W zamówieniach z dowozem dalej niepodzielnie rządzi pizza, chociaż kebab zaczyna rozpychać się na podium – tak wynika z Uber Eats Cravings Report. Uber Eats przeanalizował dane za rok 2023. Czego jeszcze możemy się dowiedzieć?
Grudzień to okres podsumowań i nostalgii, a więc także czas na coroczny Uber Eats Cravings Report za okres styczeń – listopad. Dzięki temu możemy poznać zarówno trendy krajowe jak i indywidualne rekordy, za którymi z pewnością stoi ciekawa historia. Co rządziło w zamówieniach Polaków w 2023?
Najwyższa średnia wartość koszyka w 2023 roku była w Kaliszu (72,50 zł), a najniższa w Stalowej Woli (51,50 zł). Warto przyjrzeć się jednak dokładniej, co się w nim znajdowało…
Pizza dalej najpopularniejsza…
Najczęściej zamawianym daniem w Polsce była pizza, a na drugim miejscu znalazł się kebab, który ma ambicję na przejęcie tytułu lidera. Sprzedaż pizzy spadła bowiem w tym roku o 9%, podczas gdy turecki przysmak zyskał na popularności, a jego sprzedaż wzrosła o 19% rok do roku.
…jednak bez ananasa…
Najpopularniejsze danie włoskiej kuchni występuje w wielu odmianach, kontrowersyjny owoc – zgodnie ze statystykami – niekoniecznie cieszy się największą popularnością wśród fanów pizzy. Polacy stawiają na klasyki oraz prostotę wybierając najczęściej takie smaki jak Pepperoni, Margherita czy Capricciosa.
…oraz cebuli
Gusta kulinarne są zróżnicowane i nie tylko ananas ma swoich zagorzałych przeciwników. O ile owoc ten jest opcjonalny tak niektóre dania takie jak sałatki, burgery czy kebaby mają w swoim składzie cebulę. Najczęściej z tego dodatku rezygnują mieszkańcy Kalisza. Na drugim miejscu jest Bydgoszcz, a stawkę zamyka Zielona Góra.
Kraków wegańską stolicą Polski
W dzisiejszym świecie, w którym zdrowy tryb życia cieszy się coraz większym uznaniem opcje bezmięsne cieszą się coraz większą popularnością. Miasta o największym odsetku zamówień wegańskich to Kraków, Poznań i Warszawa.
Lubimy wracać do korzeni
Schabowy podany z mizerią i ziemniakami, pierogi, bigos czy barszcz? To tylko kilka z wielu tradycyjnych polskich dań, które królowały na stołach naszych babć czy mam. Aby obudzić sobie nutkę nostalgii, wystarczy złożyć zamówienie na platformie. Najczęściej klasyczne potrawy zamawiają mieszkańcy Warszawy. Na podium znajdują się też Kraków i Poznań.
Impreza roku?
W pewien czwartkowy wieczór po godzinie 22:00 jeden z użytkowników platformy Uber Eats złożył rekordowe zamówienie się na 52 pizze o łącznej wartości 2137 złotych! Dzięki temu, uczestnicy tej imprezy na pewno nie wyszli z niej głodni, ale stali się też częścią kulinarnego wydarzenia roku.
Wierność jest sexy: 422 zamówienia z jednego lokalu
Dobry klient to taki, który wraca. Nawet częściej niż raz dziennie? Jak się okazuje, jest to możliwe, bo jeden z mieszkańców Poznania wykazał niezwykłe przywiązanie do restauracji McDonald’s. Osoba ta złożyła aż 422 zamówienia w jednym z lokali sieci. Konkretnie znajdującym się przy Alei Solidarności. Użytkownik z drugiego miejsca ma wynik niemal 50% niższy, ale nadal imponujący. Podium najbardziej lojalnych klientów kształtuje się następująco:
1. McDonald’s Al. Solidarności, Poznań – 422 zamówienia
2. Starbucks ul. Przyokopowa, Warszawa – 240 zamówień
3. Wrap Kebap, Poznań – 233 zamówienia
Dostawcy roku
Uber Eats to nie tylko aplikacja do zamawiania jedzenia, lecz także narzędzie łączące ludzi w fascynujący sposób. Jednym z przykładów tego niezwykłego powiązania jest historia jednego dostawcy na platformie, który w ciągu 11 miesięcy odwiedził tego samego zamawiającego aż 236 razy.
Wielkie brawa należą się także jednemu z dostawców, który został rekordzistą roku. Jego imponujący dorobek obejmuje aż 9075 dostarczonych zamówień, a do zrealizowania tego wyczynu pokonał dystans równy 36114 km. To imponująca liczba, niemal dorównująca obwodowi Ziemi.
Nocne życie toczy się w Opolu!
Miastem, „które nigdy nie śpi” jest oczywiście Nowy Jork. W Polsce nieoczekiwanie ten tytuł należy do Opola. Tuż za nim znajduje się Warszawa, a stawkę zamyka… Częstochowa. To miasta, w których procentowy udział zamówień pomiędzy północą a 4:00 rano jest najwyższy
Słupsk docenia napiwkami…
Temat zostawiania napiwków rozgrzewa fora dyskusyjne na całym świecie. Czy dawać z założenia? Jak dużo? W niektórych miejscach w Polsce te dylematy nie istnieją. Trzy miasta w Polsce wyróżniające się najwyższym współczynnikiem zamówień z napiwkami to Słupsk, Poznań i Trójmiasto.
…ale to Bydgoszcz jest najmilsza
Ciepłe słowa „proszę” i „dziękuję” sprawiają, że zarówno obsługa w restauracji jak i kurier czują się docenieni. Jak się okazuje najczęściej wyrazy te padają w Bydgoszczy, Łodzi oraz Zielonej Górze.
W komentarzach przepraszamy lub trollujemy
Przyjmujący zamówienia spotykają się z najróżniejszymi prośbami. Czasem jest to specyficzny sposób przyrządzania: „Mięso wołowe medium well jeśli to możliwe. Bekon dobrze wysmażony, chrupki. Jesteście szefy totalne jeśli podołacie”, a czasem bardzo kreatywny sposób by wyciągnąć coś dodatkowego: „Nie podpuszczam, aczkolwiek nie nalejecie tego przesmacznego pysznego sosu w ilości trzykrotnej” ,„nie pogardzimy jak największą ilością sera. Teściowa kocha ser prawie tak jak moją żonę. A może nawet bardziej” czy „Na górze szynszyle, na dole króliki, Jak dużą ilość serowego możecie dać na me frytki?”
Czasami zwykła mała prośba może zmienić naszemu bliskiemu dzień na lepsze: „Proszę na jednym pudełku napisać „przepraszam, bardzo Cię kocham” , “To jedzenie dla mojego chlopaka ktory ma dziś zły humor więc mam prośbę jakby można było na opakowaniu napisać markerem „<>”, “To nasza 5 rocznica i jesteśmy bardzo głodni, drogi kuchciku włóż proszę całe serduszko w te kanapeczki”.
W zestawieniu znajdzie się także mąż, którzy chciał dogryźć żonie: Zawsze piszesz na opakowaniu „Smacznego Michał” – to super i dzięki – zawsze takie jest. Czy tym razem może być inaczej? Żona jest na pudełkach i nie może jeść pizzy (sic!) napiszesz tym razem – „żałuj Justyno!”.
Pozostaje tylko zastanawiać się, czy żona skusiła się na cheat meal czy obraziła na komentarz.