Ruszył projekt Olimpijki w ramach XI edycji konkursu Papaya New Directors

fot. mat. prasowe

Już od ponad 10 lat Papaya Films organizuje konkurs dla młodych twórców i twórczyń, którzy chcą pracować w branży filmowej i reklamowej. Historie opowiadane przez młodych reżyserów i reżyserki w poprzednich edycjach poruszały szereg tematów, m.in. te ważne społecznie. W najnowszej odsłonie szczególne miejsce znajdzie się dla kobiet. 2024 rok jest wyjątkowy pod kątem sportowych emocji, m.in. za sprawą zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, dlatego tym bardziej warto zaakcentować ich rolę w tym świecie i dać przestrzeń ich historiom. W świecie, w którym wciąż są grupą zmarginalizowaną i niedoreprezentowaną.

Wśród 50 najpopularniejszych dokumentów sportowych na portalu IMDB ledwie 3 filmy opowiadają o kobietach na 50 pozostałych o mężczyznach. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „polskie sportowczynie” na pierwszej stronie wyświetla się co najmniej kilka zestawień, w których uporządkowane są od „najpiękniejszych”, „najseksowniejszych” czy „w bikini”. Papaya New Directors ma misję, żeby to zmienić i pokazać ich prawdziwe historie i oblicze. Projekt został objęty honorowym patronatem PKOL.

Projekt „Olimpijki”, który właśnie szykujemy, jest bezprecedensowy. Zdecydowaliśmy się zrealizować w kontekście zbliżających się Igrzysk Olimpijskich serię filmów dokumentalnych o polskich olimpijkach i paraolimpijkach startujących w Paryżu. Na co dzień przyglądamy się treściom o tematyce sportowej realizując dokumenty dla platform w ramach Papaya Originals. Widzimy ogromną dysproporcję w ilości treści, które powstają o sportowczyniach i chcemy to zmienić. Dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić Partnerów i twórców do tego, by obok standardowych projektów konkursowych w tym roku stworzyć serię, które wyciągną je na pierwszy plan – mówi Kacper Sawicki, creative lead Papaya Films.

Wspólnie z twórcami i twórczyniami Papaya New Directors zekranizuje niezwykłe historie polskich kajakarek, bokserek, lekkoatletek, pływaczek czy żeglarek. Projekt zakłada serię dokumentalną, której każda część będzie realizowana przez innego twórcę lub twórczynię. Każda z nich będzie miała unikalny charakter i oddający to formalny sposób realizacji, w którym oczywiście znajdzie się miejsce na wartości partnera, mecenasa filmu. Już dziś wiemy, że rynek reaguje na projekt z dużym entuzjazmem.

W dotychczasowych edycjach stworzyliśmy liczne projekty dotykające problemów społecznych, dlatego chcemy iść dalej i zaopiekować kolejny. Treści sportowe to trend, który dynamicznie rośnie wśród odbiorców dlatego chcemy to wykorzystać i zwrócić uwagę na marginalizację kobiet w tym świecie. Do tej pory spotkaliśmy się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem tego tematu w branży – komentuje Magdalena Ignatowicz, head of concept development Papaya Films.

Projekt Olimpijki ma być jedną z najbardziej zasięgowych inicjatyw firmy, dlatego jego partnerami zostało wiele liczących się tytułów medialnych: Noizz, Onet kobieta, Przegląd Sportowy Onet, ofeminin, Millenium Docs Against Gravity, MINT Magazine czy KinAds.

Przez 10 lat trwania inicjatywy Papaya New Directors jego formuła ewoluowała, lecz niezmiennie w centrum uwagi organizatorów jest wspieranie talentów na początku ich kariery zawodowej oraz storytelling na najwyższym poziomie. Filmy powstałe podczas konkursu udowadniają, że opowiadanie wartościowych historii nie ma granic. 60 marek, 200 projektów i kilkadziesiąt talentów wprowadzonych na rynek reklamowy i filmowy mówią same za siebie. W ramach projektu „Olimpijki” reżyserzy i reżyserki podejmą się tworzenia treści w różnych formach, takich jak m.in. filmy dokumentalne, teledyski, reportaże, formy reklamowe czy branded content.