KMPG – perspektywy CFO na 2025 rok: 41% dyrektorów finansowych wskazuje cyfryzację i automatyzację jako kluczowe szanse biznesowe

fot. KPMG – Perspektywy CFO na 2025 rok

Transformacja cyfrowa, automatyzacja procesów oraz zrównoważony rozwój – to główne czynniki kształtujące przyszłość firm w 2025 roku, zdaniem dyrektorów finansowych w Polsce, którzy wzięli udział w badaniu do raportu KPMG i ACCA pt. „Nowoczesny CFO w transformującej się firmie”. Zmieniające się otoczenie geopolityczne, dynamiczna sytuacja gospodarcza i nowe regulacje prawne będą stawiały przed przedsiębiorstwami wyzwania i szanse. 41% respondentów zwraca uwagę na automatyzację procesów finansowych (w tym blockchain, chmurę obliczeniową) jako obszary o największym potencjale. Jednocześnie CFO są bardziej skłonni myśleć o regulacjach ESG jak o szansie biznesowej niż jak o wyzwaniu (35% w porównaniu do 24% badanych).

2025 rok to czas, w którym transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju będzie wymagała od liderów sektora finansowego głębokiego zrozumienia aspektów ESG. Zaledwie 6% CFO, którzy wzięli udział w badaniu wskazuje przepisy dotyczące raportowania niefinansowego jako najważniejsze wyzwanie regulacyjne, ale największą trudnością w tym obszarze jest zapewnienie dokładności i przejrzystości danych. Z kolei 35% CFO widzi w regulacjach ESG szansę biznesową, a nie wyzwanie, doceniając korzyści związane z poprawą zarządzania ryzykiem, zwiększeniem atrakcyjności dla inwestorów oraz poprawą reputacji firmy.

Transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju wymaga od liderów sektora finansowego głębokiego zrozumienia znaczenia ESG jako czynnika napędzającego długoterminową wartość. To właśnie włączenie aspektów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego do strategii i operacji biznesowych stanowi klucz do budowania konkurencyjności w zmieniających się warunkach rynkowych. W tym kontekście CFO, we współpracy z liderami ESG, staje się strażnikiem odpowiedzialności i transparentności. Współczesne wymagania wobec sprawozdawczości ESG oznaczają nie tylko wdrożenie odpowiednich standardów raportowania, ale także umiejętność identyfikowania ryzyk i szans związanych z transformacją klimatyczną. Rolą CFO jest połączenie wiedzy finansowej z perspektywą zrównoważonego rozwoju, co pozwala nie tylko na spełnienie wymogów regulacyjnych, ale również na dostarczenie wartościowych informacji dla inwestorów, klientów i pozostałych interesariuszy – mówi Iwona Galbierz-Sztrauch, partner i szef działu usług finansowych w KPMG w Polsce.

Największe szanse

Dyrektorzy finansowi wskazują transformacje technologiczne, biznesowe oraz działania na rzecz zrównoważonego rozwoju jako kluczowe szanse na 2025 rok. 41% respondentów zwraca uwagę na automatyzację procesów finansowych (w tym blockchain, chmurę obliczeniową) jako obszary o największym potencjale. Na drugim miejscu znalazła się transformacja biznesowa z 37% wskazań, a na wdrożenie wymogów ESG do strategii firmy wskazało 35% badanych.

Agenda CFO ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a dzisiejsi liderzy finansowi muszą odnaleźć się na styku technologii, strategii i przywództwa. Z jednej strony presja rosnących wymagań w zakresie sprawozdawczości finansowej i niefinansowej wymaga precyzyjnych umiejętności technicznych, z drugiej – transformacja cyfrowa otwiera przed CFO nowe możliwości kształtowania przyszłości organizacji. Kluczowe znaczenie ma zdolność CFO do przekształcania danych w informacje napędzające decyzje strategiczne. Wprowadzenie nowoczesnych narzędzi analitycznych, takich jak sztuczna inteligencja czy zaawansowana analityka, pozwala na szybsze reagowanie na zmiany i podejmowanie trafniejszych decyzji. Co więcej, współczesny CFO to lider, który nie tylko zarządza procesami, ale również inspiruje zespół do innowacyjnego podejścia i aktywnego poszukiwania nowych źródeł wartości. W erze dynamicznych zmian rynkowych to właśnie elastyczność i umiejętność adaptacji decydują o sukcesie – komentuje Jarosław Konopka, dyrektor w dziale advisory, lider zespołu CFO advisory w KPMG w Polsce.

Adaptacja do zmieniającego się rynku

Zmienność koniunktury gospodarczej i dynamiczna sytuacja geopolityczna prowadzą do rosnącej niepewności, co skutkuje obawami np. o efektywne zarządzanie łańcuchami dostaw oraz koniecznością pozyskiwania i utrzymywania pracowników z odpowiednimi kompetencjami. Niepewność ekonomiczna to największe wyzwanie zdaniem 39% CFO, z kolei 33% respondentów wskazało zarządzanie łańcuchem dostaw. Przepisy i regulacje prawne oraz zarządzanie talentami to kolejne kluczowe wyzwanie w 2025 roku – na ten aspekt, jako ich zdaniem najistotniejszy, wskazało 27% badanych.

Technologie przyszłości: cyfryzacja, automatyzacja i AI

Cyfryzacja, automatyzacja i wdrażanie nowych technologii, takich jak blockchain i chmura obliczeniowa, pozostają najważniejszymi obszarami inwestycji. Ponad 80% organizacji planuje implementację sztucznej inteligencji w finansach, wskazując na korzyści związane z poprawą dokładności analiz danych, szybszym podejmowaniem decyzji oraz redukcją kosztów operacyjnych.

Ostrożne zarządzanie kosztami i uważność na regulacje

W odpowiedzi na zmieniające się warunki gospodarcze, dyrektorzy finansowi planują ostrożne zarządzanie kosztami. 51% respondentów zamierza utrzymać wydatki operacyjne na poziomie zbliżonym do 2024 roku, a 25% planuje ich wzrost. Najistotniejsze wyzwania w obszarze regulacji finansowych obejmują przepisy branżowe, regulacje podatkowe oraz przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa i ochrony danych.

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie internetowej KPMG: Perspektywy CFO na 2025 rok – KPMG Poland.