Według tegorocznego raportu Media Reactions opracowanego przez Kantar TikTok jest obecnie najbardziej efektywną i innowacyjną platformą cyfrową, z której można korzystać do kampanii reklamowych. W 2025 roku marketerzy planują zainwestować na niej jeszcze większe budżety. Eksperci TikToka opowiedzieli, co powinny zrobić marki, żeby zaistnieć na platformie w tym roku i jak efektywnie mierzyć wyniki kampanii reklamowych.
TikTok to nie tylko rozrywka – co drugi użytkownik przyznaje, że dowiedział się o nowym produkcie lub usłudze dzięki sekcji „Dla Ciebie”*. Co więcej, 58% z nich kupiło przedmiot, o którym dowiedziało się z aplikacji**. Nic dziwnego, że TikTok staje się nieodłącznym elementem strategii marketingowej firm – od kluczowych graczy na rynku po przedsiębiorstwa z sektora MŚP.
– Marketerzy przekonali się, że komunikacja na TikToku jest efektywna. Kiedy raz spróbują, zostają na dłużej. Z naszych badań wynika, że 61% wszystkich użytkowników choć raz dokonało zakupu bezpośrednio poprzez platformę lub online po obejrzeniu reklamy na TikToku, a 65% użytkowników prawdopodobnie kupi w przyszłości produkt, który tam zobaczyli – mówi Jakub Klimczyk, head of ecommerce, Central Europe TikTok.
Nie stać Cię na bycie nudnym
W dzisiejszym natłoku informacji przyciągnięcie uwagi odbiorcy to pierwszy krok do sukcesu. Angażujące i kreatywne kampanie na platformach cyfrowych mogą być nawet o 67% bardziej skuteczne w osiąganiu celów biznesowych***.
– Użytkownicy TikToka oglądają wideo w formacie pełnoekranowym, najczęściej z włączonym dźwiękiem. Nic nie zakłóca percepcji, nic nie przeszkadza w odbiorze, również gdy na ekranie pojawia się reklama. Nasz silnik rekomendacyjny sprawia, że treści są dobrane precyzyjnie do profilu użytkowników, nie trafiają do nich materiały nierelewantne. Dzięki temu uwaga oglądających jest nierozproszona, a to z kolei oznacza lepszą zapamiętywalność reklam i responsywność wobec nich – dodaje Klimczyk.
Z drugiej strony, TikTok umożliwia również użytkownikom proste pomijanie materiałów, które nie wzbudziły ich zainteresowania. Dlatego, podczas projektowania reklam na TikToka trzeba pamiętać o odpowiednim storytellingu.
– Budowanie historii w przekazach reklamowych skutkuje wydłużeniem czasu oglądania o 16%, a wykorzystanie trendów z aplikacji o 14%. Aby zwrócić uwagę odbiorców, marki muszą pozostać autentyczne i bardzo kreatywne – mówi Callum Smith, marketing strategy lead – creativity, TikTok.
Kreatywność, idea i insight to więc esencja efektywnej komunikacji marketingowej i nieodłączny element skutecznej obecności na TikToku.
Kreatywne treści z pomocą narzędzi
Projektowanie pomysłowych materiałów to więc podstawa sukcesu reklamowego na TikToku. Treści muszą nie tylko być interesujące, ale również odpowiadać na potrzeby odbiorców i korzystać z popularnych trendów. Na szczęście dla marketerów, TikTok udostępnia narzędzia, które ułatwiają tworzenie i optymalizację treści. Jednym z nich jest Symphony Assistant wspierająca proces produkcji kreatywnej – miejsce, gdzie reklamodawcy mogą współpracować z ekspertami, aby tworzyć lepsze kampanie.
Ponadto, marketerzy mają dostęp do TikTok Creative Assistant opartego na sztucznej inteligencji, który analizuje treści i sugeruje twórców do współpracy, co może znacząco usprawnić proces produkcji i dostosowania kampanii do grupy docelowej.
Jak mierzyć efekty reklam na TikToku? 4 sprawdzone sposoby
Jak pokazują wewnętrzne badania TikToka Post Purchase Survey, aż 79% konwersji, które użytkownicy przypisują TikTokowi, nie jest poprawnie rejestrowanych przez marketerów korzystających z tradycyjnych modeli atrybucji, takich jak model ostatniego kliknięcia.
– Paradygmat ostatniego kliknięcia to relikt przeszłości, nieprzystający do dzisiejszych realiów, w tym fragmentaryzacji rynku i o wiele bardziej złożonych ścieżek konsumenckich. Reklamodawcy mogą źle przypisać sukces do poszczególnych punktów styku, a w rezultacie nieefektywnie wydawać pieniądze. Muszą zmienić podejście i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak inaczej mierzyć efektywność, by zobaczyć wszystkie źródła sprzedaży i ich rzeczywisty na nią wpływ – komentuje Jakub Klimczyk.
Aby uniknąć takich błędów, warto zastosować w 2025 roku model mierzenia kampanii oparty na czterech filtrach:
- Pierwszy to połączenie danych klienta z danymi platformy. Im szerszy zakres połączymy, tym lepsza będzie analiza wyników. Najlepsze efekty przynosi model server-to-server poprzez przeznaczone tylko do tego API.
- Drugi to badanie inkrementalności danej reklamy metodą naukową, która pozwala zrozumieć, czy miała ona faktyczny wpływ na wzrost sprzedaży bądź innego parametru.
- Trzeci to synergia mediów, w której marketerzy uwzględniać nie tylko kliknięcia, ale także wyświetlenia i inne formy interakcji z reklamą.
- Czwarty to kalibracja. Proces mierzenia efektywności powinien być ciągły i adaptacyjny. Umożliwia to analizowanie wniosków z wcześniejszych kampanii oraz wprowadzanie poprawek w czasie rzeczywistym. Ważne jest również korzystanie z maszynowego uczenia się, aby kampanie stawały się coraz bardziej skuteczne.
– Warto podkreślić, że według badań TikToka, aż 58% użytkowników aplikacji nie klika bezpośrednio w link przypisany do reklamy produku lub usługi na platformie. Zazwyczaj przewijają feed dalej, a dopiero po wyjściu z aplikacji szukają informacji o produkcie, który wcześniej zobaczyli. Biorąc to pod uwagę, warto stosować szereg narzędzi do poprawnego śledzenia ścieżek zakupowych i efektywności reklam na TikToku – dodaje William Asplund, measurement partner, TikTok.
* Consumer research by Accenture Song, 2023
** Ipsos, Unlocking Culture in Europe, 2023
*** Triple Opportunity of Attention, Ad Council, Australia 2023
**** „Marketers Underuse Ad Experiments. That’s a Big Mistake”, Julian Runge, hbr.org/2020/10/marketers-underuse-ad-experiments-thats-a-big-mistake, 2020