Podsumowanie 2023 i prognozy na 2024: SEO (cz. 1)

fot. unsplash.com/@nisoncoprseo

W 2023 roku w SEO zaszło wiele zmian. Podsumowujemy kluczowe trendy i aktualizacje, które miały największy wpływ na strategie pozycjonowania. Zastanawiamy się także nad tym, jakie wyzwania i możliwości niesie rok 2024 w kontekście SEO.

SEO podsumowują i prognozują: Michał Pustuł z Cube Group, Szymon Rydelski z Sunrise Systems, Michał Piątkowski z dentsu Polska, Roksana Frankowska z KERRIS, Katarzyna Skolimowska z Resolution (OMD Group).


Tu przeczytasz pozostałe części podsumowania roku 2023.

Michał Pustuł
head of SEO w Cube Group

Najciekawsze kampanie i działania SEO marek i firm w 2023 r.

Mijający rok obfitował przede wszystkim w coraz to nowsze case study wykorzystania AI w służbie SEO. Biorąc pod uwagę, z jakim impetem sztuczna inteligencja rozwijała się w ostatnim roku, to te projekty obserwowałem z największym zaciekawieniem. Było wiele mniejszych podejść do tematu na poziomie optymalizacji procesów, czy researchu, jednak najciekawsze były te, które bazowały na tworzeniu treści na masową skalę. W pamięci szczególnie zapadł mi trwający nadal projekt Funky Media. Odważne podejście do pełnej automatyzacji tworzenia treści, które obserwowała chyba cała branża (czekając, aż zacznie spadać :)). Wzrosty były imponujące, a spadki, kiedy nadeszły, nie wyzerowały widoczności, a nadal utrzymuje się ona na bardzo wysokim poziomie. Problematyczna w takich projektach jest jednak jakość treści. Jeżeli powierzamy całość automatom to obecnie treściom brakuje jednak „charakteru” i ludzkiego podejścia. Jak takie treści konwertują również trudno powiedzieć. Na pewno jest to mocny sygnał dla branży, że w sztucznej inteligencji drzemie duży potencjał dla SEO, ale jeszcze niekoniecznie możliwy do wykorzystania w 100%.

Zmiany i trendy, które dominowały w SEO w 2023 r.

Najbardziej widocznym trendem było na pewno zaimplementowanie AI do codziennej pracy SEOwca. Możliwości automatyzacji, rozbudowania analityki i wnioskowania weszły na zupełnie nowy poziom i zarówno rynkowo, jak i w Cube widzę olbrzymi potencjał do jeszcze lepszego pozycjonowania klientów dzięki sztucznej inteligencji. Procesy dzieją się szybciej, a danych możemy przeanalizować więcej. Na tym etapie jednak niezmiernie ważne jest planowanie i pilnowanie tych procesów przez doświadczonych specjalistów, którzy są w stanie ocenić co jest optymalne, a co nie.

Innym trendem jaki zauważam, przede wszystkim w trakcie rozmów z naszymi partnerami biznesowymi, jest bardzo dynamicznie rosnąca świadomość wagi SEO w dzisiejszym marketingu online. Coraz więcej marek wie jak ważna jest stabilność biznesu, którą daje dobre pozycjonowanie. W czasach, w których lejki sprzedażowe stają się coraz bardziej nieprzewidywalne maksymalizacja punktów styku marki z użytkownikiem staje się najlepszą inwestycją.

Wyzwania i zmiany czekające SEO w 2024 r.

Największy wpływ na podejście do działań SEO może mieć wdrożenie SGE do wyników wyszukiwania. Wszystko wskazuje na to, że pod kątem dostania się do wyników tego typu istotne będzie położenie nacisku na kwestie behawioralne oraz odpowiednia optymalizacja, która nie zawsze będzie spójna z tym, co do tej pory robili specjaliści SEO w ramach wzrostów w standardowych wynikach. Istota tej zmiany będzie możliwa do zbadania dopiero po wdrożeniu tego w praktyce i będzie zależała od przyjęcia tego typu sposobu wyszukiwania przez użytkowników.

Ogólnie możemy to interpretować jako kolejny krok w kierunku kierowania się „zadowoleniem użytkownika” w kontekście układania wyników wyszukiwania przez algorytmy.

