Kampania „Wolni od dyskryminacji” dobiega końca, ale działania Fundacji Projekt Starsi trwają

Fundacja Projekt Starsi kończy kampanię społeczną „Wolni od dyskryminacji”, której celem było zwrócenie uwagi na problem ageizmu i zmiana społecznych postaw wobec seniorów. Dzięki niej odbiorcy mogli uświadomić sobie, że w prawdziwym świecie osoby starsze nadal doświadczają wykluczenia, a jedynie w alternatywnej rzeczywistości nie doznają dyskryminacji.

Główne hasło kampanii – „Spraw, aby seniorzy wolni od dyskryminacji istnieli naprawdę” – stanowi wezwanie do działania i refleksji nad codziennymi postawami wobec starszych. Spot, wykorzystujący sztuczną inteligencję oraz treści na stronie www.projektstarsi.pl pokazują, jak przeciwdziałać ageizmowi.

Projekt był szeroko obecny w mediach – w telewizji, radiu, kinach, internecie oraz w warszawskich autobusach i tramwajach. Autorami koncepcji kreatywnej oraz scenariuszy są Mariusz Sępek, Katarzyna Olga Jarecka i Jakub Skitek. Za reżyserię spotów odpowiada duet Krzysztof Kiziewicz i Radosław Peszko. Kampania nie powstałaby bez pomocy partnerów – Studia Juice i Televisor. „Wolni od dyskryminacji” było częścią międzypokoleniowego projektu „Sztuka łączy pokolenia” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy norweskich i EOG przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zakończenie kampanii nie oznacza jednak końca działań Fundacji. Od 10 lat organizacja aktywnie wspiera osoby starsze i ich otoczenie, dążąc do zapewnienia seniorom godnego życia, wolnego od przemocy i cierpienia. Wśród kluczowych działań Fundacji znajdują się:

  • Wsparcie dla seniorów doświadczających przemocy – Fundacja prowadzi Telefon Pomocy oraz grupy wsparcia dla osób starszych mierzących się z przemocą ze strony bliskich, instytucji czy społeczeństwa.
  • Tworzenie narzędzi diagnostycznych dla lekarzy – jednym z nich jest Formularz Oceny Ryzyka Przemocy wobec osób starszych, który pomaga pracownikom ochrony zdrowia ocenić ryzyko przemocy, jakiej doświadcza osoba starsza i podjąć odpowiednie kroki.
  • Innowacje społeczne – wśród nich program „Uważny Pasterz”, który przygotowuje księży i całe parafie do wspierania seniorów dotkniętych przemocą.
  • Działania edukacyjne – Fundacja prowadzi szkolenia, kampanie społeczne oraz inicjatywy podnoszące świadomość społeczeństwa na temat praw osób starszych.
  • Zmiany systemowe – organizacja inicjuje i wspiera rozwiązania prawne zwiększające ochronę seniorów.

Więcej informacji na temat działań Fundacji oraz szczegóły dotyczące wsparcia można znaleźć na stronie: www.projektstarsi.pl.

W związku z trwającym okresem rozliczeniowym Fundacja Projekt Starsi zachęca do przekazania 1,5% podatku, co pozwoli na kontynuację i rozwój działań wspierających seniorów. Każda wpłata to krok w stronę bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego świata dla osób starszych.