11 stycznia br. odbyło się niezwykłe wydarzenie, zainspirowane wieloletnią działalnością Marcina Szczeliny, redaktora naczelnego magazynu Architecture SNOB i zorganizowane przez NOKE Architects oraz Olę Niepsuj. Znamienici goście ze środowiska artystów, grafików, projektantów i twórców wykorzystali swe potencjały i wyobraźnie tworząc cykl linorytów, które zostaną zlicytowane w ramach aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Warsztaty kreatywne „tête-à-tête” odbyły się w czwartek 11 stycznia na Mysiej 3, a poprowadziła je rysowniczka i kuratorka części artystycznej wydarzenia, Ola Niepsuj. Wśród ponad 30 zaproszonych do współpracy twórczyń i twórców znalazły się między innymi takie osoby, jak Katarzyna Baumiller, Malwina Konopacka, Zofia Wyganowska, ZBIOK, Bovska, Edgar Bąk, czy Michał Loba.
Do tej utalentowanej grupy twórców dołączyła Paulina Shacalis, dyrektor zarządzająca i kreatywna marki OMNIRES – partnera wydarzenia. Paulina to projektantka produktu, strateżka, wizjonerka. Odpowiada za strategię marki oraz wzornictwo, a zaprojektowane przez nią kolekcje zdobyły już uznanie w krajowych i międzynarodowych konkursach, takich jak Red Dot Design Award, German Design Award, Must Have, czy Dobry Wzór. Swoje projekty traktuje jako formę twórczości artystycznej, pamięta jednak o funkcjonalności i cyklu życia produktu. Poparcie dla projektu „NOKE i Przyjaciele grają dla WOŚP” stanowiło zatem naturalny krok, łącząc bliskie marce elementy sztuki oraz działalność charytatywną.
Temat przewodni warsztatu – „tête-à-tête” – to termin, który jest swego rodzaju refleksją nad bliskim spotkaniem we dwoje, a dalej metaforą spotkania twórczego przy stole. Zebrane osoby, pod okiem Oli Niepsuj, stworzyły swoje prace w technice linorytu, która wymaga wykorzystania specjalnych narzędzi do wycięcia wzoru na płytce linoleum, by później pokryć ją farbą i odcisnąć na powierzchni papieru. W ten sposób powstaje grafika, którą po wyschnięciu można jeszcze poddać ręcznej korekcie.
W swojej interpretacji tematu „tête-à-tête”, Paulina Shacalis z OMNIRES stworzyła wariację na temat współpracy prezentując dwie dłonie w uścisku. To symboliczne przedstawienie wyraża pomoc, zaufanie do drugiej osoby, a jednocześnie subtelnie ujmuje pewną kruchość i delikatność.
– Warsztat organizowany przez NOKE był dla mnie ważnym spotkaniem z inspirującą grupą ludzi, która ma wiele do powiedzenia na polu ekspresji artystycznej. Tym bardziej cieszy mnie udział w tym wydarzeniu, bo cel naszego spotkania był szczytny – mówi Paulina Shacalis, Studio OMNIRES.
Wszystkie prace powstałe podczas wspólnych warsztatów zostały oprawione i przekazane na aukcję charytatywną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zorganizowaną pod okiem Marcina Szczeliny, redaktora naczelnego magazynu Architecture Snob. Stworzone linoryty licytować można na oficjalnej stronie WOŚP aż do finału 28 stycznia 2024 r., a fundusze zasilą konto fundacji, która już 32 raz organizuje wielką zbiórkę pieniędzy, w tym roku skupiając się na oddechu oraz płucach dzieci i dorosłych po pandemii.