Podsumowanie 2024 i prognozy na 2025: outdoor (cz. 2)

fot. unsplash.com/@anastasiya_dal

Podsumowujemy najciekawsze kampanie i trendy, które zdefiniowały outdoor w 2024 r. Przyglądamy się także temu, co nas czeka w 2025 w tym obszarze.

Outdoor podsumowują i prognozują: Krzysztof Sukiennik z ONE House Media, Sebastian Górski z iPoster, Monika Rychlica z IPG Mediabrands, Oskar Kolmasiak z ZnajdźReklamę.pl, Łukasz Smykla z Focus Nation.

Tu przeczytasz pozostałe części podsumowania roku 2024.

Krzysztof Sukiennik
communication director w ONE House Media

Najciekawsze kampanie i działania marek i firm w outdoorze w 2024 r.

Jednym z najbardziej spektakularnych przykładów wykorzystania kreatywności i technologii była kampania Bud Light podczas Super Bowl 2024 w Las Vegas. Firma wykorzystała „The Sphere” – największy i najbardziej zaawansowany technologicznie billboard na świecie. Reklama zapraszała przechodniów do wnętrza butelki piwa, zamieniając kulę w falującą i pieniącą się butelkę Bud Light. To niezwykle angażujące widowisko wywołało olbrzymie zainteresowanie.

W Polsce uwagę zwróciła kampania Long4Lashes, która wykorzystała efekt 3D. Tego typu działania przyciągają wzrok i pomagają wyróżnić się w zatłoczonej przestrzeni miejskiej oraz w galeriach handlowych, gdzie rywalizują z wystawami sklepowymi. Dobór lokalizacji był również przemyślany – teraz pozostaje czekać na wyniki sprzedażowe, które pokażą skuteczność tej kampanii. 

Warto też wspomnieć o obecności marki OSHEE Sparkling na nowojorskim Times Square, gdzie działania marketingowe były ściśle skoordynowane z premierą produktu. Marka celowo wybrała to miejsce i czas – towarzysząc wielkoszlemowemu turniejowi US Open, którego ambasadorką jest najlepsza tenisistka świata Iga Świątek. W ten sposób OSHEE zbudowało spójną komunikację, która doskonale wpisała się w spektakularne wydarzenie sportowe, przyciągając uwagę zarówno fanów tenisa, jak i międzynarodowej publiczności.

Zmiany i trendy, które dominowały w outdoorze w 2024 r.

Trendy w reklamie OOH/DOOH wyraźnie wskazują na rosnące znaczenie technologii i personalizacji. Sztuczna inteligencja umożliwia tworzenie spersonalizowanych komunikatów w czasie rzeczywistym, a digitalizacja przestrzeni publicznej staje się standardem. Rozwiązania takie jak interaktywne nośniki czy analizy ruchu w pobliżu billboardów pozwalają marketerom na precyzyjne dostosowywanie reklam.

Jednocześnie coraz większą wagę przykłada się do zrównoważonego rozwoju. Nośniki wytwarzające chociażby energię elektryczną czy firmy odpowiedzialnie zarządzające materiałami reklamowymi zyskują na popularności, odpowiadając na potrzeby konsumentów poszukujących transparentności i ekologicznych rozwiązań.

Wyzwania i zmiany czekające outdoor w 2025 r.

OOH i DOOH łączą tradycję z nowoczesnością, a dynamika zmian w tej branży zwiastuje jeszcze większe możliwości interakcji z odbiorcami. Przyszłość reklamy zewnętrznej to większe wykorzystanie AI, spersonalizowane kampanie i jeszcze bardziej precyzyjne metody pomiaru ich skuteczności. 

Regulacje prawne i uchwały krajobrazowe coraz więcej polskich miast wprowadza uchwały krajobrazowe, które mają uporządkować przestrzeń publiczną, ograniczając liczbę i formę nośników reklamowych. To zmusza branżę do szukania bardziej estetycznych i zgodnych z przepisami rozwiązań.

