GPT-4 Turbo i własne boty AI – OpenAi ogłosiło znaczące zmiany i nowy model

fot. Unsplash.com

OpenAI ogłosiło wprowadzenie kilku nowości do swojego flagowego modelu GPT-4 i wykorzystującego go ChatuGPT.

Zainteresowanie rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji cały czas rośnie, co udowadnia, chociażby rosnąca popularność ChatuGPT. Niecały rok po jego uruchomieniu korzysta z niego tygodniowo aż 100 milionów użytkowników.

Podczas konferencji zorganizowanej przez OpenAI, firma ogłosiła kilka istotnych nowości związanych z tworzonymi rozwiązaniami, w tym ChatemGPT.


Stwórz swój własny GPT

Przede wszystkim OpenAI pozwoli od teraz użytkownikom tworzyć własne wersje chatbotów opartych o GPT. Mogą one zostać dopracowane i dostosowane pod konkretny cel czy wykonanie konkretnych zadań. Stworzenie takiego bota nie będzie wymagało wiedzy programistycznej.

Co istotne, boty tworzone przez zweryfikowancyh twórców dostępnę będą w ramach sklepu, który OpenAI uruchomi w ciągu najbliższego miesiąca. Twórcy tych najpopularniejszych będą mogli liczyć na wynagrodzenie finansowe w zależności od liczby użytkowników ich bota.

GPT-4 przyspiesza

Podczas wystąpienia na konferencji Sam Altman zapowiedział wprowadzenie ulepszonego i znacznie mocniejszego modelu GPT-4 – GPT-4 Turbo. Pozwoli on m.in. znacznie zwiększyć wielkość przesyłanego do chatu zapytania, danych wejściowych – z 8 tys. tokenów obecnie do aż 128 tys. (około 300 stron tekstu), co poskutkuje lepszymi i bardziej zaawansowanymi odpowiedziami na złożone zapytania. Jak podkreślono, ulepszony silnik jest także kilkukrotnie tańszy w używaniu i generuje mniejszy koszt dla deweloperów z niego korzystających.

W ramach GPT-4 Turbo użytkownicy będą mieli także dostęp do nowszej wiedzy, która obejmie informacje do kwietnia 2023 roku. Co ważne, mają być one cyklicznie aktualizowane.

Zabezpieczenie przed skutkami łamania prawa autorskiego

OpenAI wspomniało także o wprowadzeniu tzw. copyright shield dla użytkowników ChatGPT Enterprise i korzystających z API GPT-4. Ma ono na celu ochronę firm przed ewentualnymi działaniami prawnymi skierowanymi w ich stronę w przypadku, gdyby wykorzystanie przez nie GPT-4 przyczyniło się do naruszenia praw autorskich.