Meta wprowadzi płatne subskrypcje na Facebooku i Instagramie

fot. Unsplash.com

Facebook i Instagram do tej pory były bezpłatne, jednak w najbliższym czasie może się to zmienić. Meta planuje bowiem wprowadzenie płatnych subskrypcji dla użytkowników z Europy.

Jak donosi The Wall Street Journal, Meta w najbliższym czasie może wprowadzić płatne subskrypcje na Facebooku i Instagramie w Europie. Subkrypcje te umożliwiałyby użytkownikom dostęp do serwisu bez reklam. Natomiast osoby, które nie będą skłonne zapłacić, aby korzystać z platform, będą musiały zaakceptować śledzenie ich przez algorytmy i zgodzić się na otrzymywanie spersonalizowanych reklam.

Chociaż Meta nie podała jeszcze dokładnych cen, opłata za korzystanie z Instagrama lub Facebooka na urządzeniu mobilnym najprawdopodobniej wyniesie około 14 dolarów miesięcznie, natomiast na desktopie 10 dolarów. Za dostęp do Facebooka i Instagrama na komputerze stacjonarnym cena miałaby wynieść około 17 dolarów. Dodatkowe informacje wskazują, że cena może być zróżnicowana w zależności od sposobu korzystania z serwisów, w tym ilości kont i urządzeń.

W kontekście rosnących nacisków regulacyjnych w Unii Europejskiej, Meta podejmuje kroki, by dostosować swoje działania. Planowane zmiany są bezpośrednią odpowiedzią na regulacje UE związane ze spesronalizowanymi reklamami kierowanymi do użytkowników. To także reakcja na grzywnę w wysokości 390 mln euro nałożoną przez Irlandzkiego Komisarza ds. Ochrony Danych.

Jak podaje The Wall Street Journal, wprowadzenie płatnej subskrypcji jest planowane na najbliższe tygodnie.