Podsumowanie 2023 i prognozy na 2024: influencer marketing (cz. 1)

fot. unsplash.com/@jennyueberberg

Jak zmienił się influencer marketing w 2023 r. i które kampanie i trendy były najważniejsze? Jak AI wpłynęło na ten obszar i czego możemy się spodziewać w 2024 r.?

Influencer marketing podsumowują i prognozują: Joanna Rozbicka z OMD, Radosław Kwiatkowski z WE!RE Fantasy, Iza Malinowska z Stor9, Rafał Pajączek z monday digital, Dominika Maj z Insignia.


Tu przeczytasz pozostałe części podsumowania roku 2023.

Joanna Rozbicka
fuse project director, OMD, ekspert IAB Polska

3 najciekawsze kampanie i działania marek i firm w influencer marketingu w 2023 r.

Rok 2023 charakteryzował się kampaniami, które są czymś więcej niż tylko reklamowaniem produktu czy usługi. Te najciekawsze kampanie to głos w ważnej sprawie, to wsparcie ze strony marki ważnej inicjatywy lub zwrócenie uwagi na dany problem.

Jedną z najciekawszych kampanii 2023 na świecie była australijska kampania Maybelline New York: „Through Their Eyes”. Zaobserwowano, że kobiety – graczki muszą ukrywać swoją płeć ze względu na obraźliwe sformułowania w ich kierunku. Znani streamerzy przyjęli fałszywe kobiece profile, zmienili głos i pokazali, że za takie same zachowania, jakie reprezentują na co dzień, są dyskryminowani i szykanowani. Stworzone i wyemitowane przez streamerów wideo obejrzały miliony fanów, którzy zobaczyli, z jak wielkim problemem dyskryminacji się mierzymy.

Również na naszym rodzimym podwórku obserwujemy coraz mocniejsze zaangażowanie w sprawy społeczne. Dove od wielu lat jest pionierem takich akcji. Marka nie zawiodła też w tym roku. Akcja #Detoxfeedu od Dove zwróciła uwagę na problem nierealnego świata i wizerunku, jaki promujemy w social mediach oraz jak negatywnie wpływa to na psychikę młodych. W tej kampanii influencerki pokazywały swoją prawdziwą twarz, bez filtrów i poprawek, zachęcając do unfollowania szkodliwych treści oraz do podpisywania petycji, która miałaby prowadzić do nałożenia nakazu obowiązkowego oznaczania retuszowanych zdjęć reklamowych.

Ostatnim przykładem jest może nie kampania, a współprace reklamowe w social mediach Oli Żebrowskiej. Przez jednych uwielbiana, przez innych krytykowana za to, że pokazuje swoją codzienność oraz różne oblicza macierzyństwa i kobiecości, nawet te w najgorszej odsłonie. Dzięki temu, że świadomie dobiera współprace oraz przez to, że produkty pokazuje w naturalny, niewymuszony i dowcipny sposób, współpracujące z nią marki są pozytywnie odbierane przez konsumentów (Karcher, YES czy marka 4F).

Zmiany i trendy, które dominowały w influencer marketingu w 2023 r.

O tym, że akcje influencerskie są (i będą) bardziej społeczne już trochę powiedziałam. Nie tylko marki, ale i influencerzy zauważyli mocną potrzebę wypowiadania się w sprawach ważnych dla społeczeństwa i coraz chętniej podejmują współprace, za którymi stoi jakaś misja. To jest coś, co będzie się umacniać w nadchodzącym roku.

Zwiększyła się też liczba klientów, dla których nie liczą się tylko zasięgi i popularność influencerów, ale jakość kampanii oraz dotarcie do konkretnej grupy docelowej z jasnym i wyraźnym przekazem. Influencer marketing to już nie tylko zwykłe lokowanie produktu, taka „reklama”, tylko przemyślana komunikacja, storytelling. I dobrze! Jest to ciekawsze dla konsumenta, ale i w dłuższej perspektywie, korzystniejsze dla marek.