Innym wyzwaniem, poniekąd wynikającym także z powyższego, będzie osiąganie jak najlepszych rezultatów w czasach spadających CTR. Samo osiągnięcie i utrzymanie topowych pozycji w wynikach organicznych bywa już niewystarczające i z czasem może generować spadki ruchu ze względu na zmieniający się sposób serwowania wyników wyszukiwania przez Google. Rozbudowane wyniki zakupowe, wyniki rozszerzone wszelkiego rodzaju, rezerwacje, grafiki, mapy i wiele innych sprawiają, że użytkownik zaspokaja swoją intencję na poziomie wyszukiwarki i aby nie stracić musimy dostosować się do tych warunków i wręcz wykorzystać je do osiągnięcia wzrostów. Dynamika zmian w SEO jest dzisiaj większa niż kiedykolwiek.

Wpływ i wykorzystanie AI w SEO w 2023 r. i jak może się to zmienić w nadchodzącym 2024

Trochę wspomniałem o tych kwestiach już w powyższych punktach. Uważam, że to co wydarzyło się w 2023 roku możemy traktować jako preludium do tego, co wydarzy się w najbliższych latach. Ten rok był bez dwóch zdań rewolucyjny, jeżeli chodzi o łatwość wykorzystania i wdrażania AI w swoich projektach, ale jeszcze nie jest to poziom, który da nam możliwość kompleksowego wdrożenia we wszystkich kwestiach. Obecnie jest to raczej wsparcie specjalistów z nielicznymi case studies wykorzystania go na szeroką skalę w pełni automatyzując zadania. Każda kolejna iteracja modeli językowych sprawi, że możliwości będzie coraz więcej, więc i adaptowanie tych rozwiązań będzie większe. Na pewno już kształtują się pewne zawody i specjalizacje nawet w ramach naszej branży i kto nie przespał tego roku będzie miał łatwiej w latach kolejnych.

Inną kwestią jest ogólny wpływ na naszą branżę pod kątem zmian w ekosystemach. Sposób przeglądania sieci przechodzi właśnie dynamiczne zmiany. Część osób zaadaptowała ChatGPT, czy Bing Chat w codziennym życiu lub przynajmniej wspiera się tego typu rozwiązaniami. Niedługo Google wprowadzi SGE i ten proces na pewno przyspieszy. A jeżeli zmieniają się zasady serwowania informacji przez wyszukiwarki to zmiany w podejściu do SEO są naturalnym następstwem. Ale jaka branża jest lepiej dostosowana do zmian niż SEO?

Szymon Rydelski
Koordynuje projekty rozwojowe firmy Sunrise System, również w ramach struktury Grupy Bauer Media. Wiceszef grupy roboczej SEM przy IAB Polska.

3 najciekawsze kampanie i działania SEO marek i firm w 2023 r.

Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, to bardzo ciekawe i odważne działanie firmy SEO właśnie w zakresie pozycjonowania. Semcore postawił sobie wyzwanie, aby za budżet 1 mln zł wypozycjonować swoją stronę www na tak ogólne frazy, jak „pozycjonowanie”, „pozycjonowanie stron” oraz „SEO”. Próba zakończyła się sukcesem, a cała branża zyskała materiał edukacyjny dla klientów pokazujący, jak wiele czasu i pieniędzy trzeba zainwestować, aby wypozycjonować bardzo ogólne słowa kluczowe.

Drugi przykład, który nasuwa mi się na myśl, to case z mojego podwórka, czyli historia kampanii SEO sklepu internetowego LoveMyCar.pl przeprowadzonej przez Sunrise System. Świetnie pokazuje, że nawet w tak konkurencyjnej branży, w której działa internetowy sklep motoryzacyjny, da się osiągnąć znaczne wzrosty bez wydawania ogromnych sum. Było to możliwe dzięki przemyślanej strategii polegającej na budowaniu widoczności poprzez pozycjonowanie fraz long tail. Jest to niejako strategia odwrotna do tej z pierwszego przykładu, choć oczywiście przenikają się one jak jing i jang. Nie da się wypozycjonować fraz ogólnych bez pozycjonowania szerokiego, natomiast efektem pozycjonowania szerokiego są wzrosty na frazy ogólne.

