Pyszne.pl po raz kolejny udowadnia, że nie boi się sięgać po najbardziej futurystyczne rozwiązania pozwalające na rozwój w duchu innowacji. Tym razem postanowiło zaprezentować testy nowej formy dostaw – z wykorzystaniem robotów kroczących. Technologiczną nowinkę zaprezentowano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, udowadniając, że granice między science fiction a rzeczywistością zaczynają się zacierać.
Błyskawiczne dostawy (same day delivery) to czynnik motywujący 72% kupujących przez Internet. Możliwość otrzymania zamówienia w ciągu godziny przestała być domeną wyłącznie restauracji – dziś obejmuje także: zakupy spożywcze, kosmetyki, artykuły dziecięce czy drobną elektronikę. Aby sprostać tym oczekiwaniom, firmy muszą inwestować w rozwój logistyki i wdrażać nowoczesne technologie, które zapewnią użytkownikom maksymalny komfort oraz oszczędność czasu.
Pyszne.pl konsekwentnie pokazuje, że innowacje są nieodłącznym elementem jej tożsamości. Firma nie tylko testuje autonomiczne sposoby dostawy, takie jak roboty jeżdżące czy drony, ale również stale doskonali swoją aplikację, wzbogacając ją o bazujące na AI funkcje dopasowane do potrzeb użytkowników. W duchu technologicznej rewolucji Pyszne.pl postanowiło pójść o krok dalej i sprawdzić możliwości robotów kroczących. Jak przekonuje firma, przypominające mechaniczne psy „psoboty” mogą w przyszłości stać się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu dostaw.
Krok milowy w dostawach
Pyszne.pl już od 15 lat aktywnie kształtuje rynek dostaw w Polsce, inwestując zarówno w nowe partnerstwa – których jest już ponad 17 000 – jak i zaawansowane rozwiązania technologiczne. Firma stopniowo poszerza zakres działania, wychodząc poza rynek restauracyjny – dostarcza także właściwie wszystko, co może zmieścić się do kurierskiego plecaka. Stale rozwijająca się oferta wymusza wdrażanie coraz bardziej zaawansowanych form realizacji zamówień.
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach firma zaprezentowała robota Lite3 – czworonożną maszynę przypominającą psa, niosącą na grzbiecie plecak Pyszne.pl. Lite3 to rozwiązanie opracowane przez firmę DEEPRobotics, dystrybuowane w Polsce przez S4Tech. Bioniczny robot inspirowany anatomią ssaków może poruszać się po schodach, krawężnikach i nierównym terenie – czyli wszędzie tam, gdzie klasyczny pojazd dostawczy mógłby mieć trudności z dotarciem.
–– Innowacyjność w dostawach to jeden z naszych głównych kierunków rozwoju. Stale nawiązujemy nowe współprace, w tym z kolejnymi partnerami spoza „rodzimego” nam segmentu restauracyjnego. Ta lista stale się wydłuża, przecieramy nowe ścieżki biznesowe. Szukamy także rozwiązań, które wesprą nas w chwilach największego obłożenia lub braku dostępnych rąk do pracy. W takich momentach widzimy potencjał technologii jak roboty Lite3 – pozwalających odciążyć kurierów i zrealizować na czas zamówienia, na które czekają nasi klienci – mówi Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl. – Warto jednak podkreślić, że w naszej branży roboty nigdy nie zastąpią ludzi, a staną się jedynie uzupełnieniem naszego łańcucha logistycznego – dodaje.
Podróż technologii – z chmur na ziemię
Roboty kroczące to niejedyny przykład innowacji testowanych przez Pyszne.pl. W ubiegłym roku firma zrealizowała pilotażowe dostawy z wykorzystaniem dronów nad Zalewem Zegrzyńskim. Użytkownicy serwisu mogli wtedy zamówić posiłek z odbiorem w specjalnym punkcie lub skorzystać z opcji, w której kurier odbierał zamówienie od „latającego pomocnika” i dostarczał je do konkretnego miejsca wypoczynku.
Jeszcze wcześniej firma zaprezentowała półautonomicznego robota dostawczego, który samodzielnie poruszał się po mieście, dostarczając ciepłe posiłki. Takie urządzenia świetnie sprawdzają się na krótkich dystansach, szczególnie w godzinach szczytu, kiedy szybka realizacja zamówień jest kluczowa.
Lite3, zaprezentowany podczas kongresu w Katowicach, to kolejny krok w kierunku technologicznych innowacji. Choć model ten przeznaczony jest głównie do pracy w przestrzeniach zamkniętych, jego „krewni”, jak np. Lynx (robot kołowy), radzą sobie świetnie w warunkach zewnętrznych – działają w deszczu, śniegu, na oblodzonych powierzchniach i w temperaturach od -20°C do +45°C, co czyni je idealnymi do całorocznej pracy w miastach.
– Lite3 to innowacyjny model robota kroczącego, który może przenosić ładunki o wadze do 7 kg, co czyni go doskonałym narzędziem do realizacji dostaw ostatniej mili, w tym transportu pojedynczych zamówień – mówi Jacek Kłonica z firmy S4Tech. – Roboty kroczące, takie jak Lite3, znajdują już zastosowanie w wielu branżach, m.in. w logistyce i magazynowaniu, wojsku i bezpieczeństwie, edukacji, a nawet w służbach ratunkowych. To pokazuje ogromny potencjał tej technologii, nie tylko w obecnych zastosowaniach, ale również w kontekście przyszłych badań nad robotyką, w tym rozwojem zaawansowanych modeli humanoidalnych – dodaje Jacek Kłonica.
Dostarczając przyszłość
Pyszne.pl testuje roboty, ale także inwestuje w rozwój swojej aplikacji. Na początku 2025 roku wprowadzono jej nową wersję, która dzięki rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji jeszcze lepiej dopasowuje się do preferencji użytkowników i umożliwia składanie zamówień w innych europejskich krajach z poziomu jednej platformy.
– Roboty, choć obecnie mają swoje ograniczenia, są doskonałym przykładem jednego ze scenariuszy rozwoju nie tylko branży dostaw, ale także wielu innych sektorów, w których ich wsparcie może okazać się niezwykle przydatne. Siłą napędową tego postępu są przede wszystkim oczekiwania konsumentów, którzy chcą otrzymywać zamówienia coraz szybciej i wygodniej. My odpowiadamy: nie ma rzeczy niemożliwych. Naszym celem jest pokazywanie, jak wygląda przyszłość, która już teraz zaczyna się materializować – dodaje Arkadiusz Krupicz.
Każda innowacja – od robotów kroczących po ulepszenia w aplikacji – jest kolejnym krokiem ku przyszłości, w której technologia będzie integralną częścią codzienności i doświadczeń klientów. Firma konsekwentnie udowadnia, że innowacje nie mają granic, a jej pomysły na zaskakiwanie klientów technologicznymi nowościami nigdy się nie kończą. Przyszłość dostaw? Już teraz jest na wyciągnięcie ręki.