IMM „Piłka w grze”: „Sen zimowy” w Ekstraklasie oraz I Lidze i koniec dobrej passy Roberta Lewandowskiego [analiza]

fot. unsplash.com/@grizzlybear

Na krajowych boiskach rozegrano tylko jedną w pełni grudniową kolejkę zmagań ligowych. To stąd w głównej mierze wynikają spadki wyników medialnych drużyn analizowanych przez Instytut Monitorowania Mediów.  W ligach zagranicznych nie ma tak długiej przerwy i odbyło się o wiele więcej meczów, ale słabsza forma Roberta Lewandowskiego przełożyła się również na niższą liczbę publikacji.

Piłkarze warszawskiej Legii zakończyli rok tuż za podium PKO BP Ekstraklasy, ale klub utrzymał niekwestionowaną pozycję lidera naszego zestawienia. Drużyna z Łazienkowskiej równie imponująco zaprezentowała się w międzynarodowych rozgrywkach Ligi Konferencji Europy, gdzie fazę ligową ukończyła na siódmym miejscu. Dzięki temu podopieczni Goncalo Feio mogą liczyć na odrobinę łatwiejszą drabinkę play-off i zmagania zaczną dopiero od 1/8 finału, z czego nie mogą się cieszyć zawodnicy Jagiellonii. Duma Podlasia ostatecznie zajęła dziewiąte miejsce i rywalizację zacznie już na etapie 1/16 finału. Podium ostatniego w 2024 roku zestawienia „Piłka w grze” zamyka Śląsk Wrocław, o którym rzadko pisze się tak pozytywnie jak o wspomnianej wyżej Legii czy Jagiellonii. Klub z Dolnego Śląska zajmuje ostatnie miejsce w tabeli, gdyż zdobył zaledwie 10 punktów na 54 możliwych i w  zaległym meczu z Radomiakiem Radom przegrał przed własną publicznością 1:2. Portale sportowe oraz lokalna prasa obawiają się najgorszego – spadku do Betclic 1. Ligi. Optymistyczne wizje z kolei towarzyszą sympatykom Legii i Jagiellonii, które sąsiadują ze sobą w tabeli, ponieważ podopieczni Adriana Siemieńca zakończyli rok 2024 na trzecim miejscu. Apetyty na Podlasiu z pewnością mogły być większe – ostatnia seria czterech remisów z rzędu uniemożliwiła zajęcie wyższej lokaty.

Zimową przerwę na fotelu lidera PKO BP Ekstraklasy spędza Lech Poznań, który mimo wyjazdowej porażki 2:1 z Górnikiem Zabrze zachował dwa punkty przewagi nad Rakowem Częstochowa. W social mediach pojawiały się opinie, iż to dobrze dla Lecha, że nastąpiła dłuższa przerwa w rozgrywkach, ponieważ kolejkę wcześniej drużyna z ul. Bułgarskiej również zgubiła punkty w starciu z Piastem Gliwice. Sympatycy Lechitów mają nadzieję, że obóz przygotowawczy do rundy wiosennej i ostatecznych rozstrzygnięć pomoże piłkarzom w odzyskaniu formy z początku sezonu. Czołową piątkę naszego zestawienia zamyka Pogoń Szczecin, który notuje solidny jak dotąd sezon i zajmuje ósme miejsce.

Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Radomiak Radom, Raków Częstochowa, Widzew Łódź, Korona Kielce i Lechia Gdańsk.

Wisła Kraków niezmiennie przoduje w dziedzinie medialności klubów Betclic I Ligi. Za nią uplasował się kolejno Ruch Chorzów i ŁKS Łódź. Krakowska Wisła rozegrała w grudniu tylko dwa mecze, ale oba były bardzo ważne dla dalszych losów w lidze. Drużyna z ul. Reymonta najpierw jednak przegrała w wyjazdowym starciu z sąsiadującą w tabeli Polonią Warszawa, a następnie podzieliła się punktami na własnym stadionie z zajmującą trzecie miejsce Miedzią Legnicą. W związku z tym końcówka roku nie należała do najbardziej udanych w wykonaniu Wisły, ale drugi w naszym zestawieniu Ruch Chorzów może być z niej zadowolony. Klub z Górnego Śląska pokonał na wyjeździe Znicz Pruszków 2:3 i rok zakończył na czwartym miejscu Betclic 1 Ligi. Podium zestawienia zamyka ŁKS Łódź, który od początku listopada nie zdołał wygrać meczu, przez co znajduje się w połowie tabeli, a w social mediach tworzą się kolejne dyskusje na temat niepewnej przyszłości drużyny. Największy awans w zestawieniu notuje Arka Gdynia. Żółto-niebiescy zakończyli rok w pozytywnych nastrojach, wygrywając dwa grudniowe spotkania. Najwięcej jednak w mediach pisze się o zmianach w sztabie szkoleniowym Arki. Nowym trenerem został Dawid Szwarga.

Po zakończeniu rundy i pozytywnym finiszu rozgrywek jesieni, gdy zajęliśmy drugą pozycję, szeroko omawiano wynik zespołu prowadzonego przez tymczasowego trenera – Tomasza Grzegorczyka. Następnie opisywano w mediach objęcie funkcji pierwszego szkoleniowca i zmiany w sztabie trenera Dawida Szwargi. Mamy nadzieję, że kolejnym krokiem będzie dobry start rozgrywek wiosennych i nieustanne zainteresowanie mediów drużyną, jak i akcjami prospołecznymi, Arki Gdynia – komentuje Tomasz Rybiński, rzecznik prasowy Arki Gdynia.

Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Miedź Legnica, Wisła Płock, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Warta Poznań i Górnik Łęczna.

Wśród piłkarzy na czele ponownie znalazł się Robert Lewandowski. Za nim uplasował się Wojciech Szczęsny i Jakub Kiwior. W ostatnim miesiącu FC Barcelona rozegrała pięć meczów i tylko w jednym z nich nasz napastnik zagrał pełne 90 minut, a jedno spotkanie spędził na ławce. Jednak w kontekście rezerwowych FC Barcelony zdecydowanie więcej mówi się przy okazji Wojciecha Szczęsnego. Obok piłkarzy Dumy Katalonii na podium naszego zestawienia znalazł się Jakub Kiwior. Obrońca Arsenalu Londyn najwięcej pochwał zebrał po meczu Ligi Mistrzów z AS Monaco, w którym „Kanonierzy” pewnie pokonali reprezentantów francuskiej ligi 3:0.

Czołową piątkę zestawienia zamykają piłkarze włoskiej ligi – Piotr Zieliński i Nicola Zalewski.

Kolejne miejsca zajęli odpowiednio: Łukasz Skorupski, Jakub Moder, Matty Cash, Kacper Urbański i Marcin Bułka.

Źródło: Instytut Monitorowania Mediów