Pracę w mediach i reklamie cenimy sobie za relacje i atmosferę, narzekamy zaś na wynagrodzenia, przepracowanie i możliwości rozwoju. Z pieniędzy najbardziej zadowoleni są marketerzy, najmniej – biura reklamy TV, pogłębiła się też dysproporcja między zadowoleniem managerów i juniorów. Do pracy najchętniej pójdziemy w big-techu lub działu marketingu, a konkretnie to – do Google lub Allegro, pokazuje 3. edycja badania rynku pracy w mediach i reklamie zrealizowanego przez ScreenLovers we współpracy z branżowymi partnerami.
Wynagrodzenie, atmosfera w zespole, równowaga praca-życie i elastyczność (rozumiana jako możliwość wyboru godzin i miejsca pracy) – to 4 kluczowe dla pracowników branży aspekty zatrudnienia, pokazuje badanie rynku rynku pracy w mediach i reklamie realizowane przez ScreenLovers wraz z partnerami: SW Research, Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR, IAB Polska oraz DIMAQ.
O ile nie narzekamy na atmosferę, podobnie jak i na relacje, w tym – relacje z przełożonymi, pozostałe aspekty wykazują sporą lukę satysfakcji, tj. rozdźwięk między oczekiwaniami a poziomem ich realizacji.
Ten rozdźwięk jest szczególnie duży na polu wynagrodzeń, gdzie dodatkowo badanie wykazuje pogłębiający się rozjazd między poziomem satysfakcji z pensji wśród juniorów (jeszcze mniej zadowolonych niż w dwa lata wcześniej) i managerów oraz kadry zarządzającej (jeszcze bardziej zadowolonych niż deklarowali to w poprzedniej edycji badania ScreenLovers).
Pensje w największym stopniu satysfakcjonują pracowników działów marketingu, najmniej zaś cieszą pracowników stacji i biur reklamy TV.
![](https://aboutmarketing.pl/wp-content/uploads/2024/12/sl_02_12_cover-1024x576.png)
Niewykluczone, że to właśnie kwestia wynagrodzeń doprowadziła do awansu działów marketingu w rankingu najlepszych branżowych pracodawców. Na szczycie wciąż plasują się big-techy, ale to działy marketingu zyskały najwięcej (+7 p. procentowych) względem poprzedniej edycji badania, realizowanej na początku 2022 roku.
Wśród konkretnych marek pracodawców, jakie wymieniali badani przez ScreenLovers fachowcy z rynku, najmocniej zaznaczyły się w swoich kategoriach Google, wskazywany przez gros fanów pracy dla big-techów, a także Allegro – spontanicznie wymieniany jako najciekawsze wśród marketerów miejsce pracy. W kategoriach streamerów rządził Netflix, zaś wśród międzynarodowych agencji mediowych niemal na równi uplasowały się Starcom, Wavemaker i Mindshare.
![](https://aboutmarketing.pl/wp-content/uploads/2024/12/sl_03_12_cover-1024x576.png)
To właśnie wśród pracowników agencji mediowych widać dziś największe przywiązanie do modelu zdalnej pracy. W tej grupie badanych blisko 2/3 pracowników (przy średniej wynoszącej 53 proc. dla całego rynku) twierdzi, że szukałaby nowej pracy, gdyby ich firma zarządziła powrót do biura na 100 proc. czasu. Dla porówwnania – wśród pracowników biur reklamy TV, gdzie praca zdalna nie jest aż tak upowszechniona, niespełna 4/10 twierdzi, że w sytuacji konieczności powrotu do biura, rozejrzałaby się za nowym pracodawcą.
Tegoroczna edycja badania ScreenLovers pokazuje ogromny wzrost znaczenia elastyczności pracy i opcji wyboru krótszego czasu (mniej godzin lub dni w tygodniu). Możliwość pracowania krócej to dziś jeden z kluczowych benefitów, które skłoniłyby badanych fachowców do rozmowy z headhunterem. Krótszy czas pracy ustępuje miejsca tylko pieniądzom, jako argument headhunterów, ale jest ważniejszy niż ciekawa rola w organizacji.
Niezmiennie zaś branża narzeka na zalew bulshit-bingo – to, poza niezadowoleniem z pieniędzy, główny powód, dla którego co piąty z nas wolałby pracować w innym biznesie niż mediowo-reklamowy. ScreenLovers dopytał badanych jak ten branżowy zalew bulshitem rozumieją. Z całej gamy odpowiedzi, najczęściej powtarzające się głosy mówiły o bazowaniu na pretekstowo wykorzystywanych danych (a nie – rzetelnej teorii i praktyce), kampaniach „ghostach” robionych wyłącznie pod branżowe konkursy, magicznych programach „wszystkoliczących”, strategiach oderwanych od rzeczywistości czy słabej jakości szkoleniach, na których bazuje wiedza części marketerów.
![](https://aboutmarketing.pl/wp-content/uploads/2024/12/sl_04_12_cover-1024x576.png)
Tegoroczne badanie ScreenLovers pokazało duży spadek samooceny dobrostanu psychicznego branżowych kadr. Niemal co trzeci badany uważa, że praca ma negatywny wpływ na jego samopoczucie. Co piąty reklamiarz i mediowiec mierzy się obecnie z wypaleniem zawodowym. Coraz częściej dostrzegamy też negatywne objawy u innych – przede wszystkim wyczerpanie, wypalenie, obniżony nastrój czy wręcz przekonanie, że borykają się z problemami psychicznymi.
Badanie ScreenLovers realizowane było w okresie lipiec – wrzesień 2024 roku, wzięło w nim udział 460 przedstawicieli rynku, głównie przedstawicieli agencji reklamowych i mediowych, marketerów, biur reklamy, agencji badawczych oraz specjalistycznych firm pracujących dla rynku reklamowego (start upy, podmioty technologiczne).
Pełne wyniki omówione będą w serwisie ScreenLovers.