Trzecie działanie, a raczej zbiór projektów, to współpraca wielu firm z branży SEM (czyli SEO i SEA) pod sztandarem IAB Polska w Grupie Roboczej SEM. Jest to bardzo budujące, że w naszej branży, w której jest bardzo wysoki poziom rywalizacji, istnieje przestrzeń, gdzie pracujemy wspólnie nad tym, aby przekazywać fachową wiedzę. Jednym z przykładów takiego działania jest opublikowany w sierpniu SEMbook. To opracowanie łączące porady i case studies od ekspertów Grupy Roboczej SEM IAB Polska z zakresu kampanii SEO i PPC. W tej publikacji znajdziecie również opisane powyżej case’y Semcore oraz Sunrise System.

Zmiany i trendy, które dominowały w SEO w 2023 r.

W firmach z branży SEO, z którymi miałem kontakt w mijającym roku, dostrzegam tendencję do wzmożonej nauki i transformacji. Trend związany z nauką łączy się z potrzebą możliwie najlepszego wykorzystania zmian, których doświadczyliśmy. Mam tu na myśli głównie zmiany w analityce danych i całkowite przejście na Google Analytics 4 (GA4) oraz możliwości uzyskane dzięki nowym sposobom wykorzystania AI.

Trend związany z transformacją wynika natomiast z trudniejszej sytuacji finansowej reklamodawców. Uszczuplone budżety marketingowe klientów z wielu branż powodują, że firmy SEO weryfikują własną strukturę kosztów i rewidują sposoby realizacji usług. W niektórych przypadkach te działania prowadzą również do transferów i integracji.

Aktywne zdobywanie wiedzy o nowych narzędziach i optymalizacja struktur firm SEO mają przygotować nas na kolejne wyzwania i zmiany, które na pewno pojawią się w 2024 roku, a o których nawet możemy jeszcze nie wiedzieć.

Wyzwania i zmiany czekające SEO w 2024 r.

Moją predykcją na 2024 rok w SEO są postępujące zmiany w podejściu klientów, dla których istotny będzie realny efekt biznesowy oraz prawdziwie mierzalne działania SEO.
Klienci będą jeszcze bardziej zwracać uwagę na efekty z tego kanału reklamowego. Z jednej strony każda wydawana złotówka na reklamę jest teraz szczegółowo oglądana, z drugiej – temat GA4 okrzepł i coraz więcej właścicieli stron może już porównać wyniki swoich kampanii rok do roku, właśnie w tym narzędziu.

Faktem jest, że w branży SEO coraz więcej brandów pracuje nad wizerunkiem eksperta, stąd liczba wartościowych publikacji rośnie. To bardzo dobry trend, ponieważ firmy zlecające SEO mają większą styczność z fachową wiedzą, a tym samym mogą wybierać usługi pozycjonowania świadomie i mądrze. Dzięki temu klienci rozumieją, jakie korzyści może dać wysoka pozycja w wynikach organicznych wyszukiwarek oraz czego nie przyniesie. Takie działania edukacyjne części firm – w tym wspólnie realizowane projekty pod przewodnictwem IAB Polska – oraz rosnące bariery wejścia do branży SEO powoli odczarowują mocno nadszarpnięty wizerunek tego kanału reklamowego.

Wpływ i wykorzystanie AI w SEO w 2023 r. i jak może się to zmienić w nadchodzącym 2024

Przed rokiem odpowiedziałem na pytanie o trzy wydarzenia z 2022 roku wpływające na obszar SEO, podejmując m.in. temat ChatGPT: „Jeśli to lub podobne narzędzie w przyszłości zyska dostęp do aktualnych informacji oraz – co ważne – będzie w stanie zweryfikować ich prawdziwość, branża SEO stanie przed wyzwaniem (a nie swoim końcem), aby ewoluować i poprawiać strony internetowe pod kątem myślącego algorytmu. Tym sposobem do wyszukiwania obrazem dojdzie nie tylko głos, a nawet pełna konwersacja z wyszukiwarką”.