Jeżeli chodzi o zmiany, to taką najważniejszą i widoczną zmianą influencer marketingu w 2023 r. było oznaczanie treści we współpracach komercyjnych. Co prawda obowiązek oznaczania reklam istniał już od dawna, ale często był ignorowany. Opublikowanie w zeszłym roku Rekomendacji Oznaczania Reklam przez UOKiK, miało ogromny wpływ na wygląd tegorocznych współprac. Zarówno influencerzy, jak i reklamodawcy nauczyli się oznaczać współprace we właściwy sposób. Obserwujemy wzrost oznaczeń nie tylko płatnych współprac, ale i prezentów, i zaproszeń. Ciekawym zjawiskiem jest też zwracanie influencerom uwagi przez fanów w sytuacji, gdy te współprace nie są oznaczone. Widać zatem jak przejrzystość reklamowa i uczciwość influencerów jest dla odbiorców ważna.

Wyzwania i zmiany czekające influencer marketing w 2024 r.

Kiedy wybuchła głośna afera Pandora Gate wielu komentatorów rynku twierdziło, że marki odwrócą się na stałe od influencerów, że przerzucą budżety na standardowe media. Całe szczęście klienci zauważyli, że patologiczne zachowania to margines świata influencerskiego, że w dużej mierze influencerzy tworzą jakościowy content, a to co trzeba wzmocnić, to weryfikację treści. Dyskusja o jakości publikowanych treści, zasadach współpracy z influencerami i reagowania na niewłaściwe zachowania na pewno będzie kontynuowana w 2024 roku. Cieszy fakt, że agencje, klienci, domy mediowe i MCN’y współpracują w ramach różnych grup roboczych, aby wypracować wspólne standardy zachowań.

Kolejnym wyzwaniem będzie też uregulowanie treści tworzonych przez sztuczną inteligencję i wykorzystania ich na profilach influencerów. Z jednej strony otworzyło się dużo nowych możliwości zarówno dla influencerów, jak i marek, z drugiej pojawia się problem praw autorskich, a także niemożliwości odróżnienia tego co prawdziwe, od tego co wirtualne. Rok 2024 będzie czasem prac nad weryfikacją i oznaczaniem takich treści.

Wpływ i wykorzystanie AI w influencer marketingu w 2023 r. i jak może się to zmienić w nadchodzącym 2024

AI otwiera wiele nowych możliwości zarówno dla influencerów, jak i agencji, i marek. Coś, co kiedyś wymagało czasu i dużych nakładów finansowych, teraz można zrobić nie wychodząc z domu, minimalnym nakładem. Pojawia się wiele narzędzi, które pomagają lepiej dobierać influencerów do kampanii, weryfikować ich działania i sprawdzać autentyczność followersów czy zaangażowanie.

Wielki potencjał tkwi też w wirtualnych influencerach, którzy mimo iż na ten moment nie zrobili dużej kariery w Polsce, to na świecie gromadzą olbrzymie rzesze fanów oraz zdobywają intratne kontrakty. Marki już nie tylko wchodzą we współpracę z istniejącymi awatarami, ale tworzą też swoje własne, dostosowane wyglądem i zainteresowaniami do profilu marki. Posiadanie wirtualnego ambasadora pozwala też w atrakcyjny sposób pojawiać się na platformach takich jak Roblox, promować produkt i wchodzić w interakcję z konsumentem.

Radosław Kwiatkowski
head of agency, WE!RE Fantasy

3 najciekawsze kampanie i działania marek i firm w influencer marketingu w 2023 r.

W 2023 roku nie brakowało z pewnością pojedynczych strzałów czy kampanii wizerunkowych na różnych platformach i w różnej formie, natomiast większość niestandardowych kampanii związanych z twórcami internetowymi w tym roku może kojarzyć się głównie z gamingiem, jeżeli o nasz kraj chodzi. Na uwagę zasługuje przede wszystkim projekt Predator Games 2023 organizowany przez Acer Polska i realizowany przez Fantasyexpo, który z pozoru wydający się zwykłym turniejem esportowym, był mocno ukierunkowany na szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów klas podstawowych oraz ponadpodstawowych. Celem projektu było stworzenie pomostu komunikacyjnego pomiędzy wspomnianymi grupami, poprzez stworzenie sporej ilości contentu dostosowanego do każdej z nich, w tym podcasty, artykuły edukacyjne, wywiady czy filmiki instruktażowe. Do samego turnieju zapisało się aż ponad 23 000 uczniów z 4 000 szkół, a sam projekt wspierany był przez 12 twórców internetowych, którzy nie tylko promowali projekt, ale także go komentowali i z którymi można było się spotkać na finałowym wydarzeniu offline.

