dentsu: Europejski pesymizm konsumencki narasta, choć Polacy dorzucają nutkę optymizmu [badanie]

fot. mat. prasowe

W całej Europie rosną obawy przed recesją i ograniczane są wydatki, przy czym Polacy wykazują większy spokój wobec aktualnej i przyszłej sytuacji gospodarczej. Takie wnioski płyną z badania Consumer Navigator, przeprowadzonego przez Grupę dentsu w kilku krajach europejskich. W Wielkiej Brytanii i Francji ponad 80% respondentów ocenia gospodarkę negatywnie. W Polsce podobne zdanie ma 55% konsumentów. Choć to nadal wysoki odsetek, pokazuje on nasze relatywnie mniejsze obawy niż na Zachodzie.

Grupa marketingowa dentsu przeprowadziła badanie Consumer Navigator, które objęło pięć czołowych rynków europejskich: Polskę, Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię i Włochy. Celem badania było sprawdzenie, jak konsumenci reagują na obecną sytuację gospodarczą, jakie mają nastroje i w jaki sposób zmieniają swoje codzienne nawyki zakupowe. – Badanie pozwala porównać perspektywy konsumentów w różnych krajach w kontekście niepewności ekonomicznej i rosnących kosztów życiamówi Agata Szymańska, insights & strategy director, dentsu Polska.Choć ogólne nastroje w Europie są raczej pesymistyczne, Polacy na tle innych narodowości wykazują nieco większy spokój – dodaje.

Polak – pesymista umiarkowany

W Polsce 55% konsumentów ocenia stan gospodarki jako zły – dla porównania we Francji i Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi odpowiednio 81% i 80%. Jednocześnie tylko 35% Polaków spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w najbliższych 6–12 miesiącach – to najmniej spośród wszystkich analizowanych krajów. Dla porównania – we Francji taką prognozę deklaruje 58% respondentów, a w Wielkiej Brytanii – 46%.

Nastroje dotyczące stanu europejskiej gospodarki w zależności od rynku

Mimo ogólnej niepewności, wielu konsumentów w Europie utrzymuje względnie stabilną osobistą sytuację finansową. Największe nadzieje na poprawę własnych finansów wyrażają Polacy – 25% badanych spodziewa się polepszenia swojej sytuacji w ciągu najbliższych miesięcy. Również Hiszpanie okazują się nieco bardziej optymistyczni niż reszta przebadanych społeczeństw naszego kontynentu.

Przewidywane zmiany w europejskiej gospodarce w ciągu najbliższych 6–12 miesięcy w zależności od rynku

Europejczycy zaciskają pasa

Połowa europejskich konsumentów ograniczyła swoje wydatki w ostatnim roku ze względu na sytuację gospodarczą. Najwięcej takich deklaracji padło we Włoszech (56%) i we Francji (54%). W Polsce odsetek osób, które ograniczyły wydatki, wynosi tylko 19%, a więcej, bo 28% respondentów deklaruje, że ich wydatki wzrosły – to najwyższy wynik spośród wszystkich krajów. – Polacy racjonalizują swoje wybory – skupiają się na potrzebach podstawowych, kontrolują budżet, ale mimo to nie rezygnują z przyjemności życia codziennego – komentuje Agata Szymańska, insights & strategy director, dentsu Polska.

Niemal dwie trzecie konsumentów w regionie (64%) twierdzi, że obecnie bardziej wnikliwie kontroluje swoje wydatki. Popularne są zakupy w dyskontach, odkładanie większych wydatków na później oraz korzystanie z programów lojalnościowych.

W kontekście planów zakupowych konsumentów w najbliższych trzech miesiącach widać wyraźne różnice pomiędzy poszczególnymi rynkami – 42% konsumentów w Wielkiej Brytanii i 43% we Francji planuje wyjazd wakacyjny – w Polsce takie plany na co czwarty badany (25%).

Zakupy kosmetyczne i pielęgnacyjne planuje 44% konsumentów we Włoszech i 43% w Hiszpanii – to więcej niż np. w Wielkiej Brytanii. Wydatki na tzw. „małe przyjemności” pozostają relatywnie stabilne. Co trzeci z respondentów (33%) częściej jada poza domem, a 32% częściej zamawiają jedzenie na wynos. Mimo ograniczeń w innych kategoriach, te codzienne drobne przyjemności nadal odgrywają ważną rolę w naszym sposobie życia.

Młodzi mimo trudności, bardziej optymistyczny

We wszystkich badanych krajach wyraźnie zarysowane są różnice pokoleniowe. Tzw. baby boomers częściej deklarują pesymizm i borykają się z ograniczeniami finansowymi. – Wśród gen Z i millenialsów większa jest natomiast chęć oszczędzania i inwestowania, choć np. w Polsce młodsze pokolenia w praktyce są bardziej obciążone kosztami życia, niepewnością rynku pracy i wysokimi barierami wejścia na rynek mieszkaniowy – Szymańska.

W skali całej Europy 45% przedstawicieli gen Z planuje założyć konto oszczędnościowe, a około jedna trzecia myśli o inwestowaniu – np. w akcje, kryptowaluty lub inne instrumenty finansowe.

Niepokoje i potrzeby emocjonalne – takie jak zagrożenie poczucia kontroli, bezpieczeństwa czy brak wsparcia – mają ogromny wpływ na decyzje konsumenckie. W czasach kryzysu marki, które umiejętnie odpowiadają na te potrzeby, zdobywają zaufanie klientów. A dziś właśnie zaufanie staje się najcenniejszą walutą – podsumowuje Szymańska.