Digitalizacja nośników i rozwój DOOH postępująca cyfryzacja nośników reklamowych sprzyja dynamicznemu rozwojowi segmentu DOOH. To tu marketerzy inwestują coraz więcej budżetów w ramach wsparcia swoich marek. Cyfrowe ekrany umożliwiają elastyczne zarządzanie wyświetlanymi treściami, szybka podmianą oraz integrację chociażby z kanałem mobile, co zwiększa efektywność prowadzonych kampanii i pozwala dokonywać bardziej zaawansowanych analiz z prowadzonych działań. Jedyną przeszkodą mogą być rosnące ceny energii elektrycznej – ale pewnie i na te bolączki znajdą się technologiczne rozwiązania związane z energią odnawialną.

Dalsza Integracja z technologiami mobilnymi – interaktywne i angażujące doświadczenia dla odbiorców poprzez wykorzystanie kodów QR czy technologie NFC. Dodatkowo możliwość remarketingu do osób, które znalazły się w sąsiedztwie naszej reklamy na nośnikach OOH/DOOH. 

Ekologia i zrównoważony rozwój – branża będzie musiała wykazać się jeszcze większym proekologicznym podejściem do aspektów środowiskowych. Mamy już murale pochłaniające smog, tusze do druku na bazie wody, biodegradowalne bannery, ale to może być już niewystarczające w ramach minimalizacji negatywnego wpływu branży na środowisko.

Automatyzacja i programmatic buying – wprowadzenie tej opcji zakupu w środowisku OOH może znacząco zwiększyć efektywność działań oraz stać się bardziej atrakcyjną formą dla samych reklamodawców.

Standaryzacja pomiarów efektywności jednolite pomiary pozwolą na skuteczniejsze planowanie kampanii reklamowych w ramach działań OOH.

Podsumowując, rok 2025 przyniesie dla polskiej branży reklamy zewnętrznej zarówno wyzwania związane z regulacjami prawnymi i rosnącymi kosztami (w tym energii), jak i szanse wynikające z digitalizacji, integracji z nowymi technologiami oraz rosnącej świadomości ekologicznej. Adaptacja do tych zmian będzie kluczowa dla utrzymania konkurencyjności i efektywności działań reklamowych w przestrzeni publicznej.

Sebastian Górski
client sales partner, iPoster

Najciekawsze kampanie i działania marek i firm w outdoorze w 2024 r.

Kampania Dove #PrawdziwePiekno

Wielokanałowa kampania, w której prym wiódł digital, a uzupełnieniem były telewizja, prasa, influencer marketing oraz OOH/DOOH. W jej trakcie przeprowadzano testy dotyczące tego, jak DOOH „dobudowuje” zasięg do TV i digitalu, co analizował m.in. Gemius. Z niecierpliwością czekam na wyniki. W kampanii Dove zachęciło do refleksji nad wpływem sztucznej inteligencji na postrzeganie piękna, a także zadeklarowało, że konsekwentnie będzie pokazywać realistyczne obrazy piękna oparte na różnorodności i inkluzywności. Jak przy tej okazji podała marka: „1 na 3 kobiety czuje presję zmiany swojego wyglądu z powodu tego, co widzi w internecie, nawet gdy wie, że są to obrazy fałszywe lub generowane przez sztuczną inteligencję”. Zdaniem marki wzrost popularności AI stanowi jedno z największych zagrożeń dla prawdziwego piękna w ciągu ostatnich 20 lat

Kampania Hochland 

Jednodniowa kampania Hochland z okazji Międzynarodowego Dnia Uśmiechu. Zgrabne i urocze połączenie uśmiechu, sera (cheese), wielkoformatowych nośników DOOH oraz technologii image recognition w celu serwowania spersonalizowanego przekazu spacerującym koło ekranów ludziom. Nośniki „wyłapywały” z tłumu konkretne osoby i prosiły o uśmiech, np.  „Pani w czarnym płaszczu. Dziękujemy za uśmiech!”.