Kolejnym bardzo ciekawym projektem, który szeroko odbił się w sferze Internetu, było Miasto ING oraz zhakowany koncert Paliona w grze Roblox. O ile kampanie w metaverse nie są już czymś nowym i coraz więcej się ich pojawia na świecie, tak w przypadku tego projektu uwagę zwraca przede wszystkim naprawdę ogromny wynik, gdyż koncert obejrzało aż 55 000 osób oraz był to pierwszy koncert tego rodzaju w naszym kraju. Sam projekt dotyczył cyberbezpieczeństwa i wspierany był dodatkowo działaniami u innych twórców.

Trzecim projektem, który zapadł w pamięć, było stworzenie siłowni plenerowej przez twórców z kanału WK we współpracy z Urzędem Dzielnicy Ochota w Warszawie. Siłownia została wyposażona w urządzenia do ćwiczeń na wolnym powietrzu, a na każdym urządzeniu znajduje się kod QR z filmikiem instruktażowym. Na otwarciu tego projektu pojawili się także sami twórcy, którzy demonstrowali jak poprawnie korzystać z danego urządzenia, a całość była dodatkowo transmitowana na ich kanale YouTube. Twórcy zadeklarowali także, że z pewnością nie będzie ostatni tego typu obiekt.

Zmiany i trendy, które dominowały w influencer marketingu w 2023 r.

Rok 2023 z pewnością należał do formatów krótkich wideo, czyli TikTok, Instagram Reels czy YouTube Shorts i z pewnością nie zmieni się to w 2024. Coraz częściej sięgamy po krótkie i dynamiczne filmiki, które pozwalają nam zapełnić „nudę” o każdej porze. Zauważalny jest także kierunek muzyczny u twórców, którzy coraz częściej wypuszczają swoje własne piosenki i organizują własne koncerty. Pozwala im to przede wszystkim na otwarcie nowej potencjalnej ścieżki rozwoju swojej kariery, a także dotarcie do nowej grupy odbiorców.

Ze względu na sporą ilość afer, które miały miejsce w 2023 roku, marki z pewnością będą też coraz to uważniej spoglądać na to z kim zawrą potencjalną współpracę. W segmencie pozyskiwania budżetów od reklamodawców, z pewnością tracić będą twórcy kontrowersyjni, a zyskiwać tacy, którzy od kontrowersji uciekają i kierują swoją twórczość do każdej grupy wiekowej. Nie zmieni to jednak innego przykrego faktu, że to co kontrowersyjnie, jest u nas niestety coraz bardziej popularne i coraz bardziej pożądane, a sama granica kontrowersji jest coraz bardziej przesuwana.

Wyzwania i zmiany czekające influencer marketing w 2024 r.

Ze względu, iż reklamodawcy stawiają i stawiać będą w głównej mierze na krótkoformatowe wideo, wielu twórców, którzy dotychczas tworzyli inny rodzaj contentu, będą musieli się po prostu przestawić, jeżeli ich głównym zarobkiem były przychody od marek. Jeżeli ktoś nie będzie podążać za rynkowym trendy, prawdopodobnie będzie musiał się liczyć ze spadkiem potencjalnych współprac, ale także i spadkiem własnej popularności czy zasięgów.
W 2023 roku nałożono także pierwsze kary za brak odpowiednio oznaczonych treści reklamowych na kanałach twórców. Jest to zdecydowanie dobra zmiana, która w przyszłości powinna ograniczyć kryptoreklamy do minimum. Z pewnością możemy się spodziewać więcej poprawnie oznaczonych materiałów.