Uważam, że ta wizja jest jeszcze bardziej aktualna, a firmy tworzące wyszukiwarki dążą do jej urzeczywistnienia, jednak w 2024 roku nie dojdziemy do tego poziomu. Sądzę, że jeszcze nie jesteśmy na to gotowi i to nie technologia jest tu blokerem. Raczej nasza mentalność i słuszny w mojej ocenie strach przed wykorzystaniem tworu, który w pewnych aspektach jest inteligentniejszy od człowieka. Pamiętajmy, że to przecież inteligencja, czyli umiejętność rozumowania, jest głównym elementem, dzięki któremu wyprzedziliśmy inne gatunki i władamy naszą planetą.

Na pewno możemy powiedzieć, że 2023 rok był rokiem „oswajania ognia” i odnajdywania sposobów na wykorzystanie AI – od początkowego zachłyśnięcia się przez branżę faktem, że AI potrafi pisać treści, aż po stworzone przez AI kompletne kampanie reklamowe. Uważam, że 2024 rok będzie czasem, w którym branża SEO stworzy jeszcze bardziej wyrafinowane sposoby wykorzystywania AI. Już teraz na rynku dostępne są narzędzia do technicznych analiz stron www, obsługi klienta, przygotowywania personalizowanych ofert czy weryfikacji wyników i nadzorowania harmonogramów. Przypomnę, że to wszystko powstało zaledwie w około 12 miesięcy, ponieważ duże zainteresowanie AI trwa od premiery ChatGPT, która odbyła się w listopadzie 2022 roku.

Na koniec życzę wszystkim w 2024 roku, aby w tak dynamicznym świecie odważnie wykorzystywali zmiany.

Michał Piątkowski
senior SEO specialist, dentsu Polska

Zmiany i trendy, które dominowały w SEO w 2023 r.

W 2023 roku chat GPT ujrzał światło dzienne. Bardzo szybko pojawiły się pytania o przyszłość SEO i tego, czy będzie jeszcze co pozycjonować. Dziś wiemy, że sztuczna inteligencja nie przejmie naszej branży (przynajmniej na razie!). Wręcz przeciwnie – nasza praca w obszarze SEO może być jeszcze szybsza i jeszcze bardziej wydajna. GPT, jak również rosnący w siłę Bard AI, mogą stać się sprawnym asystentem każdego specjalisty SEO i automatyzować jego pracę. Uczymy się więc formułować prompty (zapytania dla AI) i testujemy różne narzędzia z „AI” w nazwie. Jest ich trochę, więc wspomnijmy z grubsza o tych, które generują i sprawdzają treści, jak również badają, czy content jest dziełem człowieka czy też niekoniecznie. Lubimy kreatywne generatory unikalnych grafik, które pewnego dnia uwolnią nas od powtarzalnych stockowych zdjęć.

Rok 2023 był także rokiem update’ów, które następowały jeden po drugim. W sierpniu linie wykresów w ahrefsie zaczęły zmieniać kierunki, czego konsekwencje widoczne są także w momencie pisania tego artykułu. Z naszych obserwacji wynika, że zyskały domeny z większym autorytetem, których zarządcy nie posnęli i regularnie prowadzili działania onpage i offpage. Jednym z warunków przypodobania się aktualizacjom był dobry i mocny content, i tego warto trzymać się w nadchodzącym roku 2024.

Rok 2023 utwierdził nas w przekonaniu, że warto pozyskiwać dobre i naturalne linki. Lepiej zdobyć jeden odsyłacz ze strony o dużym domain raitingu niż sto z marnych serwisów z zerowym ruchem. Tu z resztą podobnie jak z contentem onpage i optymalizacjami technicznymi – wszystko powinno być na wysokim poziomie!

Wyzwania i zmiany czekające SEO w 2024 r.

Jeśli mają nadejść jakieś znaczące zmiany, to ich twórcą najprawdopodobniej będzie Google. Z jednej strony objawią się one w formie kolejnych aktualizacji algorytmów, z drugiej spodziewamy się coraz większych nakładów na Barda (lub jego ewentualnych następców). Obecnie czekamy na ujawnienie się możliwości nowego modułu Gemini, który ma stoczyć walkę z dziełem Open AI. Co z tego wyniknie? Czy szala przechyli się na stronę Google’a? Zobaczymy!