Kampania Oponeo

Kampania była emitowana jesienią, w sezonie na wymiany opon na zimowe, głównie na wielkoformatowych nośnikach DOOH iPoster w galeriach handlowych. Komunikat przekonywał, jak proste jest zamówienie produktu przez stronę mobilną. W kreacji znajdował się QR kod umożliwiający natychmiastowe wejście na stronę mobilną. Wisienką na torcie kampanii była emisja specjalnie przygotowanego spotu na spektakularnym, niestandardowym nośniku 3D o powierzchni aż 117 m², zlokalizowanym w centrum handlowym Atrium Promenada w Warszawie. Wykorzystano potencjał przestrzeni galerii handlowej, by dostarczyć niezapomniane doświadczenie wizualne w formie spotu 3D, w którym opony jeździły ponad głowami odwiedzających galerię.

Zmiany i trendy, które dominowały w outdoorze w 2024 r.

Digitalizacja nośników

Cyfrowy outdoor coraz mocniej wchodzi w przestrzeń miejską zarówno tę wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Często dzieje się to kosztem tradycyjnego outdooru, co pokazują wyniki za Q3, w którym wydatki na DOOH wzrosły o ponad 27 proc., podczas gdy, tradycyjny outdoor zanotował spadek o 19,7 proc., natomiast łącznie wydatki na cały outdoor są na minusie – zmalały o 7,4 proc. k/k. Obserwujemy, że nawet małe sieci sprzedaży czy pojedynczy właściciele sklepów myślą o własnych ekranach, na których mogliby pokazywać swoją ofertę.

Zakup programatyczny

Obserwujemy również swego rodzaju nacisk, głównie ze strony agencji mediowych na możliwość programatycznego zakupu DOOH. Kilka firm już oferuje taki model sprzedaży, a kolejne się przymierzają. Na ten moment kampanie kupione w taki sposób stanowią stosunkowo niewielki procent, ale w kolejnych latach ten udział będzie się zwiększał.

Nośniki stają się coraz bardziej interaktywne

Dotykowe ekrany czy QR kody umożliwiają przeniesienie użytkownika do internetu, a wkomponowane czujniki ruchu, głośniki i kamery zapewniają interaktywne doświadczenia. Z jednej strony pozwala to na budowanie więzi i zaangażowania między marką i konsumentem, a z drugiej umożliwia śledzenie jego ścieżki zakupowej, badania efektywności medium, komunikatu i kreacji.

Wyzwania i zmiany czekające outdoor w 2025 r.

Wzrost konkurencji

Na pewno jednym z trendów będzie wzrost konkurencji. Z jednej strony obserwujemy coraz więcej podmiotów oferujących możliwość realizacji kampanii na nośnikach DOOH – zarówno dostawców, jak i pośredników, głównie w indoorze, a z drugiej – skutki wprowadzania uchwał krajobrazowych ograniczających liczbę nośników w przestrzeni miejskiej. Gracze będą musieli się bardzo sprytnie poruszać w rzeczywistości, w której robi się naprawdę „ciasno”.

„Ewangelizacja” rynku

Intensywny rozwój badań, edukowanie klientów w zakresie DOOH, zrozumienie ich potrzeb i odpowiedź na nie na pewno wpłyną na to, że cyfrowy outdoor będzie sięgał po coraz większy kawałek tortu wydatków reklamowych. Bardzo się do tego przyczyni działalność grupy roboczej DOOH przy IAB, która jest chyba ewenementem pośród innych tego rodzaju grup. Udało jej się zjednoczyć dostawców, pośredników, domy mediowe i firmy badawcze pod wspólnym hasłem rozwijania DOOH.

