System kaucyjny w gminach – nowe rozwiązanie umożliwi szybki i łatwy zwrot kaucji na kartę płatniczą

fot. unsplash.com/@jon_chng

System kaucyjny, który zacznie obowiązywać w Polsce od października 2025 roku, przyniesie wiele zmian nie tylko dla sklepów ale również dla gmin. Ustawa wprowadza  m.in. wymóg udostępnienia co najmniej jednego stacjonarnego punktu odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym w każdej gminie. Blisko 2480 polskich gmin ma coraz mniej czasu na wdrożenie przyjaznych i łatwych w użyciu technologii, które pozwolą na efektywny recykling opakowań po napojach. Fiserv Polska, właściciel marki PolCard, wprowadza na rynek certyfikowane rozwiązanie, które umożliwia szybki i łatwy zwrot kaucji na kartę płatniczą.

Jedna plastikowa butelka rozkłada się ok. 500 lat, a aluminiowa puszka do 400. Dlatego dobrą informacją jest, że ilość odpadów w Polsce zbieranych selektywnie z roku na rok rośnie. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2010 r. selektywna zbiórka stanowiła zaledwie 8,6 proc. zebranych odpadów komunalnych. W 2023 r. odsetek wzrósł do 41 proc. Nowe regulacje prawne, w tym system kaucyjny, mają zapewnić jeszcze wyższy poziom recyklingu, wspierać zrównoważony rozwój i odpowiedzialne zarządzanie odpadami, zapewniając większą kontrolę nad cyklem życia opakowań.

– Zgodnie z unijnymi wymogami wszystkie państwa członkowskie mają wprowadzić system zbierania i recyclingu jednorazowych opakowań po napojach np. butelek PET czy aluminiowych puszek. Do nowych przepisów muszą się dostosować przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w jednorazowych opakowaniach, np. sklepy, ale też gminy, na które nowe prawo nakłada obowiązek udostępnienia mieszkańcom minimum jednego punktu zbiórki – komentuje Elżbieta Burliga, dyrektorka ds. rozwoju biznesu w Fiserv Polska. – Gminy będą musiały zadbać o to, aby infrastruktura była dostępna i funkcjonalna, spełniając jednocześnie wysokie standardy ekologiczne i technologiczne. Jako jedyni na rynku płatniczym posiadamy certyfikowane rozwiązania do rozliczania płatności na kartę ze zwrotu kaucji, w miejsce popularnego kuponu. Zostało ono zaprojektowane z myślą o łatwej integracji z różnymi typami urządzeń do zwrotu zużytych opakowań. Dzięki tej technologii gminy będą mogły zainstalować tzw.  butelkomaty, z wypłatą kaucji na kartę płatniczą. A to pozwoli mieszkańcom wykorzystać kwotę zwróconej kaucji tam gdzie będą chcieli, bez przypisania do konkretnego punktu sprzedaży – dodaje Elżbieta Burliga.

Pierwsze wdrożenie

Pierwszy butelkomat zintegrowany z systemem płatniczym PolCard from Fiserv stanie już niedługo w jednym z miast na południu Polski. To pilotażowe wdrożenie pozwoli na zebranie doświadczeń zarówno po stronie miasta jak i użytkowników. Pokaże również zalety płatności bezgotówkowych.

Aby lepiej zrozumieć istotę i znaczenie recyclingu warto przeliczyć butelki na coś bardziej praktycznego:

  • z 35 sztuk butelek PET otrzymamy jedną bluzę polarową – zatem 620 litrowych butelek odzyskanych z jednej maszyny daje nam 17 polarów.
  • 5 sztuk odzyskanych i przetworzonych butelek PET to jeden t-shirt – czyli jeden butelkomat może dostarczyć surowca do wyprodukowania 124 t-shirtów. 
  • 67 butelek PET to jeden koc – czyli z butelek zebranych w jednym butelkomacie można wyprodukować 9 koców.

Recycling opakowań to nie tylko ponowne wykorzystanie surowca i danie mu drugiego życia. To też wymierne korzyści dla środowiska – nie tylko dla całej planety, ale też z lokalnej perspektywy gminy i realnych oszczędności w jej budżecie w szerszej skali. Jedna tona przetworzonych butelek PET pozwala zaoszczędzić 2 tony CO2 – to tyle ile wyemituje jeden samochód po przejechaniu 21 500 km. Ta sama tona oszczędza 670 litrów wody – czyli tyle, ile zostanie zużyte na 33 cykle mycia w zmywarce.

Nowe technologie, w tym cyfrowe rozwiązania płatnicze są istotnym elementem skutecznego wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce. Wprowadzenie na rynek przez Fiserv Polska certyfikowanego rozwiązania, znacząco ułatwia proces integracji butelkomatów z systemami zwrotu kaucji, co sprawia, że gminy mogą działać sprawniej i bardziej elastycznie, a bezgotówkowy zwrot kaucji odpowiada na potrzeby współczesnych konsumentów, którzy w zdecydowanej większości wybierają na co dzień właśnie tę formę rozliczeń.