Grupa Tubądzin po raz kolejny angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i… po raz kolejny do pomocy angażuje artystów. Zaproszeni twórcy stworzyli unikatowe płytki ceramiczne, które będą stanowić przedmioty licytacji na rzecz WOŚP.
33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już 26 stycznia. W tym roku Orkiestra gra dla 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakładów patomorfologii – z myślą o dzieciach cierpiących na nowotwory oraz inne ciężkie choroby hematologiczne. Zebrane pieniądze posłużą do zakupienia najnowszego sprzętu diagnostycznego.
Do udziału w projekcie Grupa Tubądzin zaprosiła zarówno twórców, z którymi ma już na koncie wspólne projekty – czołowego projektanta mody Macieja Zienia oraz multidyscyplinarnego artystę Łukasza NAWERA Habierę – jak i twórczynie, z którymi współpracuje po raz pierwszy: Alex Woronowską oraz Magdalenę Pankiewicz. Alex Woronowska wykorzystuje cyfrowe i tradycyjne techniki malarskie do tworzenia lifestyle’owych, lekkich w odbiorze ilustracji. Historie, które opowiada subtelną, francuską kreską tworzą przemyślany kierunek artystyczny i prowadzą widza do świata obrazów rozbudzających wyobraźnię. Podkreślanie piękna i ulotności chwil jest wpisane w DNA jej stylu.
Z kolei Magdalena Pankiewicz to ilustratorka, która tworzy we własnej, starannie zbudowanej palecie kolorystycznej. Obok miękkiej kreski, to właśnie żywe i radosne kolory są kluczowe dla jej stylu. Projektuje reklamy, murale, tworzy ilustracje do kampanii i printy na produkty.
Artyści mieli za pomocą twórczej ekspresji oddać ideę wsparcia, jedności i pozytywnej energii, które są fundamentem działań WOŚP. Każda praca miała odzwierciedlać nie tylko ich indywidualny styl, ale także wspólne przesłanie solidarności i nadziei, jakie niesie ze sobą ta wyjątkowa inicjatywa.
– Tworząc tę ilustrację, zależało mi, żeby była jak najbardziej uniwersalna i odzwierciedlała idee, które przyświecają działaniom fundacji WOŚP. Inspiracją do tego projektu było oczywiście serce WOŚP, ale chciałam mu nadać nieco bardziej organiczny charakter. Pączki symbolizują tu ideę wspólnoty, która rozrasta się i rozkwita niosąc dalej dobro. Mam nadzieję, że moja praca będzie przypominała, że te wartości łączą nas wszystkich, nie tylko raz w roku, ale każdego dnia – tłumaczy Magdalena Pankiewicz.
– WOŚP to dla mnie symbol wspólnoty, troski o drugiego człowieka i energii, która łączy nas wszystkich we wspólnym celu. Na płytce Tubądzin namalowałam serce i oko – serce symbolizuje miłość, empatię oraz potrzebę pomagania, a oko uważność i dostrzeganie potrzeb innych. Te dwa symbole razem pokazują, jak ważne jest patrzenie na świat z otwartym sercem i wrażliwością. Zawsze chętnie angażuję się w projekty, które niosą za sobą coś więcej – które mają realny wpływ na życie ludzi i tworzą przestrzeń do dzielenia się dobrem. Udział w tej akcji to dla mnie ogromny zaszczyt i możliwość, by moją sztuką wspierać inicjatywę, która niesie realną pomoc – dodaje z kolei Alex Woronowska.
– W 2023 roku zainaugurowaliśmy projekt „Tubądzin Meets Art”, w ramach którego chcemy mocniej skupiać się na demokratyzacji sztuki i wspieraniu artystów. Nazwa projektu dla WOŚP – Tubądzin Meets heArt – klarownie do niego nawiązuje. Chcieliśmy bowiem wyrazić nasze wsparcie i uznanie dla WOŚP za pomocą doskonale znanego nam połączenia ceramiki ze sztuką i designem – w myśl przekonania, że płytka ceramiczna może stanowić nośnik artystycznego wyrazu i być postrzegana jako swoiste płótno. Cieszy nas, że każda z osób bez wahania przyjęła zaproszenie do udziału w projekcie i zaangażowała się w niego wspólnie z nami – przekonuje Amadeusz Kowalski, wiceprezes zarządu Grupy Tubądzin.
Płytki stworzone przez artystów to unikaty – każdy został stworzony w tylko jednym, niepowtarzalnym egzemplarzu. Produkty można licytować do końca stycznia za pośrednictwem strony łódzkiego sztabu WOŚP na platformie Allegro.