Technologie

W kolejnym roku na pewno będziemy mieć do czynienia z wprowadzaniem różnego rodzaju nowinek technologicznych do tego medium. Zapewne będzie to AI, różnego rodzaju sensory umożliwiające personalizację komunikatów reklamowych i nie tylko, programmatic, stosowanie danych w czasie rzeczywistym, image recognition i 3D.

Monika Rychlica
head of non TV media, IPG Mediabrands

Najciekawsze kampanie i działania marek i firm w outdoorze w 2024 r.

Rok 2024 to zdecydowanie rok rozkwitu całej branży OOH. Po pandemicznych spadkach nie ma już śladu, a ten segment rynku reklamowego odnotowuje zdecydowane wzrosty. Według prognoz MAGNA, należącej do IPG Mediabrands agencji specjalizującej się w analizie inwestycji w media, w 2024 roku sprzedaż reklam OOH wzrosła o 18% rdr, przewyższając dynamikę wzrostu całego rynku reklamowego. Głównym napędem tych wzrostów jest DOOH.

Kampanie, które wyróżniły się w mijającym roku potwierdzają, że OOH to medium innowacyjne, coraz bardziej cyfrowe i przyjazne dla środowiska

Kreatywność i innowacyjność w były szczególnie widoczne w kampaniach wykorzystujących kreacje 3D. W tym roku było ich wyjątkowo dużo, a nowością było pojawienie się takich rozwiązań także na mniejszych, płaskich formatach, takich jak totemy w centrach handlowych czy CLP na przystankach i ulicach. Moją uwagę przyciągnęły szczególnie kampanie Red Bulla, Long4Lashes firmy Oceanic i Tantum Verde.

Jako innowację chciałabym wyróżnić pierwszą w Polsce kampanię w komunikacji miejskiej zakupioną w modelu programatycznym, którą dla Amazon zrealizowały Initiative i Media Miejskie. To reklama emitowana na 280 ekranach LCD w autobusach i tramwajach jeżdżących po Wrocławiu, Kielcach, Poznaniu, Katowicach, Zabrzu, Bytomiu i innych miastach GOP.

Bardzo podobała mi się również kampania Invest Cuffs – firmy, która w ciekawy sposób powitała gości swojej konferencji na dworcu PKP w Krakowie, integrując ekrany DOOH z rozkładem jazdy pociągów. Wjeżdżające na peron pociągi aktywowały komunikaty kierowane do pasażerów z konkretnego regionu. I tak na przykład podróżni przyjeżdżający ze Śląska witani byli komunikatem: „Razem wykopiemy najlepsze inwestycje”, goście z Poznania pytani byli „Gdzie zainwestujesz bejmy?”, a gościom z Torunia wyświetlano komunikat: „Odkryjmy zyski bardziej smakowite niż najlepsze pierniki!”. Łącząc tematykę konferencji z lokalnymi symbolami, przyciągnięto uwagę odbiorców, angażując ich w bezpośredni i osobisty sposób, podkreślając jednocześnie nowoczesny charakter konferencji.

Zmiany i trendy, które dominowały w outdoorze w 2024 r.

Rok 2024 należał do DOOH. Firmy outdoorowe stawiają na digitalizację, co przejawia się w rosnącej liczbie nośników DOOH, które są niemal wszędzie: w galeriach handlowych, na dworcach, przystankach, w biurach, przychodniach lekarskich, komunikacji miejskiej i wielu jeszcze innych miejscach rozsianych po całym mieście. Są też lepiej widoczne – zarówno w dzień, jak i w nocy, a przy tym dynamiczny przekaz bardziej przyciąga uwagę, i co niezwykle istotne dla reklamodawców – dają dużą elastyczność w realizacji kampanii, która można łatwo rozpocząć, zakończyć, albo w razie potrzeby podmienić kreację. 

