownicy używają więc tego samego hasła i nazwy profilu oraz co najistotniejsze – na Threads zostają Ci sami obserwatorzy co na IG (jeżeli mają już założone również konto na Threads). Dzięki temu nie jest konieczne budowanie swojej społeczności od zera.

Popularni influencerzy, którzy uprzednio byli aktywni na platformie X, wykorzystują już aplikację Threads. Wśród nich znajdują się takie osobistości jak Friz, Julia Żugaj czy Czajnik. Z Threads korzystają takie portale informacyjne, jak Świat News Łukasza Boka czy The Poland News. Threads ułatwił kontakt z odbiorcami również mniejszym twórcom internetowym, którzy nie chcieli zakładać oddzielnego konta na platformie X, a Instagram stanowił dla nich główne źródło kontaktu z widzami, zarówno poprzez prywatne wiadomości, jak i komentarze pod zdjęciami.

Social commerce

Według danych IAB Polska odsetek polskich internautów, którzy kupują online rośnie, pod koniec 2023 wynosił on 79%. Jak wynika z raportu, za pośrednictwem social mediów kupuje na razie jedynie 19%, nie jest to więc wciąż bardzo popularna forma zakupów. Nie można zaprzeczyć natomiast, że 2024 roku możemy spodziewać mocnego rozwoju social commerce.
Firmy coraz bardziej inwestują w platformy społecznościowe jako miejsce do sprzedaży produktów i usług. Wspomniane wcześniej, wejście Threads na rynek europejski, dodatkowo napędza konkurencję w obszarze social commerce.

Subskrypcje w Mecie

Od listopada 2023 Meta wprowadziła system pobierania od europejskich użytkowników 14 dolarów miesięcznej opłaty subskrypcyjnej za dostęp do Instagrama i Facebooka. Warunkiem korzystania z mediów bez opłat jest zezwolenie Meta na wykorzystywanie ich danych osobowych do celów reklamowych. Wspomniane plany pojawiły się po interwencji unijnych organów dotyczących prywatności danych. Co więcej, wszystkie pozostałe najpopularniejsze platformy, jak X (dawny Twitter), YouTube, Spotify, czy TikTok chcą iść w tym samym kierunku. Na przykładzie Mety i zmian w wielkościach grup celu, raczej niewielki odsetek użytkowników w Polsce zdecydował się na subskrypcję Jeżeli trend mediów społecznościowych bez reklam się rozwinie. zaszkodzi to w największym stopniu małym, lokalnym biznesom, które swoje działania reklamowe opierają na działalności w social mediach. Oczywiście, będzie miało to również wpływ na działalność większych marek. Reklamodawcy mogą być zmuszeni do znalezienia społeczności online gdzie indziej, czy to w postaci influencerów, czy alternatywnych, bardziej niszowych platform.

Rozwój krótkich form wideo

Formy wideo wykorzystywane są w marketingu od lat, jednak ich znaczenie w 2023 jest większe niż kiedykolwiek. Według raportu Wyzowl’s State of Video Marketing Survey aktualnie już ponad 90% marketerów korzysta z wideo w swoich strategiach. Platformy, takie jak TikTok czy Instagram Reels, stały się areną dla kreatywności i szybkiego przekazu treści. Krótkie filmy oferują unikalną szansę na szybkie przekazanie informacji i wywołanie emocji, zatrzymując uwagę użytkowników w gąszczu informacyjnym online. Marketerzy zdają sobie sprawę z potęgi krótkich form wideo i inwestują w kreatywne kampanie, dostosowane do tego krótkiego, lecz intensywnego formatu.

Influencer marketing

Influencer marketing również trzyma się mocno, jednak z nowymi standardami transparentności i etyki. Wydarzenia Pandora Gate istotnie wpłynęły na proces wyboru influencerów do kampanii – pokazały konieczność ich mocniejszej weryfikacji. Marki coraz bardziej zwracają uwagę na autentyczność i etykę influencerów, analizując ich historię oraz sposób, w jaki zbudowali swoje zasięgi na początku kariery. Weryfikacja staje się zatem dwukierunkowym procesem, w którym zarówno marki, jak i konsumenci biorą czynny udział. Podsumowując, 2023 rok przynosi wiele zmian i wyzwań w obszarze marketingu społecznościowego. Sztuczna inteligencja, Threads, rozwój social commerce, krótkie formy wideo oraz influencer marketing to kluczowe obszary, na które marketerzy muszą zwrócić uwagę, aby skutecznie dotrzeć do swojej grupy docelowej i utrzymać jej uwagę. Trendy wciąż ewoluują, wymagają elastyczności i gotowości do adaptacji.

Tu przeczytasz pozostałe części podsumowania roku 2023.