Marka materacy Emma zorganizowała koncert promujący płytę z muzyką ułatwiającą zasypianie

fot. mat. prasowe

Według badań zrealizowanych przez markę Emma, 1 na 3 osoby ma regularne problemy z zasypianiem. Muzyka może być skutecznym narzędziem wspomagającym ten proces. By zwrócić uwagę na problemy ze snem w Hansa Studios w Berlinie powstał album zawierający utwory do zasypiania. W trakcie koncertu promującego album więcej niż połowa uczestników zasnęła podczas wydarzenia.

Inicjatywa promująca muzykę ułatwiającą zasypianie była związana ze Światowym Dniem Snu, a koncert odbył się w Berlinie. Wydarzenie nawiązywało do problemu bezsenności. W toku zleconych badań eksperci od snu marki EMMA dostrzegli pogłębiający się problem bezsenności wśród uczestników. Dlatego za zadanie postawili sobie stworzenie albumu z muzyką do snu. Utwory na płycie są poddane specjalnej selekcji i dobrane do potrzeb osób deklarujących problemy z zasypianiem.

Album „Scores of Sleep” to kompilacja 11 utworów oparta na wnioskach badaczy z Danii*, dostępna na platformie Spotify. Kompozycje zawierają kluczowe elementy muzyczne oraz charakterystyczne cechy muzyki relaksacyjnej. Są instrumentalne, pozbawione śpiewu i nie generują intensywnych emocji.

Podczas Koncertu Snu swoją twórczość zaprezentowali wyjątkowi artyści: Torben Brüggemann (fortepian, kompozycje), Kaiser Quartet (instrumenty strunowe) oraz Rosbeh (DJ), a całe wydarzenie miało miejsce w kultowych Hansa Studios w Berlinie, gdzie swoje utwory nagrywał także David Bowie. Publiczność delektowała się delikatną muzyką akustyczną, odpoczywając na wygodnych łóżkach Emma, otulona przytulnymi poduszkami i kocami, w miękkim, stonowanym świetle. Aż 59% uczestników Koncertu Snu zdołało zasnąć podczas występu.

Zarówno album „Scores of Sleep”, jak i Koncert Snu Emma mają swoje źródło w badaniach nad snem, a ich celem jest szukanie sposobów na problemy z zasypianiem. Według badaczki snu, Angeliki Kondinskiej, jednej z prelegentek na wydarzeniu, jedna na trzy osoby ma regularne trudności z zasypianiem. Podkreśliła, że muzyka jest potężnym narzędziem wspomagającym sen, które jest skuteczne, łatwo dostępne i pozbawione niepożądanych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do leków czy alkoholu.

Wiemy, że może istnieć pewne napięcie związane z uzyskaniem dobrego snu. Jednak istnieją proste i skuteczne rozwiązania, które poprawiają jakość ogólnego samopoczucia i doświadczenia ze snem. Zagłębiliśmy się w naukę relaksującej muzyki do snu i zastosowaliśmy ją podczas komponowania albumu „Scores of Sleep” – powiedziała Kondinska.

Poprzez Koncert Snu Emma, chcieliśmy zaoferować naszym gościom unikalne doświadczenie i pomóc im oderwać się od stresów codziennego życia. Chcieliśmy, by po wyjściu z sali czuli się zrelaksowani i naładowani pozytywną energią. By zwiększyć ich odczuwanie muzyki dodaliśmy specjalistyczne oświetlenie, produkty do snu i koktajle bezalkoholowe. Cieszymy się, że „Scores of Sleep” jest teraz dostępny na Spotify i każdy może przesłuchać album za darmo – dodała Kondinska.

Dla Philippa, filmowca z Berlina i uczestnika takiego wydarzenia po raz pierwszy, koncert pozostawił trwałe wrażenie: „Koncert Snu Emma był wspaniałym doświadczeniem, które poleciłbym każdemu. Dzięki muzyce na żywo i przyćmionemu oświetleniu, udało mi się zrelaksować i wyłączyć się w bardzo krótkim czasie. Będę kontynuować słuchanie albumu do snu w domu, kiedy będę mieć problemy ze snem.

Po Koncercie Snu Emma wszystkie produkty używane podczas wydarzenia zostały przekazane lokalnej organizacji charytatywnej w Berlinie, która dostarcza potrzebującym używane meble.

*“The audio features of sleep music: Universal and subgroup characteristics”: Rebecca Jane Scarratt, Ole Adrian Heggli, Peter Vuust, Kira Vibe Jespersen. University of Aarhus, The Royal Academy of Music Aarhus/Aalborg. 01/2023, PLOS One. doi.org/10.1371/journal.pone.0278813