Koniec roku 2023 już za nami, a Polacy po świątecznym przejedzeniu tradycyjnie spisywali noworoczne postanowienia. O tym, co sobie obiecują, wiemy z raportu „Glovo Delivered 2023″. I tak, 34% Polaków zadeklarowało, że w Nowym Roku pragnie zdrowiej się odżywiać, o jeden procent więcej (35%) będzie ograniczać produkty zawierające cukier. Z kolei 27% badanych postanowiło schudnąć. Cieszy również fakt, jak wiele osób zauważa, jak dużym problemem jest wyrzucanie jedzenia – ograniczanie marnowania żywności zadeklarowało blisko 18% Polaków.
Nowy Rok zawsze jest okazją do refleksji nad minionymi miesiącami, rozliczania się z porażek i sukcesów oraz planowania przyszłości. Wielu ludzi wykorzystuje ten moment do tworzenia postanowień noworocznych – celów i zmian, które chcą wprowadzić w swoim życiu. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS, blisko połowa polskiego społeczeństwa decyduje się na formułowanie postanowień noworocznych*.
Polacy chcą zdrowiej się odżywiać – ale co to oznacza w praktyce?
Najpopularniejsze postanowienia noworoczne dotyczą odżywiania i zdrowego stylu życia Według „Glovo Delivered 2023” Polacy przede wszystkim chcą zdrowiej się odżywiać – zadeklarowało tak 34% respondentów. W tym ogólnym stwierdzeniu zawierają się jednak konkrety: ponad 35% badanych planuje ograniczać produkty zawierające cukier i jeść mniej słodyczy, 34% postanowiło pić więcej wody, a 27% postanowiło schudnąć.
Szczegółowe analizy zamówień w Glovo pokazały, że użytkownicy aplikacji, w trosce o swoje zdrowie najczęściej zamawiają potrawy wegetariańskie – w 2023 roku liczba dostarczonych produktów w tej kategorii dynamicznie wzrosła o 106%, a najbardziej popularnymi daniami zamawianymi przez wegetarian były bezmięsne opcje pad thai, pad udon i ryż smażony.
Najciekawsze trendy na 2024 rok
Ponad 24% badanych przewiduje, że w 2024 roku popularność wegetarianizmu i weganizmu nadal będzie wzrastała. Z kolei aż 35% badanych wskazało, że głównym trendem będzie, powiązane z wegetarianizmem ogólnie, ograniczenie spożywania mięsa. Na znaczeniu zyskają także diety pudełkowe (23%).
W kontekście zdrowia, 10% badanych wskazało, że jednym z głównych trendów na 2024 r. będzie wzrost znaczenia suplementów diety. A zatem, Polacy chcą dbać o swoje zdrowie poprzez połączenie zdrowej, zawierającej mniej cukru i mięsa diety, z odpowiednimi suplementami.
Wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych to dobry start w Nowy Rok, a inwestycja we własne zdrowie, przynosi korzyści zarówno krótko, jak i długoterminowo. Podejmując świadome decyzje dotyczące diety, wpływamy pozytywnie na nasze samopoczucie i jakość życia oraz zapobiegamy wielu chorobom, takim jak: otyłość, cukrzyca typu 2, czy chorobom serca.
Polacy chcą przestać marnować jedzenie
W tym roku Polacy pobili niechlubny rekord – według “Glovo Delivered 2023” prawie 75% Polaków przyznało się do wyrzucania nadwyżki i marnowania żywności. Minimum raz w tygodniu robi to prawie 20% Polaków. Jak podaje raport „Nie marnuj jedzenia”* w naszym kraju marnuje się 4,8 mln ton żywności, a zwykli konsumenci odpowiadają aż za 60% wyrzucanego jedzenia.
Z drugiej strony, jak wynika z badania „Glovo Delivered 2023”, rośnie liczba osób, które zauważa, jak dużym problem jest wyrzucanie jedzenia – ograniczanie marnowania żywności w przyszłym roku zadeklarowało blisko 18% Polaków.