Kolejną zmianą może być także wprowadzenie przez Instagrama aplikacji Threads, której zadaniem będzie bezpośrednie konkurowanie z Twitterem. Jako, że ten drugi serwis w przypadku influencer marketingu pod względem reklamowym taki popularny nie jest, tak Threads może tutaj stać się nowym kanałem do takich publikacji, także i w następstwie po ciągle malejącej popularności Facebooka.

Wpływ i wykorzystanie AI w influencer marketingu w 2023 r. i jak może się to zmienić w nadchodzącym 2024

AI szturmem przejmuje każdą możliwą sferę naszego życia, a jego szybki wzrost zaskakuje nas wszystkich. W przypadku twórców internetowych, pomaga on nie tylko w tworzeniu grafik czy wideo, ale także jest narzędziem do pisania postów na kanałach społecznościowych, co daje też sporą oszczędność czasową. Coraz więcej pojawia się także influencerów stworzonych przez AI, którzy cieszą się niemałą popularnością, gdyż obserwowani są już przez miliony osób. Zainteresowanie nimi jest tak ogromne, że nie ukrywają się oni pod postacią osób prawdziwych, ale otwarcie na ich profilach możemy przeczytać, że są to twórcy generowani przez AI. Co więcej, niektórzy z nich mieli już nawet realne współprace reklamowe.

AI to nie tylko narzędzie dla twórców, ale także i dla agencji czy samych marek, które wspomagają się różnymi narzędziami pod raportowanie, generowanie treści, wspomaganiem się aplikacjami typu ChatGPT czy pod wyszukiwanie odpowiednich twórców pod swoje kampanie. Wszyscy jesteśmy ciekawi, co nowego przyniesie rok 2024 w tej sferze, ale jeżeli o AI chodzi, to z pewnością spodziewać się możemy niespodziewanego.

Iza Malinowska
head of sales, Stor9

3 najciekawsze kampanie i działania marek i firm w influencer marketingu w 2023 r.

Z pewnością, mijający rok 2023 przyniósł wiele fascynujących kampanii i nowości w obszarze influencer marketingu. Na czele tej rewolucji znajduje się premiera serialu „The Last of Us” na HBO, który nie tylko zyskał uznanie widzów, ale także skorzystał z efektywnej kampanii z udziałem influencerów, podkreślającą wartość produkcji. Zaangażowanie renomowanego szefa kuchni, Przemka Klimy, w produkcję treści na platformach społecznościowych HBO Max (Przepis na Przetrwanie) przyniosło nominację do prestiżowej nagrody KTR. Działania te zostały dodatkowo wzbogacone o dedykowane materiały mniejszych influencerów, a obecność twórców na premierach w Los Angeles, Nowym Jorku i Warszawie dostarczyła interaktywności poprzez relacje na żywo. Kreatywna wysyłka do influencerów, zawierająca m.in. stylizowaną kurtkę na wzór noszonej przez głównego bohatera, stanowiła atrakcyjne uzupełnienie kampanii.

Kolejnym ciekawym kejsem są działania marki Maspex poprzez kanał TikTok, uwielbiam.pl. Zastosowanie różnorodnych praktyk, takich jak reklama natywna, dobór różnorodnych twórców i śledzenie trendów na TikToku, przyniosło pozytywne rezultaty. Duet Foxx.gotuje i Damian Tkaczuk zyskał dużą sympatię społeczności, a spójność i nieinwazyjność kampanii umożliwiła dotarcie do młodszej grupy docelowej, wprowadzając ją w świat gotowania.

Tradycyjnie warto zwrócić uwagę na działania w świecie Roblox. Wyjątkowo wyróżniła się kampania marki ING o nazwie „Zhakowany koncert w Roblox”, gdzie w wirtualnym mieście ING zbudowanym w Robloxie na koncercie Paliona pojawiło się 55 tysięcy fanów. Pierwszy polski koncert w Roblox był okazją do zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo w sieci. Dlatego koncert niespodziewanie został przerwany, a uczestnicy wydarzenia mogli doświadczyć symulacji cyberzagrożenia. Po zakończeniu koncertu jego uczestnicy mieli możliwość trenowania umiejętności radzenia sobie w „Mieście ING”, aby unikać takich zagrożeń.

