Empik otwiera studia nagraniowe w Centrum Warszawy

fot. mat. prasowe

Ponad 4 tysiące nagranych produkcji audio, ponad 2 tysiące współpracujących lektorów i aktorów oraz kilkanaście nagród branżowych. To efekt 5 lat działalności zespołu producentów Empik Go. Marka z portfolio Grupy Empik postanowiła pójść o krok dalej i właśnie otworzyła największe w Polsce studia nagraniowe dedykowane audiobookom i podcastom o łącznej powierzchni niemal 400 mkw.

Empik Go to lider na rynku treści cyfrowych, który obok dystrybucji e-książki specjalizuje się w produkcji audiobooków, podcastów, słuchowisk czy seriali audio. W celu zapewnienia jak najwyższej jakości i komplementarnej oferty z obszaru digital content, marka postanowiła otworzyć własne studia nagraniowe, zbudować zespół i na miejscu kompleksowo koordynować produkcję contentu. To pierwsze tego typu miejsce, w którym jednocześnie będą mogły powstać produkcje lektorskie (tzw. single voice), ale także słuchowiska na wiele głosów. Celem zespołu Empik Go było stworzenie przestrzeni w ramach której lektorzy, aktorzy oraz podcasterzy będą mogli przygotowywać ulubione tytuły słuchaczy audio.

Wierzyliśmy, że inwestycja we własną przestrzeń oraz stworzenie zespołu z najlepszymi specjalistami na rynku audio zagwarantuje nam pozycję lidera wśród usług abonamentowych, ale także produkcji. W ostatnich kilku latach wyprodukowaliśmy wewnętrznie m.in. „Stację” Jakuba Szamałka czy „Ukochane dziecko” Romy Hausmann, tytuły nominowane do Bestsellerów Empiku. We wrześniu rozpoczynamy produkcję trzech ważnych superprodukcji, które ujrzą światło dzienne jeszcze w 2024 roku. Będzie wspaniała obsada, epickie sceny zbiorowe i dźwięk 3D – mówi Edyta Kocemba, dyrektorka ds. produkcji audio w Grupie Empik

Najwyższy standard jakości

Na początku września 2024 zostało uruchomionych 5 studiów nagraniowych, w tym studio o powierzchni niemal 40 mkw. Wkrótce dołączą do nich kolejne 3 przestrzenie, w tym 2 umożliwiające produkcję wielogłosowych nagrań (podcastów i słuchowisk). W planach jest również realizacja transmisji audio-wideo oraz organizacja transmisji live czy webinarów.

Studia nagraniowe zostały wyposażone w najwyższej jakości sprzęt, który został wybrany w drodze wielu testów odsłuchowych. Obok wielkomembranowych mikrofonów pojemnościowych Austrian Audio OC18, interfejsów Audio SSL12 czy głośników aktywnych Neumann KH 12 II, producenci przygotowali ogromną przestrzeń do wysokobudżetowych projektów i pracy z dźwiękiem VR, która zagwarantuje komfort pracy czołowym lektorom i aktorom w Polsce. Prace nad wszystkimi elementami będzie koordynowała Edyta Kocemba oraz doświadczeni producenci: Anita Rochalska, Kacper Kubiak oraz Milena Załęska. Nagrania audio przygotowują współpracujący z marką od lat realizatorzy, reżyserowie dźwięku oraz scenarzyści.

Różnorodność formatów

Przestrzeń i zaplecze technologiczne, które w nowym studiu stworzył Empik Go pozwolą na zintensyfikowanie produkcji i realizację wielu nagrań równocześnie. Zespół planuje – obok swoich nagrań – produkcję audiobooków i podcastów dla zewnętrznych zleceniodawców: wydawców, autorów korzystających z usług platformy Empik Self-publishing, twórców niezależnych i marek. W kolejnych miesiącach działalność studia zyska także charakter edukacyjny. Planowane są warsztaty dla początkujących lektorów, które umożliwią im start w zawodzie, a także castingi dla młodych twórców, m.in. scenarzystów czy reżyserów.

Empik Go nie zamyka się jedynie na audio adaptacje książki drukowanej. Tylko w ostatnich dniach realizatorzy nagrali kilkaset godzin jingli, reklam i podcastów. Do oferty studia – obok literackich formatów – w kolejnych miesiącach dołączy możliwość nagrania utworów muzycznych oraz realizacji webinarów szkoleniowych dzięki współpracy z serwisem emuze.me.