Wraz z zakończeniem roku szkolnego dobiegła końca 12. edycja programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Jak podsumowują organizatorzy, w tegorocznej rekordowej odsłonie udział wzięło 1360 placówek edukacyjnych, 6788 klas oraz 2178 nauczycieli. Dzięki temu kolejne 135 tysięcy dzieci mogło poznać zasady prawidłowej higieny jamy ustnej.
Pomimo rosnącej świadomości, próchnica pozostaje jedną z chorób cywilizacyjnych dotykających dzieci w Polsce. Dane wskazują, że problem ten dotyczy aż 82% ośmiolatków. W odpowiedzi na to wyzwanie w 2013 roku dzięki inicjatywie Mars Polska i wsparciu Polskiego Czerwonego Krzyża powstał program „Dziel się Uśmiechem” – zgodnie z przekonaniem, że regularna edukacja i profilaktyka w zakresie higieny jamy ustnej to klucz do zmiany alarmujących statystyk. Właśnie zakończyła się 12. odsłona inicjatywy, która dotarła do blisko 135 tys. uczniów w całej Polsce.
– Program „Dziel się Uśmiechem” to dla Polskiego Czerwonego Krzyża niezwykle ważna inicjatywa, która łączy edukację prozdrowotną z codzienną troską o najmłodszych. Dzięki współpracy z naszymi partnerami możemy docierać do dzieci w całej Polsce z wartościową wiedzą na temat higieny jamy ustnej i zdrowego stylu życia. Wierzymy, że uśmiech dziecka to nie tylko oznaka radości, ale także symbol zdrowia i bezpieczeństwa. Każde działanie, które pomaga dzieciom lepiej dbać o siebie i innych, to dla nas ważny krok w stronę zdrowszego społeczeństwa – podkreśla Małgorzata Szukała, kierowniczka działu komunikacji i fundraisingu, Polski Czerwony Krzyż.
Organizatorzy wiedzą, że dbanie o higienę jamy ustnej istotne jest cały rok, dlatego kolejne 15 tys. materiałów edukacyjnych trafi do podopiecznych PCK podczas wakacji – w ramach organizowanych kolonii, półkolonii i pikników edukacyjnych.
Mars Polska: wspólnie dla zdrowych uśmiechów
Każda edycja programu „Dziel się Uśmiechem” jest w całości finansowana przez firmę Mars Polska. W ramach 12. edycji środki te pozwoliły na przygotowanie i produkcję materiałów edukacyjnych dla uczniów, nauczycieli i rodziców, dzięki którym zrealizowano lekcje dla dzieci z 633 miejscowości.
– Jesteśmy dumni z tego, że nasza firma razem z marką Orbit od lat przyczyniają się do upowszechniania wiedzy, jak dbać o zdrowie jamy ustnej i zapobiegać próchnicy. Bezcukrowa guma do żucia to nie tylko pyszna przekąska, ale również sposób o dbanie o zęby, zwłaszcza, gdy jesteśmy poza domem lub nie mamy możliwości umycia zębów po jedzeniu czy piciu – mówi Monika Piekarska, kierowniczka ds. korporacyjnych, Mars Polska.
Waga edukacji stomatologicznej dzieci
Tegoroczna edycja była już drugą odsłoną, do której mogli przystąpić również zerówkowicze. Dla najmłodszych uczestników inicjatywy przygotowano angażujące materiały edukacyjne, dostosowane do ich wieku. W zajęciach, w ramach których m.in. poruszano temat znaczenia zbilansowanej diety, oswajano dzieci z wizytą u dentysty czy pokazywano prawidłowy sposób mycia zębów, wzięło w sumie ponad 26 tysięcy uczniów z klas 0. Od początku program dotarł do ponad 1,1 mln uczniów klas 0-3 z całej Polski.
– Jako Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej z satysfakcją obserwujemy zasięg tegorocznej edycji programu. Edukacja prozdrowotna już od najmłodszych lat to inwestycja w przyszłość. Inicjatywy, które łączą atrakcyjną formę przekazu z rzetelną wiedzą o profilaktyce próchnicy, mają kluczowe znaczenie w budowaniu trwałych i prawidłowych nawyków u dzieci – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, Prezeska Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.
Cztery kroki dla zdrowych i czystych zębów
Partnerem merytorycznym „Dziel się Uśmiechem” jest również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, które wsparło opracowanie 4 kroków dla zdrowych i czystych zębów. Były one przekazywane uczniom biorącym dział w programie:
- szczotkowanie zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie,
- Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych poprzez stosowanie dodatkowych środków do higieny jamy ustnej – takich jak nici czy płyn,
- żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, gdy nie mamy możliwości umycia zębów,
- kontrolowanie stanu zębów podczas regularnych wizyt u dentysty.
– Profilaktyka próchnicy to nie tylko troska o zdrowy uśmiech dziecka, lecz przede wszystkim inwestycja w jego ogólne zdrowie na długie lata. Choroby jamy ustnej u najmłodszych nie są wyłącznie problemem stomatologicznym – ich skutki mogą oddziaływać na cały organizm, prowadząc do powikłań, takich jak choroby serca czy układu oddechowego. Dlatego tak istotne jest regularne przypominanie dzieciom o czterech prostych krokach do zdrowych zębów. To podstawy, które – wdrożone odpowiednio wcześnie – przynoszą wymierne korzyści przez całe życie – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydentka Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.