Kobiety w Polsce stanowią niezwykle istotną siłę napędową zmiany społecznej oraz gospodarczej. Nadal jednak spotykają się z wyzwaniami w zakresie równego dostępu do rozwoju edukacji czy możliwości zawodowych. W odpowiedzi na te wyzwania powstał innowacyjny program – WRITE YOUR FUTURE. BĄDŹ AUTORKĄ SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI, do którego właśnie ruszyła rekrutacja. Jego celem jest zwalczanie wykluczenia zawodowego i środowiskowego młodych kobiet oraz zachęcanie ich do podjęcia ścieżki kariery w dziedzinach nowych technologii.
Program realizowany przez markę Lancôme i Fundację Edukacyjną Perspektywy skierowany jest do kobiet, które mają utrudniony start w karierze zawodowej. Ma pomóc młodym kobietom wejść w świat technologii i rozwinąć skrzydła pomimo przeszkód, również tych systemowych. W ramach programu uczestniczki będą miały możliwość uczestnictwa w kursie szkoleń z tematyki digital marketingu, skorzystania z indywidualnych konsultacji z doradcą kariery oraz poznania historii kobiet, które osiągnęły sukces w danej dziedzinie kariery.
WRITE YOUR FUTURE. BĄDŹ AUTORKĄ SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI aktywnie dąży do zmniejszenia barier finansowych, które mogą stanowić przeszkodę dla dziewcząt z mniejszych miejscowości i mniej zamożnych rodzin. Jednym z najważniejszych celów programu jest zwiększenie liczby kobiet zainteresowanych karierą zawodową w obszarze nowych technologii – inicjatywa koncentruje się na promowaniu różnych ścieżek kariery w obszarze digital marketingu.
Program będzie wspierany przez pierwszą ambasadorkę Lancôme w Polsce, Igę Świątek. – Cieszę się, że jestem pierwszą przedstawicielką świata sportu w gronie ambasadorek Lancôme, i że w tym gronie rozwijać będziemy program CSR wspierający kobiety na rynku pracy, bo to pokazuje, że mamy wspólne cele i wartości – komentuje swój udział w WRITE YOUR FUTURE. BĄDŹ AUTORKĄ SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI najlepsza tenisistka na świecie.
– Wierzymy, że każda kobieta ma potencjał, by osiągnąć wielkie rzeczy. Naszym celem jest zapewnienie uczestniczkom odpowiednich narzędzi i wsparcia, aby mogły napisać swoją historię zawodową – poczuć moc do decydowania o swojej karierze. – mówi Sandra Poeppel, Brand Business Director Lancôme.
– Program WRITE YOUR FUTURE to krok naprzód w walce o równość szans dla kobiet na rynku pracy. Daje im nie tylko narzędzia do samorealizacji zawodowej, ale również inspirację i wsparcie, by odważyć się na podjęcie ścieżki kariery w obszarach digital. To innowacyjne podejście, którego brakowało na rynku, aktywizujące kobiety do działania w kwestii własnego sukcesu zawodowego – podkreśla Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Sytuacja zawodowa kobiet w Polsce
Sytuację kobiet na rynku pracy wciąż cechują niższa aktywność zawodowa, dezaktywizacja i niższe płace niż w przypadku mężczyzn. Główną przyczyną takiej sytuacji są obowiązki rodzinne, stanowiące 32% wszystkich powodów bierności zawodowej kobiet – podczas, gdy dla mężczyzn czynnik ten stanowi tylko 3% wszystkich przyczyn. Badania rynku pracy oraz dane GUS wskazują na utrzymywanie się poziomej (branże) i pionowej (stanowiska) segregacji zatrudnienia. Kobiety często pracują na niższych stanowiskach niż mężczyźni, mimo podobnego lub lepszego wykształcenia, piastując role w sfeminizowanych sektorach gospodarki, zawodach gorzej opłacanych i często określanych jako mniej prestiżowe. Dysproporcje ze względu na płeć są obecne w wielu profesjach, np. kobiety stanowią około 90% wszystkich zatrudnionych jako opieka osobista i pomoc domowa, podczas gdy 80% osób pracujących w IT i technologiach informacyjno-komunikacyjnych to mężczyźni.
Młode kobiety szczególnie zagrożone wykluczeniem
Mimo że aktywność zawodowa kobiet w ostatnich latach rośnie, to nadal jest niższa niż w przypadku mężczyzn. Największe różnice wskaźników zatrudnienia obserwowane są w przypadku młodszych osób (20-39 lat) – czyli w okresie, gdy kobiety częściej nie pracują zawodowo ze względu na opiekę nad dziećmi. W przypadku młodszych grup wiekowych (do 40. roku życia) głównymi barierami aktywności zawodowej kobiet (szczególnie słabiej wykształconych, mieszkających w mniejszych miejscowościach oraz matek małych dzieci) są: nieelastyczny czas pracy, nieatrakcyjne finansowo i fizycznie miejsca pracy, obciążenia obowiązkami domowymi, jak i opiekuńczymi, brak instytucji edukacyjnych, a także świadczących usługi opiekuńcze dla małych dzieci (do lat 3). Pandemia tylko pogorszyła tę sytuację ze względu na wzrost obciążenia młodych kobiet pracą opiekuńczą. Ograniczenia w funkcjonowaniu szkół i przedszkoli zwiększyły zaangażowanie rodziców, utrudniając pracę zdalną oraz łączenie ról zawodowych i opiekuńczych. Kobiety odczuły większe obciążenie obowiązkami domowymi, podczas gdy mężczyźni częściej borykali się z trudnościami w separacji czasu pracy od prywatnego życia (mężczyźni: 32%, kobiety: 27%). Te dane sugerują utrwalanie stereotypów płciowych. Łączenie pracy zawodowej z opieką nad domem okazało się większym wyzwaniem dla mężczyzn, którzy rzadziej znajdowali się w takiej sytuacji.
Aby dołączyć do programu Write Your Future lub dowiedzieć się o nim więcej, zapraszamy na stronę internetową inicjatywy: writeyourfuture.perspektywy.pl/