Zmiany i trendy, które dominowały w influencer marketingu w 2023 r.

Przechodząc do zmian i trendów w influencer marketingu w mijającym roku 2023, warto zwrócić uwagę na serię skandali i upadek dawnych gwiazd internetu, szczególnie związanych z Pandora Gate. Te wydarzenia znacząco wpłynęły na postawę marketerów wobec wyboru influencerów do kampanii, stawiając na zgodność z normami społecznymi i dobrymi obyczajami.

Inwestycje w influencer marketing brandów alkoholowych uległy znacznemu spadkowi z powodu regulacji UIKOK dotyczących zakazu promocji napojów alkoholowych. Dodatkowo, angażowanie influencerów i celebrytów w kampanie związane z alkoholem spotyka się z rosnącym nieprzychylnym odbiorem.

Obserwujemy także zmniejszenie konsumpcji treści na YouTubie na rzecz krótszych form, takich jak TikTok czy Instagram, co skutkuje czasem ogromnymi spadkami zasięgów na platformie YouTube.

Wśród zauważalnych tendencji pojawia się również rosnące zainteresowanie polityką w internecie. Obrady Sejmu i transmisje live na YouTube, na kanale który osiągnął już ponad 600 000 subskrybentów, oraz kampanie wyborcze na platformach takich jak TikTok czy Instagram świadczą o tym, że polityka coraz bardziej przenika do przestrzeni online.

Wyzwania i zmiany czekające influencer marketing w 2024 r.

Patrząc w przyszłość, spodziewamy się, że rok 2024 przyniesie kontynuację zmian zapoczątkowanych w 2023 roku. Zasięgi influencerów przestaną być głównym kryterium wyboru, a agencje i marketerzy skupią się na promocji swoich usług i produktów wśród twórców o nieposzlakowanej reputacji. Regulacje prawne dotyczące współpracy z influencerami mogą również ulec dalszym modyfikacjom, szczególnie w kontekście rosnącego wpływu polityki w przestrzeni internetowej. Przewidujemy wzrost inwestycji w influencer marketing po okresie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, zwłaszcza wobec malejącej konsumpcji tradycyjnych mediów.

Wpływ i wykorzystanie AI w influencer marketingu w 2023 r. i jak może się to zmienić w nadchodzącym 2024

Jeśli chodzi o wpływ sztucznej inteligencji (AI) w influencer marketingu w mijającym roku 2023, obserwujemy dynamiczny rozwój tej technologii. Influencerzy coraz częściej wykorzystują AI jako narzędzie usprawniające produkcję treści. Prognozujemy, że w 2024 roku liczba influencerów korzystających z AI do postprodukcji i generowania treści będzie systematycznie wzrastać. Choć sztuczna inteligencja może być cennym wsparciem, pojawią się także wyzwania, takie jak prawa do wizerunku, konieczność oznaczania treści wygenerowanych przez AI oraz potrzeba regulacji mających na celu przeciwdziałanie deepfake’om. Mimo szybkiego rozwoju technologii, wierzymy, że ludzki element pozostanie kluczowy, i choć influencerzy generowani przez AI staną się bardziej powszechni, prawdziwi ludzie nadal będą odgrywać istotną rolę w tej dynamicznie ewoluującej dziedzinie.

Rafał Pajączek
head of digital marketing & social media, monday digital

3 najciekawsze kampanie i działania marek i firm w influencer marketingu w 2023 r.

Fenomenem stała się nieplanowana i darmowa kampania „Sejmflixa” – ponad pół miliona subów, milionowe wyświetlenia, nr 1 na karcie „na czasie” YouTubie. Zmiana rządu była bez wątpienia szczytowym momentem tej „kampanii” i spodziewam się, że to zainteresowanie za chwilę spadnie. Natomiast, jeśli od lat narzekamy, że młodzi nie interesują się polityką i nie głosują, to takie działania były strzałem w dziesiątkę, szczególnie tuż po wyborach z rekordową frekwencją.

