Fundacja YES pokazuje, że każdy może zgłaszać projekty, dzięki którym świat dla kobiet będzie lepszy

Nikt nie jest idealny. To oczywista prawda, która jednak często powstrzymuje nas przed podejmowaniem wartościowych działań. Fundacja YES pokazuje, że nawet nie idealni ludzie mogą zgłaszać swoje projekty, dzięki którym świat dla kobiet będzie lepszy. 

Fundacja YES. Jestem kobietą powstała w marcu 2024 roku z inicjatywy firmy YES Biżuteria i jej celem jest tworzenie lepszego świata dla kobiet. Zasady działania Fundacji są bardzo proste – każdy może zgłosić projekt wspierający cele Fundacji i otrzymać finansowanie na jego realizację. W ciągu kilkunastu miesięcy Fundacja otrzymała kilkaset wniosków, z których do tej pory wybrała osiemnaście najciekawszych. Łączna suma ich finansowania to 589 tysięcy złotych. 

Dobra nigdy za wiele, dlatego Fundacja wypuściła właśnie film zachęcający do składania wniosków. Nie ma w nim jednak nic z patetycznej atmosfery, jaka zwykle towarzyszy działalności fundacyjnej. YES pokazuje zwykłych ludzi, którzy mają na swoim koncie różne „przewinienia” – a to nie posprzątali kupy po psie, a to nie ustąpili miejsca staruszce w autobusie, a to palą papierosa w niedozwolonym miejscu. Na końcu widzimy twarze kilku prawdziwych grantobiorców, z których każdy ma na sumieniu większe lub mniejsze “grzeszki”, co nie przeszkodziło im jednak w robieniu rzeczy naprawdę dobrych.

Nasza fundacja jest pełna pozytywnej energii i tą energią chcemy inspirować innych do działania – mówi Justyna Lach, dyrektorka Fundacji. – Każdy z nas, bez względu na to, jak nie idealny jest na co dzień, może robić wspaniałe rzeczy i tworzyć z nami lepszy świat dla kobiet – podkreśla.

A jakie projekty już udało się zrealizować? Jest wśród nich „Brest Fest”, czyli radosny Festiwal dla kobiet po mastektomii, jest wsparcie dla 14-letniej Klary, która przeciera szlaki w Formule 1. Jest „Piękno w każdej z nas” – projekt, który pokazuje, że niepełnosprawność w żaden sposób nie definiuje osób nią dotkniętych, czy „Świat nauki dla dziewczyn” zachęcający młode kobiety do wyboru kariery naukowej. „Kobiece poniedziałki” wspierają kobiety w kryzysie bezdomności, a Magazyn „W kratkę. O pięknie” powstaje w kobiecym więzieniu na warszawskim Grochowie. Każdy pomysł, który przyczynia się do tworzenia lepszego świata dla kobiet jest dobry i każdy można zrealizować. 

Wnioski do Fundacji można składać przez cały rok, a wybór najlepszych z nich odbywa się raz na kwartał. Maksymalna kwota dofinansowania, którą można otrzymać to 100 tysięcy złotych, jednak zwykle są to projekty, które udaje się realizować dużo niższym kosztem. Tematyka jest dowolna – od projektów kulturalnych, przez sportowe, edukacyjne, warsztatowe, aż po społeczne. Aplikować może każdy, bez względu na wiek, płeć, czy ilość „grzeszków” na koncie. 

Agencja kreatywna: DUDE, London
Reżyser: Mateusz Miszczyński
Autor zdjęć: Łukasz Łatanik
Produkcja: Papaya Films
Oryginalna muzyka: Gustaf „BEST BEHAVIOR”,