W 2024 roku będziemy uczyć się żyć i pracować ze sztuczną inteligencją. Coraz chętniej będziemy sięgać zarówno w pracy przy SEO, jak i codziennych czynnościach po narzędzia oparte o AI. Kombajny takie, jak ahrefs czy Senuto już teraz oferują funkcjonalności oparte o tę technologię i wiele wskazuje na to, że przygotowując keyword research czy pisząc treści, coraz odważniej korzystać będziemy z nowych rozwiązań. Jesteśmy oczywiście nimi zafascynowani, ale stoi przed nami inne wyzwanie, a mianowicie bycie czujnym. Sztuczna inteligencja niechętnie mówi „nie wiem”, toteż zadaniem na najbliższe miesiące będą ćwiczenia z krytycznego myślenia.
Skoro już o krytycznym myśleniu mowa, to gdzieś umknęła perspektywa filtra Perspectives w polskim Google’u. Po cichu liczymy na powrót tego tematu, który miał nas przecież wydobyć z bańki informacyjnej, jak również odsłonić (przynajmniej trochę) mechanizmy pozycjonowania treści pochodzących z alternatywnych źródeł.

Co jeszcze zdarzy nam się w 2024 roku? Myślę, że jeszcze większy akcent położymy na jakość treści i doświadczenie użytkownika (pamiętamy skrót SXO) w ramach działań, które prowadzimy od dobrych kilku czy kilkunastu lat. Już w marcu będziemy obserwować zastąpienie wskaźnika FID przez INP. A więc rok 2024 będzie jeszcze bardziej responsywny. Google weźmie pod uwagę jeszcze większą liczbę interakcji i będzie punktował szybkość renderowania poszczególnych elementów strony internetowej. To nowy wymiar wyścigu po najwyższe pozycje w SERPie.

Wpływ i wykorzystanie AI w SEO w 2023 r. i jak może się to zmienić w nadchodzącym 2024

W 2023 było wszystko – od niepokoju o życie SEO po dziki entuzjazm w związku z możliwościami, jakie daje nam sztuczna inteligencja w codziennej pracy. Wiemy, że chat GPT jest w stanie wygenerować sprawne meta title i meta description, jest całkiem pomysłowym twórcą konspektów na zadane tematy, może wyciągnąć adresy URL z sitemapy czy przygotować content plan. Umie też wiele innych drobnych rzeczy. Naturalnym oczekiwaniem jest, że zacznie wykonywać bardziej złożone zadania – może któregoś ciepłego dnia 2024 wykona obszerny i przenikliwy na wskroś audyt techniczny?

Prowadząc działania SEO w 2024 roku, musimy mieć świadomość, że efekty naszych prac trafią pod lupę sztucznej inteligencji. Algorytmy AI będą przyglądać się treściom publikowanym przez nas na stronach. Jeszcze wydajniej wychwycą spam i obraźliwe treści. Słaby, niezorientowany na użytkownika content, będzie mógł się jeszcze głębiej schować w SERPie.

Na razie wiele jest niewiadomych. Pytania o to, czy lepiej inwestować w treści pisane przez człowieka, czy powoli przełączać się na poprawiaczy tekstów wypluwanych przez GPT, pozostają otwarte. Przewidujemy, że nowy rok przyniesie intensywny rozwój sztucznej inteligencji i powiązanych z nią narzędzi. My, SEOwcy, będziemy odkrywać kolejne możliwości związane z automatyzacją naszej pracy. Google jeszcze wnikliwiej przetrzepie dostępne w sieci treści. Jaki kurs powinniśmy obrać w 2024? Pamiętajmy przede wszystkim, że w centrum tego wszystkiego stoi użytkownik i jego doświadczenie. Zaserwujmy mu to, co najlepsze!

Spytaliśmy również czat GPT 4.0 co on sam uważa o wpływie AI w 2023 i co może się wydarzyć w 2024.

