30 grudnia rusza nowa strona Fundacji Instytut Reportażu. Serwis IR2.info ma publikować treści, na które nie ma miejsca w sieci – czy to ze względu na tematykę, czy też tempo pracy nad materiałami. Twórcy i twórczynie serwisu, idąc za myślą „dać tyle czasu, ile potrzeba”, nie przewidują sztywnego harmonogramu publikacji.
Fundacja Instytut Reportażu prowadzi księgarnio-kawiarnię Wrzenie Świata, Faktyczny Dom Kultury, Wydawnictwo Dowody, dwie szkoły i organizuje wędrowny, literacki Festiwal po Drodze. W piętnastym roku istnienia organizacja otwiera się na nową formę dialogu z odbiorcami i uruchamia serwis reporterski IR2.pl.
– Przez 15 lat działania Fundacji Instytut Reportażu stopniowo rozbudowywaliśmy ją o kolejne działania i inicjatywy, których nam brakowało. Piętnastolecie było momentem, w którym zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób nadać bardziej fizyczną formę temu, o czym dyskutujemy na co dzień – z gośćmi księgarnio-kawiarni, na spotkaniach autorskich, ze studentami i studentkami Polskiej Szkoły Reportażu, uczestnikami i uczestniczkami naszych inicjatyw. Tak powstała idea tego serwisu. Chcemy w nim publikować teksty o tym, czym żyjemy, co nas interesuje i czego nie wiemy. Liczymy na to, że spotkamy się z sympatią czytelników i czytelniczek, a jednocześnie ich uprzedzamy – nie tworzymy nowego portalu, nie będziemy ścigać się na newsy i walczyć o zasięgi. Publikując ważne, pogłębione teksty chcemy po prostu zaprosić was jeszcze bardziej do nas – mówi Mariusz Szczygieł, prezes Fundacji Instytut Reportażu.
W pierwszej odsłonie serwisu znajdą się tekst Ilony Wiśniewskiej o ciszy, reportaż Olgi Gitkiewicz o Ostatnim Pokoleniu, rozmowy Szymona Opryszka z szefową polskiej sekcji Amnesty International Anną Błaszczak-Banasiak i Filipa Springera z Natalią Hatalską, esej Julii Fiedorczuk, komiks Jacka Frąsia, wideoreportaż Dyby i Adama Lachów o Puszczy Białowieskiej i dużo więcej treści. Na łamach IR2 regularnie publikować będzie Mariusz Szczygieł. Planowane jest także uruchomienie dwóch podcastów.
– W pierwszym z nich Olga Gitkiewicz wyruszy w podróż po Polsce, by szukać innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk w mniejszych polskich miastach – mówi Dorota Borodaj, koordynatorka prac nad powstaniem serwisu. – Drugi podcast będzie powrotem Mariusza Szczygła na dach pewnego wieżowca. Więcej szczegółów zdradzimy wkrótce – dodaje.
Serwis IR2.info będzie dostępny także w formie aplikacji. Oficjalna premiera serwisu i aplikacji odbędzie się na 30 grudnia, godz. 12.00. Transmisję ze startu będzie można obejrzeć na profilu Facebook Fundacji Instytut Reportażu. Partnerem technologicznym premiery jest Warexpo.
Teksty do wydań serwisu realizowane są dzięki wsparciu Patronów i Matronek Fundacji Instytut Reportażu w serwisie Patronite. Aplikacja i serwis zostały sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU. Premierze serwisu towarzyszyć będzie kampania w social mediach.