W bliskiej mi kategorii gaming ciekawie wypadł Durex. W kolejnej odsłonie kampanii „Bez wymówek” promującej bezpieczny i odpowiedzialny seks, marka postanowiła dotrzeć do młodych odbiorców przez Discord. Na specjalnym serwerze każdy mógł uzyskać wsparcie i odpowiedź na pytania lub wątpliwości od grupy specjalistów. Całość na Twitchu promowali znani streamerzy i streamerki, którzy grając online, unikali wymówek dla niepowodzeń w rozgrywce i zachęcali widzów do „zabezpieczania sprzętu bez wymówek”.

Świeżość wniósł też projekt „Pepsi Space” na czele z Bedoesem. Marka oddała swoje przestrzenie reklamowe generacji Z, której przedstawiciele mogli wyrażać swoją unikalną perspektywę, przesyłając kreatywne zgłoszenia w kilku kategoriach. Najciekawsze prace wybrane przez ambasadorów trafiały na przestrzenie reklamowe wykupione przez Pepsi.

Zmiany i trendy, które dominowały w influencer marketingu w 2023 r.

Oznaczanie reklam! Wiele osób było sceptycznych, gdy UOKiK zapowiedział, że zacznie karać influencerów, argumentując, że „internetu nie da się tak łatwo uregulować”. A tu proszę – kilka szybkich serii wysokich kar i niemal wszyscy zaczęli (bardziej lub mniej czytelnie) oznaczać współprace hashthagiem #reklama lub podobnymi. To istotne nie tylko z prawnego punktu widzenia. W erze fake newsów to cegiełka dołożona do budowania wiarygodności przekazu i edukacji szczególnie młodszych użytkowników internetu.

Wyzwania i zmiany czekające influencer marketing w 2024 r.

Okrągły stół, diagnoza problemów, wdrożenie standardów i kar – o tym jest najgłośniej i z pewnością takie inicjatywy będą się pojawiały. Niestety, patologiczne zjawiska, o których usłyszeliśmy wiele w tym roku, zdarzają się od dawna i z pewnością nie znikną zupełnie. Ich negatywny wpływ możemy zmniejszyć jednak edukowaniem młodych ludzi o świecie cyfrowym na szeroką skalę.

Jeśli chodzi o samych influencerów, to „formaty reklamowe”, którymi najczęściej dysponują, zaczynają się wypalać. Recenzja, lokowanie, branding – zaczynamy je traktować jako naturalny element konsumowania treści. Mechanizm jest podobny jak w przypadku bloków reklamowych w trakcie filmu w kanałach TV – wiemy, że się pojawi, ale często nie zwracamy na niego uwagi, przełączamy się na inny program i za chwilę wracamy do filmu. Podobnie dzieje się w przypadku treści influencerskich – odbiorcy coraz częściej rozumieją, że twórca chce na nich zarabiać i coraz mniej zauważają przekaz marki. Dlatego, wyzwaniem dla influencerów, którzy chcą wyróżnić się na rynku, będą nie tylko zasięgi, ale też nowe, ciekawe dla ich odbiorców formy współpracy z markami.

Wpływ i wykorzystanie AI w influencer marketingu w 2023 r. i jak może się to zmienić w nadchodzącym 2024

Odmieniana przez wszystkie przypadki AI już teraz jest potężnym narzędziem i jej rola będzie rosła, ale (przynajmniej na razie) nie wywróciła stolika w influencer marketingu. Oczywiście, może usprawniać pracę na wielu frontach – researchu, pisania scenariuszy, tworzenia moodboardów, montażu filmów, generowania pomysłów czy zastępowania twórców realistycznym awatarem. Jednak śledząc współprace z influencerami, odnoszę wrażenie, że na razie więcej się o tym mówi, niż wykorzystuje w rzeczywistości.

Dużo bardziej sceptycznie patrzę na trend wirtualnych influencerów generowanych od podstaw przez AI, którzy, jak czytamy, potrafią zarabiać nawet 10 tysięcy euro miesięcznie na współpracach, choć nie istnieją w realnym świecie. Moim zdaniem, z perspektywy poważnej marki, współpraca z takim podmiotem jest w zasadzie bezwartościowa i nie niesie ze sobą ani grama autentyczności.

Dominika Maj
influencer specialist, Insignia

3 najciekawsze kampanie i działania marek i firm w influencer marketingu w 2023 r.