Digitalizacja nośników OOH w przestrzeni miejskiej to kierunek dobry dla reklamodawców, ale doceniany również przez odbiorców emitowanych treści. Jak podaje NielsenIQ, wśród 80% mieszkańców miast cyfrowe nośniki reklamowe cieszą się wysoką akceptacją społeczną z uwagi na możliwość emisji dowolnych treści w czasie rzeczywistym oraz ich estetykę. Mieszkańcy miast doceniają również pozareklamowy kontent wyświetlany na nośnikach DOOH – bardzo ważne dla nich informacje o wydarzeniach w mieście (93%), o jakości powietrza (92%) i prognoza pogody (87%).

Kolejnym trendem jest na pewno personalizacja przekazu i coraz większa interakcja z odbiorcami. DOOH w czasie rzeczywistym reaguje na określone czynniki, jak temperatura, pora dnia, stan powietrza, i w zależności od nich zmienia emitowane kreacje. 

Coraz bardziej precyzyjne badania to trend, który z pewnością będzie się rozwijał w niedalekiej przyszłości. Obecnie mamy dostęp do szczegółowych analiz dotyczących zachowań konsumentów w centrach handlowych, co pozwala na skuteczniejsze planowanie i zakup kampanii, w których jednym z kluczowych wskaźników jest indeks Affinity. Firma AMS zaprezentowała wyniki kampanii dla marki Motorola, pokazując, że uwzględnienie wskaźnika Affinity w procesie planowania zwiększyło świadomość marki aż o 62%!

Skoro wspomniałam o badaniach – badanie Gemiusa jest próbą włączenia OOH do analiz prowadzonych wcześniej dla telewizji, internetu i radia. Choć pojawia się wiele głosów krytycznych, uważam, że warto dać temu badaniu szansę. Postęp technologiczny z czasem pozwoli na poprawę jego parametrów, co umożliwi całościowe spojrzenie na media – a to, moim zdaniem, ma ogromną wartość.

Następnym wartym uwagi trendem jest rozwój DOOH w nurcie retail media. Reklama w miejscu sprzedaży zyskuje na znaczeniu z każdym rokiem i coraz więcej podmiotów z branży handlu detalicznego, jak np. Rossmann czy Żabka, inwestuje w digitalizację swoich sklepów stacjonarnych. 

Na szczególną uwagę zasługuje rosnące zrozumienie i docenianie ekologii, która staje się coraz bardziej istotna w publicznym dyskursie. Już od kilku lat firma AMS ma w swojej ofercie ekologiczne wiaty przystankowe, a w tym roku również Ströer wprowadził energooszczędne i ekologiczne rozwiązania, zapewniając redukcję śladu węglowego i upcykling materiałów. Przykładem jest Billboard Eco, wykonany w całości z recyklingowanych butelek i nakrętek. Po zakończeniu kampanii materiał jest odzyskiwany i przetwarzany na nowe butelki i nakrętki, tworząc zamknięty obieg, który minimalizuje wpływ na środowisko. Firma RW z powodzeniem wykonuje coraz więcej murali malowanych farbą pochłaniającą miejskie zanieczyszczenia. Także Inpost ma w ofercie oklejanie paczkomatów folią wyprodukowaną w 100% z kukurydzy.

Ostatnim trendem, o którym chciałabym wspomnieć, jest rozwój reklamy programatycznej. Polska w tej dziedzinie nie ustępuje światowym standardom. Obecnie większość firm posiadających w swoim portfolio DOOH oferuje także możliwość zakupu powierzchni reklamowej w modelu programatycznym.

Wyzwania i zmiany czekające outdoor w 2025 r.

