Fundacja Dobrych Inicjatyw (FDI) zaprasza do udziału w kolejnej odsłonie Olimpiady Dobrych Relacji – charytatywnego wyzwania skierowanego do firm i ich pracowników na rzecz dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Projekt ma na celu promowanie wspólnego i aktywnego spędzania czasu po pracy, w duchu zdrowej rywalizacji, której przyświeca szczytny cel. W ramach pilotażowej edycji, jesienią 2024 r., udało się zebrać 60 000 zł na wsparcie podopiecznych FDI z tzw. domów dziecka. W tym roku Olimpiada Dobrych Relacji, wystartuje już 30 maja. Zgłoszenia do udziału od firm Fundacja przyjmuje do 9 maja.
Olimpiada Dobrych Relacji to niezależny projekt charytatywny Fundacji Dobrych Inicjatyw, w którym firmy i ich pracownicy ze sportową ambicją mogą wypracować dobrą formę społecznej odpowiedzialności biznesu. Akcja, chociaż oparta na rywalizacji skupia się przede wszystkim na budowaniu relacji. Z jednej strony tych między pracodawcami i pracownikami oraz między uczestnikami a ich bliskimi, ale także na dążeniu do uzdrawiania relacji podopiecznych Fundacji z otoczeniem – dzieci, które nie doświadczyły dobrych relacji z opiekunami.
– Dzieci trafiające do tzw. domów dziecka wnoszą ze sobą bagaż trudnych doświadczeń, które często mają charakter traumatyczny. Naznaczone przemocą w różnych formach i noszące w sobie wiele trudnych emocji mają ograniczoną zdolność do nawiązywania relacji, co utrudnia im funkcjonowanie z innymi i może wpływać na bieg ich dorosłego życia. Dlatego tak ważne jest, by podczas pobytu w placówkach opiekuńczo-wychowawczych miały szansę na uzdrowienie i dostęp do odpowiednich form pomocy, w tym terapeutycznej. Poprzez organizację Olimpiady Dobrych Relacji chcemy pozyskać środki na wsparcie psychologiczne i edukacyjne, by podopieczni naszej Fundacji zyskali lepsze perspektywy na przyszłość i narzędzia, które pozwolą im spokojniej wejść w dorosłość – mówi Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.
W Olimpiadzie Dobrych Relacji FDI wygrywają wszyscy
W akcję zaangażowanych było łącznie ok. 500 osób, które wspólnie wykonały 3380 zadań i spędziły z bliskimi 3200 godzin. Zebrane środki zostały zainwestowane w działania na rzecz usamodzielniających się młodych dorosłych.
– W Olimpiadzie Dobrych Relacji wygrywają wszyscy. Pracownicy zyskują impuls do zacieśniania więzi i zadbania o własny dobrostan, firmy wzmacniają kulturę opartą na empatii, a dzieci z pieczy zastępczej otrzymują szansę na odbudowę zaufania i zdrowych relacji z dorosłymi – podkreśla Anna Wrzosk-Piechowska z FDI, inicjatorka projektu– Do udziału w naszej akcji zachęcamy wszystkich pracodawców, dla których troska o dobrostan kadry nie kończy się na „owocowych czwartkach”. Projekt przekłada się też dla nich na realne mierniki pozytywnego wpływu firmy na otoczenie, do zaraportowania finansowego i niefinansowego w ramach działań ESG. Jednocześnie jest to CSR w najpiękniejszej formie: zamiast tradycyjnych darowizn – zaangażowanie i relacje. Zamiast rywalizacji o słupki – wspólne spacery, planszówki i kolacje. Zamiast KPI – czas spędzony razem – dodaje Wrzosk-Piechowska.
Nowy wymiar CSR – Czas Spędzany Razem
Chociaż zgłoszenia do Olimpiady Dobrych Relacji dokonują pracodawcy, to mechanizm akcji opiera się na promowaniu aktywności uczestników wykonywanych w czasie wolnym. Firmy zgłaszają do udziału w zabawie swoich pracowników – dowolną liczbę drużyn, każda po 3 osoby. Uczestnicy wykonują zadania ze swoimi bliskimi ujęte w 3 dyscypliny: wspólny ruch, wspólna rozrywka i wspólna codzienność. Dokumentują przedsięwzięcia w aplikacji GRYWIT, poprzez zamieszczenie komentarza i zdjęcia, otrzymując w zamian punkty dla swojego zespołu. Każdy punkt to 1 zł. Równowartość punktów zdobytych w ten sposób przez swoje drużyny pokrywają ich pracodawcy, a zebraną kwotę przekazują na realizację celów statutowych Fundacji Dobrych Inicjatyw. Każdy uczestnik Olimpiady może też indywidualnie wesprzeć cele FDI wpłacając dowolną kwotę w zbiórce celowej, za co drużyna otrzymuje bonus.
Zgłoś drużyny do Olimpiady Dobrych Relacji 2025!
Tegoroczna edycja Olimpiady Dobrych Relacji FDI rozpocznie się 30 maja 2025 (piątek) i potrwa do 8 czerwca 2025 (niedziela). W dniach 26 -29 maja uczestnicy i uczestniczki będą mieć czas na instalację i testy aplikacji GRYWIT (punkty zebrane w dniach testowych nie wliczają się do wyniku końcowego). Zgłoszenia do udziału od firm Fundacja przyjmuje do 9 maja za pośrednictwem strony lnkd.in/dPRzrhHE lub bezpośrednio, pod adresem: a.wrzosk@fdi.org.pl i numerem telefonu: +48 690 926 193.