Po ubiegłorocznym zaangażowaniu w roli mecenasów strategicznych firma Panattoni oraz Fundacja Roberta Dobrzyckiego ogłaszają kontynuację wsparcia kolejnej edycji Nagrody Literackiej Nike, najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce.
Nagroda Literacka Nike, przyznawana od 1997 roku przez Fundację Nagrody Literackiej Nike i „Gazetę Wyborczą”, honoruje najwybitniejszą książkę roku napisaną w języku polskim. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się między innymi: Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk czy Mariusz Szczygieł.
Panattoni to lider w branży nieruchomości przemysłowych. Misją Fundacji Roberta Dobrzyckiego jest wspieranie pozytywnego, nowoczesnego wizerunku Polski w kraju i za granicą.
– Wierzymy, że wzajemne związki między biznesem a kulturą są kluczowe dla budowania nowoczesnego, opartego na wartościach społeczeństwa. Kontynuacja mecenatu nad Nike wspiera twórców, którzy opowiadają światu o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy – mówi Robert Dobrzycki, prezes i współwłaściciel Panattoni w Europie, Indiach i na Bliskim Wschodzie.
Zarówno Panattoni, jak i Fundacja Roberta Dobrzyckiego przywiązują dużą wagę do wspierania polskiej kultury, literatury i dorobku narodowego. Wierzą, że promocja polskiej twórczości stanowi istotny element budowania silnej tożsamości Polski.
– Polska to kraj pełen możliwości, innowacji i inspirujących ludzi. Inwestycja w kulturę to inwestycja w markę Polski. Wspierając Nike, wzmacniamy kapitał kreatywny kraju – podkreśla Malwina Pawłowska, dyrektorka Fundacji Roberta Dobrzyckiego.
– „Znaczenie Nike” jest wyjątkowe – ta najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Polsce nie tylko kształtuje rynek wydawniczy, ale także wpływa na wybory czytelnicze Polek i Polaków, inspiruje ich, zaciekawia światem. Tacy mecenasi jak Panattoni i Fundacja Roberta Dobrzyckiego doskonale rozumieją, że w świecie zalewanym informacyjnym chaosem, którym karmią nas algorytmy, to właśnie kontakt z prawdziwą literaturą tworzy w nas podstawę ludzkiej kreatywności i intelektualnej odwagi w każdej dziedzinie. To przekonanie towarzyszyło nam już 29 lat temu, kiedy „Gazeta Wyborcza” powoływała do życia Nike. Dlatego bardzo cieszymy się i doceniamy fakt, że są z nami partnerzy, którzy podzielają ten pogląd i podobnie jak my patrzą na świat – mówi Wojciech Bartkowiak, prezes „Gazety Wyborczej”.
Poniżej pełna lista 20 nominowanych książek do Nagrody Literackiej Nike 2025 (kolejność alfabetyczna wg autorów):
- Agnieszka Dauksza, „Ludzie nieznaczni”, esej, wyd. Karakter
- Beata Guczalska, „Konrad Swinarski. Biografia ukryta”, biografia, wyd. Wydawnictwo Literackie
- Magdalena Grzebałkowska, „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”, biografia, wyd. Znak
- Urszula Honek, „Poltergeist”, poezja, wyd. Warstwy
- Mariusz Grzebalski, „Tylko kanarek widział”, poezja, wyd. Warstwy
- Ignacy Karpowicz, „Ludzie z nieba”, powieść, wyd. Wydawnictwo Literackie
- Eliza Kącka, „Wczoraj byłaś zła na zielono”, esej, wyd. Karakter
- Kora Tea Kowalska, „Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy”, esej, wyd. Karakter
- Weronika Kostyrko, „Róża Luksemburg. Domem moim jest cały świat”, biografia, wyd. Marginesy
- Hanna Krall, „Jedenaście”, reportaż, wyd. a5
- Jul Łyskawa, „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców”, powieść, wyd. Czarne
- Dorota Masłowska, „Magiczna rana”, opowiadania, wyd. Karakter
- Sonia Nowacka, “Saros”, poezja, wyd. Convivo
- Mateusz Pakuła, „Skóra po dziadku”, powieść, wyd. Wydawnictwo Agora
- Maria Poprzęcka, „Śmierć przed obrazem”, esej, wyd. słowo/obraz terytoria
- Aneta Prymaka-Oniszk, „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”, reportaż, wyd. Czarne
- Tomasz Różycki, „Hulanki i swawole”, poezja, wyd. a5
- Paweł Sołtys, „Sierpień”, opowiadania, wyd. Czarne
- Piotr Sommer, „Środki do pielęgnacji chmur”, proza, wyd. WBPCiAK
- Andrzej Stasiuk, „Rzeka dzieciństwa”, esej, wyd. Czarne
We wrześniu poznamy siedmiu finalistów, a zwycięzcę jury wskaże w pierwszą niedzielę października. Laureat otrzyma statuetkę autorstwa Gustawa Zemły oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł.
Panattoni i Fundacja Roberta Dobrzyckiego z radością wspierają tę prestiżową inicjatywę, promującą polską literaturę i twórczość, oraz zachęcają do śledzenia kolejnych etapów konkursu.