* Treści wygenerowane 15.12.2023 przez chat GPT 4.0*

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w SEO (Search Engine Optimization) w 2023 roku miało znaczący wpływ, który prawdopodobnie będzie się rozwijał i ewoluować w 2024 roku. Oto kilka kluczowych aspektów:
Zrozumienie intencji użytkownika: W 2023 roku AI stała się bardziej zaawansowana w interpretowaniu i zrozumieniu intencji użytkownika za zapytaniami wyszukiwania. Dzięki temu strony internetowe mogą lepiej dostosować swoje treści do potrzeb i oczekiwań użytkowników.
Automatyzacja i personalizacja treści: AI umożliwiła tworzenie bardziej spersonalizowanych i ukierunkowanych treści, co przekładało się na lepsze wyniki w wyszukiwarkach. Automatyzacja procesu tworzenia treści stała się bardziej powszechna, choć z zachowaniem ostrożności, aby treści były nadal wysokiej jakości i wartościowe dla użytkowników.

Analiza danych i optymalizacja: AI znacznie ułatwiła analizę dużych zbiorów danych SEO, umożliwiając szybsze i dokładniejsze wnioskowanie o tym, co działa a co nie. Przewidywanie trendów i dostosowywanie strategii SEO stało się bardziej precyzyjne.

Optymalizacja wyszukiwania głosowego: Z uwagi na wzrost popularności wyszukiwania głosowego, AI odegrała kluczową rolę w dostosowywaniu treści do tej formy zapytań, które często są dłuższe i bardziej konwersacyjne.

Etyczne i algorytmiczne wyzwania: W 2023 roku pojawiły się również pytania dotyczące etyki i wyzwań związanych z wykorzystaniem AI w SEO, zwłaszcza w kontekście tworzenia treści i ich autentyczności.

Jak może się to zmienić w 2024 roku:

Większa integracja z uczeniem maszynowym: Możemy spodziewać się dalszego rozwoju i integracji AI z bardziej zaawansowanymi technikami uczenia maszynowego, co pozwoli na jeszcze lepsze zrozumienie i spełnianie oczekiwań użytkowników.

Rozwój etycznych standardów: W miarę jak AI staje się bardziej zaawansowana, prawdopodobnie wzrośnie zapotrzebowanie na rozwój i wdrożenie etycznych standardów dotyczących jej wykorzystania w SEO.

Adaptacja do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek: Algorytmy wyszukiwarek są stale aktualizowane, a AI będzie musiała szybko się adaptować, aby nadal oferować skuteczną optymalizację.

Większa personalizacja i precyzja w tworzeniu treści: Oczekuje się, że AI pozwoli na jeszcze większą personalizację i precyzję w tworzeniu treści, co może prowadzić do bardziej ukierunkowanego podejścia w SEO.

Podsumowując, AI będzie nadal odgrywać kluczową rolę w SEO, a jej rozwój w nadchodzącym roku prawdopodobnie przyniesie nowe możliwości i wyzwania dla specjalistów SEO.

Roksana Frankowska
SEO lead w KERRIS

3 najciekawsze kampanie i działania SEO marek i firm w 2023 r.

Rok 2023 zdecydowanie był bogaty w studia przypadków, w których wykorzystano AI do generowania treści – cały LinkedIn zasypany był wykresami, na których widoczność stron dzięki generowanemu contentowi gwałtownie rosła. Niestety… równie szybko następowały aktualizacje „kejsów” z równie dużymi spadkami.

Jednym z ciekawych wywiadów był ten z Rafałem Cyrańskim, właścicielem funkymedia.pl. W rozmowie z Jakubem Sawą opowiadał on o tym, jak u nich wyglądał ten proces i pokazał, po co i dlaczego przeprowadził eksperyment, z którego śmiało się pół branży. Wywiad można obejrzeć tutaj.

W minionym roku bardzo popularny stał się Webflow, czyli platforma do tworzenia i projektowania stron internetowych. Od momentu wielkiego bum Webflow, śledziłam ich wyniki organiczne w SEO, które w 2023 wciąż rosły, a Webflow dzięki odpowiedniej strategii budował sobie ciekawy ruch organiczny.

Zmiany i trendy, które dominowały w SEO w 2023 r.

