Książka Jeanine W. Turner „Obecność społeczna” już dostępna w księgarniach

fot. mat. prasowe

Czy zdarzyło ci się kiedyś uczestniczyć w telekonferencji i jednocześnie do kogoś pisać? A może brałeś udział w spotkaniu online i w tym samym czasie sprawdzałeś skrzynkę e-mailową? Nie zerkasz przypadkiem na telefon, czytając te słowa? Jeśli tak, jesteś multikomunikatorem – tak jak większość z ludzi na całym świecie. Jak wykorzystywać tę umiejętność w życiu codziennym i w pracy, ale też jak nie dać smartfonowi zawładnąć twoim życiem dowiesz się z książki „Obecność społeczna” Jeanine W. Turner.

Multikomunikacja pojawiła się wraz z narodzinami smartfona. Wszechobecność tego urządzenia mobilnego oznacza, że większość z nas bez przerwy ma przy sobie narzędzie, dzięki któremu jesteśmy zawsze i wszędzie dostępni.

Telefon nie potrzebuje już kabla, który fizycznie ograniczał przestrzeń, a jednocześnie umożliwia nam dostęp do skrzynki e-mailowej, wiadomości tekstowych i aktualizacji w mediach społecznościowych. Przy tak dużej liczbie mechanizmów komunikacji zarówno synchronicznej (odbywającej się w tym samym momencie), jak i asynchronicznej (odbywającej się w różnych momentach), wzrosło prawdopodobieństwo, że jedna prowadzona przez nas rozmowa zostanie zakłócona przez inną. Kusząca stała się też możliwość odwrócenia uwagi i rozpoczęcia nowej rozmowy, kiedy zaczynamy się nudzić albo tracimy zainteresowanie bieżącą konwersacją –  mówi badaczka Jeanine W. Turner, autorka książki „Obecność społeczna” wydanej właśnie przez PWN.

Turner zwraca uwagę, że po uzyskaniu dostępu do technologii, która pozwala nawiązać kontakt z każdym, wszędzie i zawsze, użytkownicy musieli zdecydować, gdzie chcą być społecznie obecni. Technologie cyfrowe pozwalają nam poczuć się tak, jakbyśmy byli obecni w wielu środowiskach na raz. Badania wskazują jednak, że prawdziwa wielozadaniowość, a tym bardziej multikomunikacja, nie jest możliwa*.

Podzielna uwaga może powodować, że odbiorcy stracą zainteresowanie. Urządzenia cyfrowe nie są oczywiście jedyną przyczyną braku zainteresowania odbiorców. Od niepamiętnych czasów uczniowie udawali, że uważają na lekcjach. Już na etapie przedszkolnych zabaw w kółeczku przez wzgląd na szacunek do wychowawczyni uczymy się patrzeć na nią i zachowywać w taki sposób, żeby robić wrażenie zainteresowanych tym, co mówi. Tak naprawdę niekoniecznie poświęcamy jej uwagę, zajęci myśleniem o zupełnie innych rzeczach. Sygnały niewerbalne najprawdopodobniej sugerują jednak, że słuchamy z uwagą – tłumaczy ten mechanizm Jeannine W. Turner.

Codzienna komunikacja w domu i pracy staje się wyzwaniem – coraz trudniej nam pozyskać uwagę naszych odbiorców i sprawić, aby nas usłyszeli i zrozumieli. Jeanine W. Turner, korzystając z prowadzonych przez piętnaście lat badań, wywiadów oraz doświadczenia dydaktycznego zdobytego podczas zajęć ze studentami i menadżerami, stworzyła model zarządzania obecnością w pracy i w domu. W książce „Obecność społeczna” Turner analizuje cztery podstawowe formy komunikacji i wskazuje, kiedy i gdzie stosować każdą z nich, tak aby jak najlepiej dysponować swoją uwagą, a także zarządzać uwagą innych.

 Z książki dowiesz się między innymi:

  • Czy powinniśmy prosić o odłożenie urządzeń mobilnych podczas wspólnych posiłków?
  • Jak zadbać o skuteczną wymianę informacji w świecie przepełnionym przytłaczającą ilością treści?
  • I co możemy zrobić, kiedy komunikacja zawodowa toczy się nieprzerwanie całą dobę?

Na końcu każdego rozdziału znajdują się ćwiczenia i pytania do refleksji, które pozwalają czytelnikom dokładnie przeanalizować swoje decyzje komunikacyjne w relacjach zawodowych i osobistych.

Książka dostępna jest w formie drukowanej i elektronicznej w księgarni internetowej PWN oraz w innych księgarniach internetowych i stacjonarnych.

*C. Kubu, A. Machado, The Science Is Clear: Why Multitasking Doesn’t Work: We Really Can’t Do Two Things at Once, „Cleveland Clinic: Brain and Spine”, 1 lipca 2017 r., health.clevelandclinic.org/science-clear-multitaskingdoesnt-work/