Jednym z kluczowych wyzwań są zmiany legislacyjne. 12 grudnia 2023 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa krajobrazowa z 2015 roku jest niezgodna z Konstytucją w zakresie nierespektowania praw nabytych. W ustawie pominięto mechanizm kompensacyjny w postaci odszkodowania za demontaż legalnych reklam. W konsekwencji gminy, w których na podstawie lokalnych kodeksów reklamowych zdemontowano nośniki, stanęły przed poważnymi wyzwaniami.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego otworzył drogę do ubiegania się o odszkodowanie za konieczność usunięcia legalnych reklam. Umożliwił również wystąpienie z wnioskiem o wznowienie postępowań zakończonych decyzjami o nałożeniu kar pieniężnych za niezgodność legalnych reklam z uchwałą krajobrazową.  

Równolegle od kilku lat trwają prace nad zmianą ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nie wiemy, jaki kształt będzie miała ostatecznie ta ustawa, jednak zapewne zmienią się przepisy dotyczące ochrony krajobrazu. Mam nadzieję ze rok 2025 wreszcie przyniesie konstruktywne rozwiązania które pogodzą interesy konsumentów i całej branży OOH.

Drugim wyzwaniem są badania. Bardzo wierzę w to, że Gemius podniesie jakość swoich analiz, znajdzie skuteczny sposób na badanie widowni w centrach handlowych i, przede wszystkim, przekona dużego gracza, jakim jest Ströer, do partycypowania w tych badaniach.

Moim zdaniem wyzwaniem na 2025 rok jest również sama oferta rynkowa. Ströer zapowiedział zmianę polegającą na niemal całkowitej pakietyzacji swoich nośników. Jak na tę strategię odpowiedzą inni duzi gracze? Zobaczymy.

W każdym razie uważam, że rok 2025 będzie rokiem OOH/DOOH, czego sobie i Państwu życzę!

Oskar Kolmasiak
head of sales w ZnajdźReklamę.pl

Najciekawsze kampanie i działania marek i firm w outdoorze w 2024 r.

Myśląc o ciekawych kampaniach outdoor, jako pierwsza przychodzi mi do głowy promocja serialu Bridgertonowie z wykorzystaniem różnorodnych form reklamy zewnętrznej, jak murale 3D, ambientowe nośniki cityligthy, ozdobione tramwaje czy stylizowane przystanki autobusowe. Dzięki temu przyciągnęła uwagę nie tylko fanów serialu, ale także przypadkowych przechodniów, udowadniając, jak wszechstronny  w budowaniu narracji marki może być outdoor.

Drugim przykładem godnym uwagi jest mural z efektem motion przygotowany przez Good Looking Studio dla marki Lubella. Dzięki zastosowaniu neonów, nabierał on życia po zmroku, tworząc spektakularny efekt wizualny, który nie tylko budował pozytywne wrażenia estetyczne, ale także przyciągał uwagę mieszkańców i turystów. 

Moją uwagę zwróciła również promocja zagranicznej sieci salonów optycznych Spacesavers w Australii, która wyróżniała się prostotą i kreatywnością. W zabawny sposób wprowadzała odbiorców w konsternację, sugerując, że znaleźli się w złym miejscu, a następnie zachęcała do odwiedzenia jednego z salonów sieci. To przykład kampanii, która łączy prosty, ale pomysłowy koncept z łatwą realizacją. Dodatkowo wykorzystanie ekranów cyfrowych oraz nietypowa lokalizacja, jaką jest lotnisko, stworzyły połączenie idealne. 

Zmiany i trendy, które dominowały w outdoorze w 2024 r.

Z mojej perspektywy ten rok dla OOH był dobry i mamy potencjał na więcej. Najważniejszym tematem w branży kolejny raz z rzędu było DOOH. Zdecydowanie widać na rynku intensywny wzrost tego segmentu i można się spodziewać, że tendencja ta będzie wzrastać. Mamy coraz więcej możliwości, jeśli chodzi o dostępność i liczbę nośników. 