W 2023 roku jeszcze bardziej podkreślono znaczenie E-E-A-T: experience, expertise, authoritativeness, trustworthiness. Google jednoznacznie zaznaczyło, że treści muszą pochodzić od ekspertów i być wiarygodne. To zmusiło marki do inwestowania w wysokiej jakości treści i budowania swojej reputacji online. Ci, którzy pokładali swoje nadzieje tylko w treściach generowanych przez sztuczną inteligencję, bardzo szybko zrozumieli, że nie tędy droga. Choć korzystanie z AI zyskuje na popularności i coraz więcej copywriterów korzysta z tego narzędzia, warto pamiętać, że ma ono być pomocną dłonią, a nie wyręczać nas w obowiązkach.

Nie można też zapomnieć o coraz silniejszym związku między SEO a innymi formami marketingu cyfrowego. Integracja strategii SEO z działaniami w mediach społecznościowych czy content marketingiem stała się normą. To już nie tylko kwestia słów kluczowych – chodzi o tworzenie treści, które są atrakcyjne, angażujące i oczywiście optymalizowane. W 2024 roku synergia działań będzie jeszcze bardziej zauważalna.

Rok 2023 przyniósł też większe znaczenie elementów wizualnych w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja obrazów i wideo zyskała na popularności. Firmy, które zrozumiały, jak ważne jest łączenie treści tekstowych z elementami wizualnymi, z pewnością miały przewagę. Obecnie w SERP pojawia się tak wiele elementów, że mimo stabilnych pozycji CTR maleje. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie sposobów na wyróżnienie się.

Wyzwania i zmiany czekające SEO w 2024 r.

SEO już od kilku lat przechodzi prawdziwą rewolucję. Standardowe działania, które kiedyś były kluczowe, teraz mają niewielkie znaczenie w kontekście generowania wartościowego ruchu. To, co kiedyś działało, obecnie jest już tylko częścią większej układanki.

W 2024 roku musimy jeszcze bardziej skoncentrować się na doświadczeniu użytkownika. Optymalizacja UX, czyli user experience, staje się kluczowa. To już nie chodzi tylko o bycie widocznym w wyszukiwarce – celem jest sprawienie, by użytkownik poczuł się jak u siebie, gdy odwiedza naszą stronę. Musimy tworzyć angażujące treści, i nie mówię tu tylko o tekście. Grafiki, formy wideo, interaktywne elementy – wszystko to jest niezbędne, aby naprawdę przyciągnąć uwagę i zatrzymać użytkownika na dłużej.

Coraz większe znaczenie ma łączenie strategii wielokanałowej. Google zdradziło, że planuje wprowadzić płatne reklamy wyświetlane pomiędzy wynikami organicznymi. To może znacząco wpłynąć na wartości CTR, czyli współczynnik klikalności. Dla nas, specjalistów SEO, to oznacza konieczność dostosowania się do nowej rzeczywistość i łączenie płatnego i organicznego ruchu w bardziej strategiczny sposób.

Podsumowując, w 2024 roku SEO nadal będzie się dynamicznie rozwijać. Musimy być na bieżąco, eksperymentować i przede wszystkim słuchać naszych użytkowników. To oni dyktują reguły gry, a my musimy dostosować się do ich potrzeb i oczekiwań.

Wpływ i wykorzystanie AI w SEO w 2023 r. i jak może się to zmienić w nadchodzącym 2024

Sztuczna inteligencja naprawdę przekształciła sposób, w jaki pracujemy. Wiele narzędzi SEO rozwinęło się w tym roku właśnie dzięki AI. Na przykład narzędzia do analizy słów kluczowych i trendów wyszukiwania stały się o wiele bardziej zaawansowane, pozwalając na głębsze i bardziej strategiczne planowanie treści. Zrewolucjonizował się również proces tworzenia treści, oszczędzając mnóstwo czasu i energii.

AI pomogło nam, specjalistom SEO, w automatyzacji wielu powtarzalnych zadań, takich jak monitoring pozycji słów kluczowych, analiza konkurencji czy nawet optymalizacja stron pod kątem SEO. To oznaczało, że mogliśmy skupić się na bardziej strategicznych i kreatywnych aspektach naszej pracy, zamiast tracić czas na rutynowe czynności.