Kampania Alpro z Borysem Szycem i Kasią Nosowską: Szyc, znany z promowania burgerów McDonald’s, pokazywał, że nawet mięsożercy z łatwością mogą przejść na roślinną alternatywę. A Kasia Nosowska? Reklam w jej wykonaniu nie da się nie kochać.

Kampania marki Skyn: nowe podejście, odważne i wyróżniające się wideo twórców, które skupia się na tym, co najważniejsze – na bliskości. Od pierwszego ujrzenia efektów kampanii jestem nią zachwycona.

Kampania społeczna Zobacz człowieka: miała na celu przeciwdziałanie stygmatyzacji osób w kryzysie psychicznym. Wśród ambasadorów akcji znaleźli się Julia Wróblewska i Sebastian Karpiel-Bułecka, którzy podkreślali wagę świadomości na temat chorób psychicznych i walki ze stereotypami. Uważam, że takich kampanii powinno być jak najwięcej w social mediach i nie tylko.

Zmiany i trendy, które dominowały w influencer marketingu w 2023 r.

Dominacja Instagrama: Instagram wprowadzając na swoją platformę reelsy, trafił w dziesiątkę. TikTok wciąż jest niepewnym medium, którego przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Format krótkich wideo rewelacyjnie się sprawdza i raczej w najbliższej przyszłości to się nie zmieni.
Autentyczność i jakość treści: ten trend nie jest nowy, jednak bardzo mnie cieszy, że ciągle na swój sposób się wzmacnia. Coraz więcej twórców potrafi powiedzieć „nie” propozycji, która nie jest dla nich naturalna, za co prywatnie i zawodowo jestem im wdzięczna.

Współpraca z mikroinfluencerami: marki coraz częściej współpracują z mikroinfluencerami, którzy mają głębokie połączenie z ich wartościami i mogą tworzyć autentyczne treści. Choć znalezienie dobrego mikroifluencera też jest pewnym wyzwaniem – niektórzy z nich dla zaistnienia zrobią wszystko.

Sustainability: trend, który sprawia, że marki coraz częściej współpracują z influencerami, którzy promują zrównoważony rozwój i ekologiczne produkty.

Wyzwania gospodarcze: sytuacja gospodarcza spowodowała podnoszenie stawek przez influencerów oraz zmniejszenie wydatków firm na współpracę z twórcami.
Regulacje prawne: rosnące poparcie dla inicjatyw regulujących współpracę z influencerami, takich jak oznaczanie współprac reklamowych.

Wyzwania i zmiany czekające influencer marketing w 2024 r.

Bezpieczeństwo i prywatność: ochrona danych i transparentność nadal będą wyzwaniem, a marki będą musiały dostosować się do rosnących wymagań w zakresie prywatności.
Ad-Blocking: coraz większe wykorzystanie blokowania reklam przez konsumentów będzie wymagało od marek poszukiwania nowych kanałów i strategii, takich jak native advertising i live streamingi influencerów.

Ewolucja social commerce: mimo wyzwań związanych z zakupami na żywo, handel społecznościowy będzie nadal wpływał na strategie influencer marketingu.

Wpływ i wykorzystanie AI w influencer marketingu w 2023 r. i jak może się to zmienić w nadchodzącym 2024

W 2023 roku AI zaczęło odgrywać ważniejszą rolę w influencer marketingu. Problemem zaczynają być konta stworzone wyłącznie przy użyciu sztucznej inteligencji, które potrafią generować niemałe zyski. Wyzwaniem są także zgłoszenia konkursowe w znacznej mierze napisane przez AI.

Jest jednak masa plusów związana ze sztuczną inteligencją. Pomaga w analizie danych i dostosowywaniu treści do konkretnych odbiorców. Przyspiesza proces tworzenia grafik i wizualizacji dla Klientów. W 2024 roku można oczekiwać dalszego rozwoju tych technologii i zwiększenia ich wykorzystania. A jakie rozwiązania jeszcze się pojawią? To tylko czas pokaże.

Tu przeczytasz pozostałe części podsumowania roku 2023.