Ważnym aspektem było dodanie OOH i DOOH do badania Mediapanel, na podstawie którego domy mediowe i klienci podejmują decyzję odnośnie swojego mixu mediowego. Choć wdrożenie wymaga jeszcze dopracowania, o czym była mowa na ostatniej konferencji poświęconej DOOH, to długofalowo pojawiło się światełko w tunelu przebicia magicznego progu 5%. Mocno rozwijają się również możliwości w kontekście pomiaru widowni. Jeszcze więcej informacji o odbiorcach pozwala nam na lepsze planowanie i ocenę skuteczności kampanii. 

Jeśli chodzi o kreacje reklamowe również możemy dostrzec pewne trendy. Widzę wyraźny wzrost zainteresowania personalizacją przekazów, które coraz częściej odwołują się do lokalnych tradycji, specyfiki regionu czy zwyczajów. Reklamy stają się bardziej angażujące, często wykorzystując elementy interaktywne lub rozszerzoną rzeczywistość.

Wyzwania i zmiany czekające outdoor w 2025 r.

W nadchodzącym roku ważnym aspektem będzie efekt pracy grupy roboczej ds. DOOH działającej przy IAB. Wypracowanie wspólnego, spójnego standardu w kontekście DOOH jest kluczowe, aby to medium przebiło się na stałe do świadomości marketerów. Możemy przewidywać, że digitalizacja reklamy OOH nabierze jeszcze większego tempa, a liczba nośników cyfrowych będzie systematycznie rosnąć. To z kolei wpłynie na sposób tworzenia kreacji reklamowych. Formaty takie jak animacje czy spoty wideo będą dawały markom nowe możliwości przyciągania uwagi odbiorców, ale też wymagały większej kreatywności i zaangażowania. Dzięki dalszemu rozwojowi technologii możemy spodziewać się możliwości  jeszcze precyzyjniejszego targetowania reklam.

Jednocześnie wzrost znaczenia nośników cyfrowych nie oznacza końca klasycznych form reklamy, takich jak billboardy czy siatki wielkoformatowe. Będą one nadal istotnym elementem kampanii, łącząc prostotę przekazu z masowym zasięgiem. Co więcej, integracja klasycznych i cyfrowych rozwiązań może otworzyć nowe możliwości dla kampanii hybrydowych, które łączą najlepsze cechy obu światów.

W 2025 roku nie możemy zapominać o „stanie zawieszenia” związanego z uchwałami krajobrazowymi w miastach – od tego będzie bardzo dużo zależeć. Na przykład to, jak będą rozkładały się perspektywy rynkowe w kolejnych latach, natomiast ciężko powiedzieć, kiedy ten temat ostatecznie zostanie rozwiązany.

Łukasz Smykla
creative supervisor w Focus Nation

Trendem, który można było obserwować w komunikacji marketingowej w 2024 roku, jest przenikanie różnych kanałów i sposobów dotarcia do grup docelowych. Aktualne tematy związane z ESG, ekologią i transformacją cyfrową mają istotny wpływ również na kierunek rozwoju OOH. 

W pamięci zapadła mi kampania McDonald’s „Saver Meal Deals”, w której billboardy przekraczały standardowe granice przestrzeni reklamowej, rozciągając się na ściany sąsiadujących budynków.  Wzrasta ilość i dostępność nośników DOOH. Marketerzy chętnie sięgają po ten format ze względu na większe możliwości komunikacyjne. Doskonałym przykładem może być kampania HBO Max drugiego sezonu „House of the Dragon”.

Rozwija się również obszar fake OOH. Pozwala to markom na tworzenie iluzji obecności w przestrzeni publicznej. Wykorzystując technologie takie jak obrazy CGI lub AR marki kreują fikcyjne światy w otaczającej nas przestrzeni.

W 2024 roku kampania Campari Soda podczas Milan Design Week zdobyła uznanie. Wirtualna instalacja przedstawiała gigantyczne butelki Campari unoszące się nad miastem, co stworzyło iluzję spektakularnej obecności marki w przestrzeni publicznej.

Tu przeczytasz pozostałe części podsumowania roku 2024.