Sądzę, że w 2024 roku AI będzie jeszcze bardziej zaawansowana w przewidywaniu trendów i personalizacji treści. Możemy spodziewać się narzędzi, które będą w stanie w czasie rzeczywistym dostosowywać strategię SEO do zmieniających się zachowań użytkowników i algorytmów wyszukiwarek.

Podsumowując, rok 2023 był dla AI w SEO przełomowy, a rok 2024 zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco. AI nie tylko zmienia sposób, w jaki pracujemy, ale także otwiera zupełnie nowe możliwości dla branży SEO.

Katarzyna Skolimowska
senior SEO & content specialist w Resolution (OMD Group)

Zmiany i trendy, które dominowały w SEO w 2023 r.

Wzrost znaczenia wyszukiwania głosowego i wyników bezklikowych

Pierwszym trendem zasługującym na uwagę jest rosnące znaczenie wyszukiwania głosowego i wyników bezklikowych. Gdy użytkownicy zaczęli traktować swoje urządzenia jak „starych przyjaciół”, firmy musiały szybko nauczyć się komunikować w bardziej naturalny i ludzki sposób. Tymczasem wyniki bezklikowe, dostarczając odpowiedzi bezpośrednio w wyszukiwarce, stały się cennym celem dla firm, pozwalając im na budowanie autorytetu i zwiększanie widoczności bez konieczności przekierowywania na stronę.

Wzrost znaczenia UX/UI w rankingach wyszukiwania

Drugim istotnym trendem jest wzrost znaczenia UX/UI w rankingach wyszukiwania. Google i inne wyszukiwarki skupiły większą uwagę na jakości interakcji użytkownika ze stroną, co spowodowało, że aspekty takie jak szybkość ładowania, łatwość nawigacji oraz responsywność stały się kluczowymi elementami w ocenie jakości strony. Te zmiany podkreśliły, że SEO nie ogranicza się już tylko do optymalizacji słów kluczowych, ale obejmuje także zapewnienie doskonałego doświadczenia użytkownika.

Znaczący wzrost wykorzystania AI i uczenia maszynowego w SEO

Rok 2023 przyniósł również znaczący wzrost wykorzystania AI i uczenia maszynowego w SEO. Technologie te umożliwiły bardziej zaawansowaną analizę danych, lepsze zrozumienie potrzeb użytkowników oraz efektywniejszą optymalizację treści. Algorytmy AI, przewidując skuteczne słowa kluczowe i identyfikując nowe możliwości, pozwoliły firmom na bardziej celowe i skuteczne podejście do SEO, czyniąc AI narzędziem wszechstronnym i znacząco ułatwiającym optymalizację treści.

Prognozy na rok 2024: dalszy rozwój, nowe wyzwania

W 2024 r. możemy spodziewać się dalszego rozwoju wymienionych wyżej trendów. Integracja AI stanie się jeszcze bardziej zaawansowana, a jej zastosowanie będzie obejmować bardziej spersonalizowane doświadczenia użytkownika i głębszą analizę semantyczną treści. W kontekście wyszukiwania głosowego oczekuje się dalszego wzrostu jego popularności, co będzie wymagało od firm jeszcze większej adaptacji ich treści SEO. Również aspekty związane z etyką wykorzystania danych i AI staną się jeszcze istotniejsze. Dodatkowo, spodziewamy się, że znaczącą rolę odegra także lokalne SEO i personalizacja strategii. Kluczowe stanie się coraz większe skupienie na dostosowaniu treści i działań marketingowych do specyficznych potrzeb lokalnych rynków oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Oznacza to bardziej ukierunkowane podejście do optymalizacji pod kątem lokalnych słów kluczowych, personalizację treści, a także wykorzystanie danych lokalnych do lepszego zrozumienia i zaspokojenia potrzeb użytkowników.

Ewolucja SEO i przyszłe kierunki

Podsumowując: 2023 był dla SEO rokiem ewolucji, przynoszącym adaptację do nowych technologii i zmieniających się zachowań użytkowników. W 2024 r. oczekujemy dalszego rozwoju tych trendów, a także wzrostu znaczenia lokalnego SEO i personalizacji strategii, co przyniesie nowe wyzwania i możliwości dla specjalistów z tego obszaru.

Tu przeczytasz pozostałe części podsumowania roku 2023.