Roku Gin prezentuje pierwszy w Polsce Gin Pairing Guide. Ten inspirujący przewodnik towarzyszy Roku Gin – japońskiemu ginowi, który wyraża esencję japońskich pór roku. Dostępny bezpłatnie album, stworzony m.in. przez mistrza sztuki barmańskiej Mateusza Szuchnika, zaprasza czytelników do fascynującego świata Roku Gin oraz przybliża mistrzostwo japońskiego rzemiosła.
Słowo „Roku” – co w języku japońskim oznacza „sześć” – odnosi się do sześciu lokalnych roślin stosowanych przy komponowaniu Roku Gin. Tradycyjne japońskie składniki są związane z czterema porami roku w Kraju Kwitnącej Wiśni. Wiosenny akcent to liście i kwiaty kwitnącej wiśni (sakura), letni – liście japońskich herbat sencha i gyokuro, jesienny – aromatyczny pieprz Sanshō, a zimowy – cytrusowe owoce yuzu. Zebrane w pełni swojego sezonu są harmonijnie łączone przez japońskich rzemieślników Suntory Liquor Atelier w Osace, z niezwykłą precyzją i troską o detale, aby stworzyć delikatny i idealnie zbalansowany smak.
Efekt połączenia trzech filozofii
Japońska kuchnia jest zarówno wynikiem bogatej kultury, zakorzenionej w długiej tradycji i szacunku dla natury, jak i źródłem nieustającej inspiracji do nowych eksperymentów kulinarnych oraz pasji dodoskonalenia receptur. Nie ma tu miejsca na przypadkowość, wszystko jest ze sobą splecione, a każdy detal ma ogromne znaczenie, skrywając w sobie piękno. Roku Gin to produkt z głęboko zakorzenioną japońską duszą, oparty na trzech zasadach: Shun, Monozukuri oraz Omotenashi.
Monozukuri to połączenie słowa „mono”, oznaczającego „rzeczy i produkty”, oraz „zukuri” – terminu rozumianego jako „proces wytwarzania lub tworzenia”. Razem stanowią one esencję japońskiego dążenie do perfekcji, skrupulatnej dbałości o szczegóły i troski o jakość. Każdy składnik wykorzystywany do produkcji Roku Gin jest przygotowywany i traktowany w sposób, który uwydatnia jego najważniejsze cechy. Stosuje się cztery różne metody destylacji, aby w pełni wydobyć świeże aromaty ze wszystkich składników.
Każdy z sześciu botanicznych składników, które tworzą kompozycję Roku Gin, jest zbierany zgodnie z japońską koncepcją Shun. Oznacza to czerpanie pełni smaku i dojrzałości z każdego składnika w chwili, gdy osiąga on szczyt doskonałości.
Inspirując się japońską tradycją Omotenashi, która kładzie nacisk na gościnność, Roku Gin manifestuje wartości związane z dzieleniem się wyjątkowym produktem z bliskimi, celebrowaniem wspólnych chwil, budowaniem relacji i tworzeniem niezapomnianych doświadczeń.
„Roku Gin Pairing Guide” – niezwykła publikacja o sztuce łączenia
Gościnność, jako hołd oddawany docenianiu wspólnych chwil, oraz sztuka pairingu, czyli zestawiania dań i napojów, stanowią fundamenty wyjątkowego albumu, który prezentuje sześć potraw i sześć koktajli. Autorami „Roku Gin Pairing Guide” – pierwszego takiego przewodnika w Polsce są Małgosia Minta – pisarka, dziennikarka i podcasterka kulinarna oraz Mateusz Szuchnik – Whisky & Gin Brand Ambasador produktów Beam-Suntory. Twórcy tej publikacji wykorzystali swoją bogatą wiedzę kulinarną, wyobraźnię i pasję do odkrywania smaków i aromatów.
– Roku Gin to wyjątkowy trunek nasycony charakterem Japonii. Jest produkowany z szacunkiem dla tradycji rzemiosła, przyrody i kultury, jednocześnie wykraczając poza utarte schematy. Stał się dla nas inspiracją do stworzenia autorskich kompozycji koktajlowych, które później zestawiliśmy z wykwintnymi daniami fine dining. Subtelne smaki morza, luksusowy street food czy też uzależniający deser – zawsze w towarzystwie koktajlu. Inspiracją dla każdej z tych kompozycji jest jeden z naturalnych składników, które tworzą niepowtarzalny bukiet Roku Gin – mówi Mateusz Szuchnik, współautor przewodnika.
Książka dostępna jest w formie bezpłatnego e-booka do pobrania na stronie internetowej: www.rokugin.pl
Japońska precyzja
Skrupulatna dbałość o szczegóły rozciąga się również na butelkę i etykietę, które zostały starannie zaprojektowane, aby odzwierciedlać japońskie poczucia estetyki i piękna. Butelka ma heksagonalny kształt i przez delikatne tłoczenie przedstawia każdą z japońskich roślin botanicznych, tworzących unikatowy smak Roku Gin. Na etykiecie, wykonanej z tradycyjnego papieru washi i ozdobionej subtelnymi złotymi akcentami, znajduje się japoński znak kanji oznaczający cyfrę sześć.
– Jesteśmy podekscytowani możliwością podzielenia się tym wyjątkowym przewodnikiem. Wierzymy, że dla miłośników rzemieślniczych alkoholi, jak i kuchni inspirowanej Japonią, „Roku Gin Pairing Guide” będzie doskonałą okazją do ekscytującego odkrywania nowych aromatycznych doznań. Ta publikacja nie tylko wprowadzi każdego w fascynujący świat Roku Gin, ale także zaprezentuje sześć autorskich potraw i koktajli. Harmonijny gin o jedwabistej konsystencji i niezwykle koktajlowym charakterze zabierze każdego w niezapomnianą podróż smakową. Gwarantem jego jakości jest Suntory Liquor Atelier z Osaki, która zdobyła reputację jednego z najbardziej uznanych producentów napojów spirytusowych w Japonii, a jej pasja do doskonalenia sztuki wytwarzania ginu trwa już od 1936 roku – dodaje Mateusz Szuchnik, Whisky & Gin Brand Ambasador produktów Beam-Suntory.