Panattoni i Fundacja Roberta Dobrzyckiego kontynuują mecenat nad Nagrodą Literacką Nike

Po ubiegłorocznym zaangażowaniu w roli mecenasów strategicznych firma Panattoni oraz Fundacja Roberta Dobrzyckiego ogłaszają kontynuację wsparcia kolejnej edycji Nagrody Literackiej Nike, najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce.

Nagroda Literacka Nike, przyznawana od 1997 roku przez Fundację Nagrody Literackiej Nike i „Gazetę Wyborczą”, honoruje najwybitniejszą książkę roku napisaną w języku polskim. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się między innymi: Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk czy Mariusz Szczygieł. 

Panattoni to lider w branży nieruchomości przemysłowych. Misją Fundacji Roberta Dobrzyckiego jest wspieranie pozytywnego, nowoczesnego wizerunku Polski w kraju i za granicą.

Wierzymy, że wzajemne związki między biznesem a kulturą są kluczowe dla budowania nowoczesnego, opartego na wartościach społeczeństwa. Kontynuacja mecenatu nad Nike wspiera twórców, którzy opowiadają światu o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy – mówi Robert Dobrzycki, prezes i współwłaściciel Panattoni w Europie, Indiach i na Bliskim Wschodzie. 

Zarówno Panattoni, jak i Fundacja Roberta Dobrzyckiego przywiązują dużą wagę do wspierania polskiej kultury, literatury i dorobku narodowego. Wierzą, że promocja polskiej twórczości stanowi istotny element budowania silnej tożsamości Polski.

Polska to kraj pełen możliwości, innowacji i inspirujących ludzi. Inwestycja w kulturę to inwestycja w markę Polski. Wspierając Nike, wzmacniamy kapitał kreatywny kraju – podkreśla Malwina Pawłowska, dyrektorka Fundacji Roberta Dobrzyckiego.

„Znaczenie Nike” jest wyjątkowe – ta najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Polsce nie tylko kształtuje rynek wydawniczy, ale także wpływa na wybory czytelnicze Polek i Polaków, inspiruje ich, zaciekawia światem. Tacy mecenasi jak Panattoni i Fundacja Roberta Dobrzyckiego doskonale rozumieją, że w świecie zalewanym informacyjnym chaosem, którym karmią nas algorytmy, to właśnie kontakt z prawdziwą literaturą tworzy w nas podstawę ludzkiej kreatywności i intelektualnej odwagi w każdej dziedzinie. To przekonanie towarzyszyło nam już 29 lat temu, kiedy „Gazeta Wyborcza” powoływała do życia Nike. Dlatego bardzo cieszymy się i doceniamy fakt, że są z nami partnerzy, którzy podzielają ten pogląd i podobnie jak my patrzą na świat – mówi Wojciech Bartkowiak, prezes „Gazety Wyborczej”.

Poniżej pełna lista 20 nominowanych książek do Nagrody Literackiej Nike 2025 (kolejność alfabetyczna wg autorów):

  1. Agnieszka Dauksza, „Ludzie nieznaczni”, esej, wyd. Karakter
  2. Beata Guczalska, „Konrad Swinarski. Biografia ukryta”, biografia, wyd. Wydawnictwo Literackie
  3. Magdalena Grzebałkowska, „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”, biografia, wyd. Znak
  4. Urszula Honek, „Poltergeist”, poezja, wyd. Warstwy
  5. Mariusz Grzebalski, „Tylko kanarek widział”, poezja, wyd. Warstwy
  6. Ignacy Karpowicz, „Ludzie z nieba”, powieść, wyd. Wydawnictwo Literackie
  7. Eliza Kącka, „Wczoraj byłaś zła na zielono”, esej, wyd. Karakter
  8. Kora Tea Kowalska, „Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy”, esej, wyd. Karakter
  9. Weronika Kostyrko, „Róża Luksemburg. Domem moim jest cały świat”, biografia, wyd. Marginesy
  10. Hanna Krall, „Jedenaście”, reportaż, wyd. a5
  11. Jul Łyskawa, „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców”, powieść, wyd. Czarne
  12. Dorota Masłowska, „Magiczna rana”, opowiadania, wyd. Karakter
  13. Sonia Nowacka, “Saros”, poezja, wyd. Convivo
  14. Mateusz Pakuła, „Skóra po dziadku”, powieść, wyd. Wydawnictwo Agora
  15. Maria Poprzęcka, „Śmierć przed obrazem”, esej, wyd. słowo/obraz terytoria
  16. Aneta Prymaka-Oniszk, „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”, reportaż, wyd. Czarne
  17. Tomasz Różycki, „Hulanki i swawole”, poezja, wyd. a5
  18. Paweł Sołtys, „Sierpień”, opowiadania, wyd. Czarne
  19. Piotr Sommer, „Środki do pielęgnacji chmur”, proza, wyd. WBPCiAK
  20. Andrzej Stasiuk, „Rzeka dzieciństwa”, esej, wyd. Czarne

We wrześniu poznamy siedmiu finalistów, a zwycięzcę jury wskaże w pierwszą niedzielę października. Laureat otrzyma statuetkę autorstwa Gustawa Zemły oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł.   

Panattoni i Fundacja Roberta Dobrzyckiego z radością wspierają tę prestiżową inicjatywę, promującą polską literaturę i twórczość, oraz zachęcają do śledzenia kolejnych etapów konkursu.